Минулого понеділка 30 кращих учнів міста як винагороду за перемогу в конкурсах на відмінне знання історії міста, місцевого самоврядування та країни відвідали з екскурсією Верховну Раду України в Києві. Це переможці брейн-рингів та конкурсів “Моя позиція”, “Місто-діти-влада”, “Місто моїми руками” — старшокласники гімназії №2, СЗОШ №12, ЗОШ №21, Хмельницької школи санаторного типу та НВК №2. Разом зі школярами до столиці вирушила й ініціаторка конкурсних проєктів — керуючий справами міськвиконкому Юлія Сабій.
“За підтримки міського голови Олександра Симчишина ініціюємо подібні конкурси, аби виховувати гідних громадян, молоду еліту міста і країни. Кожен нинішній учень — майбутній виборець, який впливатиме на долю рідної країни, тому має знати весь механізм державо-творення та способи впливу на нього. Не один рік організовуємо екскурсії для хмельницьких школярів міською радою та Верховною Радою України. Так заохочуємо дітей стати в майбутньому відповідальним громадянином, бо насправді змінити країну зможе лише той, хто турбуватиметься про неї”, — зазначила Юлія Сабій.
У фойє Верховної Ради України, куди потрапили через спеціальний пункт пропуску, на дітей чекав гід. Хмельницька делегація почула короткі відомості з історії ВРУ та принципи її роботи. Найцікавішим екскурсійним пунктом став зал пленарних засідань, розрахований на 1000 осіб. Тут школярі побачили місця депутатів, яких згідно з законом має бути 450, але через тимчасову окупацію деяких українських територій до складу ВРУ нині входять лише 424 парламентарії. Цікаво, що у ВРУ дев’ятого скликання найбільше жінок за всі роки її існування. Найстарший депутат України у цьому скликанні — Юлій Іоффе, якому 79 років. Наймолодший — 23-річний Святослав Юраш. Побачили діти й президентське ложе, ліворуч крісел голови ВРУ та його заступників. Президент бере участь в урочистих засіданнях ВРУ, відкритті й закритті сесій, виступає зі щорічним посланням до ВРУ та при вступі на посаду, приймає присягу.
Почесне місце у Раді й у прем’єр-міністра України. Решту залу займають депутатські місця (за кожним закріплено своє) з пультами для голосування, ложі для персоналу ВРУ, почесних гостей та акредитованих журналістів.
Потім учні потрапили до спеціально облаштованого місця у коридорі ВРУ, де відбуваються брифінги для журналістів. Цього разу представниками ЗМІ стали самі учні. Запитували все, що хотіли, в прес-секретаря партії ВО “Свобода” Христини Равлюк. Зокрема, дізналися кроки її сходження кар’єрними сходами. Поспілкувалися діти й з народним депутатом сьомого скликання від ВО “Свобода” Ігорем Сабієм.
Далі, пообідавши у столовій ВРУ, учні побували біля стін будівлі Офісу президента на вулиці Банковій, 11. А також мали нагоду відвідати Міністерство юстиції України, познайомити-ся з роботою Асоціації міст України. З дітьми зустрівся виконавчий директор АМУ, кандидат наук з держуправління Олександр Слобожан.
Особливу увагу під час спілкування з хмельницькими школярами представники АМУ звернули на молодіжну складову своєї роботи. Повідомили про Програму мобільності молоді. Так, за підтримки Асоціації міст України у 2020 році команди молоді з різних міст їздитимуть Україною, розповідаючи про роботу з молоддю, цікаві молодіжні проєкти, які впроваджують у своїх містах. Відбудеться своєрідний обмін досвідом.
Представники Асоціації міст України схвально відгукувалися про Хмельницького міського голову Олександра Симчишина, зокрема його співпрацю з молоддю. Нагадали про свій минулорічний візит до нашого міста, де побували на відкритті Молодіжного центру.
До Хмельницького школярі повернулися пізно вночі, втомлені, але щасливі, з багажем нових знань і вражень.
“У Верховній Раді України вже вдруге. Але в Асоціації міст України вперше, минулого разу ми відвідували столичну бібліотеку Ярослава Мудрого. Щоразу думаю, що б я змінила на місці депутатів. Напевно, впровадила б більше безкоштовних освітніх проєктів для дітей”, — каже одинадцятирічна переможниця брейн-рингу Дарина Туржанська.
Фільм про подорож до ВРУ знімали юні журналісти Палацу творчості дітей та юнацтва, представники ради міського учнівського самоврядування “Нова генерація”.
Ірина Салій