На місці старовинного цвинтаря на вулиці
Кам’янецькій буде меморіальний парк
У кожному населеному пункті в усі часи існували місця для поховання мертвих. Але час невблаганний: старі цвинтарі руйнуються з роками, на їхньому місці зводяться будинки, торговельні центри та інші соціальні об’єкти. А для поховання людей відводять інші території.
У Хмельницькому теж є старе кладовище — на вулиці Кам’янецькій. Його відкрили в середині ХІХ століття і воно було спільним для православних, католиків і євреїв. Востаннє тут хоронили хмельничан у 1964 році. А відколи нащадки перестали відвідувати могили родичів, вони вже давно стоять недоглянутими. І хоча кажуть, що старий цвинтар — закрита сторінка історії міста, кожному хоч раз хотілось поблукати серед старих напівзруйнованих хрестів, прочитати написи на надгробках і майже фізично відчути, що час зупинився. А ще тут, поміж царства мертвих, зникають думки про власні проблеми й незавершені справи.
Та останніми роками тут усе частіше можна було бачити містян, які вигулюють собак, безхатьків, які ламають металеві хрести, щоб здати їх на брухт, сплячих між могилами п’яничок.
Віднедавна ситуація змінилася. Територію цвинтаря розчистили від сміття та впорядкували, а коли почали зрізати старі аварійні дерева, дехто з активних хмельничан почав поширювати у соціальних мережах чутки, що на території старого кладовища мають зводити новий хмарочос.
Тоді ці вигадки спростував начальник міської ритуальної служби Сергій Бортник: “Ніхто не планує зносити старе кладовище на Кам’янецькій. Навпаки, в рамках Всеукраїнського проєкту “Озеленення України”, до якого першим долучився Хмельницький, буде висадка в місті 10 тисяч дерев, так от 500 дерев ми плануємо висадити саме на старому кладовищі на вулиці Кам’янецькій. Це — липа, клен та дуб”.
Втім юридично кладовище закриють. Це підтвердив під час щотижневого брифінгу міський голова Олександр Симчишин. Пов’язано це з тим, що поховань там не роблять ще з минулого століття. Водночас мер запевнив хмельничан, що на могилах нічого будувати не будуть, а на місці старовинного цвинтаря створять історико-меморіальний паркк. У міськраді уже створили робочу групу з істориків та краєзнавців.
За словами Олександра Симчишина, на прибирання території кладовища передбачили кошти. Частину дерев там уже омолодили. Після завершення процедури офіційного закриття можна буде говорити про охорону ділянки та її подальший благоустрій. До речі, фахівці вже почали досліджувати могили, вік яких сягає 60 років і більше. Водночас археологи проводять інвентаризацію поховань для створення топографічної карти. Для дослідження тих ділянок, де пам’ятники не збереглися, будуть використовувати геосканер.
Ольга Сєргєєва