Культура

Джаз… Це вибух і неконтрольована енергетична магма

П’ять років тому в Хмельницькому стартував джазовий фестиваль, який збирав шанувальників з усієї України. Цього року від традицій не відмовились, хоча змінили формат. Тож минулого тижня в Хмельницькому стартував проєкт “ПоJAZZуємо?!” за підтримки Хмельницької міської ради та управління культури і туризму. Відкрила його фотовиставка Олександра Зубка “Джазографія”, яка відбулася 20 серпня в міському музеї-студії фотомистецтва, а вже наступного дня в міській дитячій школі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва відкрилася ще одна виставка картин, присвячена джазу, — Петра Лебединця.

Багатьох меломанів приваблюють стильні світлини відомих джазменів. Відблиски прожекторів на їхніх саксофонах, застиглі пози в ритмах інтелектуальної музики створюють атмосферу присутності на джазовому концерті. Справа майстра-фотографа — зробити такий кадр, щоб з першого погляду на світлину було видно — виконують саме джаз. Це вдається фотокореспонденту Олександру Зубку. З виставки його світлин “Джазографія” 20 серпня в музеї-студії фотомистецтва у Хмельницькому розпочався мистецький проєкт “ПоJAZZуємо?!”. Нагадаємо, це проєкт міської ради, який підтримав Український культурний фонд. До 20 вересня в нашому місті триватимуть навчально-просвітницькі заходи, присвячені джазовій музиці.
Олександра Зубка називають найджазовішим фотографом України. Він провів уже п’ять всеукраїнських конкурсів джазової фотографії в рамках фестивалю JazzinKiev. За освітою — інженер електронної техніки, працював на телебаченні та в друкованих засобах масової інформації. Фотографією займається з 1998 року. Олександр Зубко є куратором авторського проєкту — порталу “Вино України” та спільних джазових порталів “Джазографія” та “Укр джаз інфо”.
Його світлини — кадри з найбільших джазових подій в Україні, зроблені з 2011 року. Тож його колекцію фотографій можна назвати часописом українського джазу. Тут — світлини з чотирьох джазових фестивалів України. Найбільше фоторобіт саме з фестивалю JazzinKiev. Цей міжнародний фестиваль збирає у столиці кращих джазменів світу й України. Вони не лише виконують джаз, а й проводять майстер-класи.
На представлених у Хмельницькому світлинах Олександра Зубка можна роздивитися джаз у деталях. Соло в джазі виконують переважно духові інструменти, той же саксофон. Але, як свідчать світлини автора, зазвучати він може й на арфі. А ще грають джазмени на контрабасі, акордеоні, клавішних… Проте найважче фотографувати піаністок, бо вони завжди сидять боком, а відтак не видно їхнього обличчя й емоцій.
Є на світлинах митця й темношкірі музиканти в чорно-білій класиці, адже джаз має афроамериканські корені. Проте ця музика вже давно підкорила світ. Нині віртуозами джазу є представники різних рас та народностей, зокрема й українці.
Серед джазменів на світлинах Олександра Зубка — відомі й нові імена. Каже, не гнався за знаменитостями, а прагнув вдалого, змістовного кадру. Із закордонних зірок на фото — скрипаль Себастьян Сюрель у складі французького колективу “Tangariaguartet”. З українських — джазовий музикант, родом з Гани, Денніс Аду в складі біг-бенду “DenAduBigBand” та багато інших імен, які творять сучасний джазовий простір світу.
У рамках відкриття виставки виступив і хмельницький фотограф, який любить фотографувати джаз, голова обласного осередку Національної спілки фотохудожників України Анатолій Іванов. З появи фестивалю “JAZZFESTPODILLYA” він фіксував чи не кожен фестивальний день. З 2016 року робив відеозйомку, а з 2018 — чорно-білі світлини.
За вагомий особистий внесок у розвиток сучасного національного фотомистецтва, популяризацію фотографічних знань та джазу серед молоді Олександр Зубко отримав подяку від Хмельницької міської ради. Вручив її начальник міського управління культури і туризму Артем Ромасюков.
Наступним заходом у рамках мистецького проєкту “ПоJAZZуємо?!” стала виставка полотен відомого українського художника Петра Лебединця “Cвітлоритми живопису”. Вона відкрилася в дитячій школі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Художник — один із найвідоміших представників нефігуративного мистецтва. Свою творчість називає абстрактним експресіонізмом. Каже, його абстрактне мистецтво, як і джаз, — імпровізація, вияв емоцій, але базоване на чіткій композиції. Без основи, без вміння поєднувати кольори і форму не буде вдалою жодна художня імпровізація, як і без глибоких знань музики не вийде джазовий експромт.
Автор завжди творить під музику, джаз пробуджує в ньому емоції, які вміло передає на полотнах. Його роботам притаманна експресія кольору: поєднує яскраві, часом кислотні кольори, залишаючи основою полотна колір настрою. Кожен відтінок для митця — певна нота, їх поєднання — довершена мелодія, професійно кострубата, ламана, абстрактна, як сам джаз.
Джаз — це вибух, неконтро-льована енергетична магма, щось масштабне, вражаюче, тому й розмір більшості картин Петра Лебединця — по кілька метрів у довжину й ширину. Разом з тим тихий джаз може радувати вас тет-а-тет у затишному кафе, з маленьких картин Петра Лебединця. Малює митець олійними фарбами.
Нині Петра Лебединця знає чи не весь світ, творить уже понад 20 років. Є активним учасником вітчизняних та міжнародних виставок. Експонувався у Відні, Нью-Йоркському Метрополітен-музеї, в Представництві ООН у Женеві, Кельні, Цюриху, Базелі та Барселоні. Художник нагороджений численними нагородами, серед яких орден дванадцятипроменевої зірки “Credo-Ad-Astra” за вагомий внесок у світове мистецтво. Тож відкриття його експозиції — непересічна подія для Хмельницького.
З відкриттям виставки картин у Хмельницькому іменитого художника привітала заступник міського голови Галина Мельник.
Протягом презентації митця в галереї художньої школи звучав живий джаз хмельницького колективу “Free Jam”.

Ірина Салій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *