З життя громади

Багатоповерхівки одягають “шуби”

Мешканці багатоповерхівок обласного центру, як і три попередні роки поспіль, продовжують активно утепляти своє житло. Найкращим та найпереконливішим доказом того, що термомодернізація житла вкрай необхідна, є, звичайно, приклад будинків, які вже це зробили й отримали не тільки економне використання енергоресурсів, а й значно комфортніші умови проживання.

Наразі 11 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків нашого міста є активними учасниками Державної цільової програми енергоефективності або, як її ще називають, програми “теплих” кредитів, згідно з якою держава оплачує 25% вартості енергоефективного обладнання та матеріалів для утеплення. Крім державної, суттєву допомогу на утеплення надають органи місцевого самоврядування — до 50%.
Зокрема, в нашому місті реалізуються вдосконалена Програма відшкодування частини кредитів, отриманих ОСББ, житлово-будівельним кооперативам на впровадження відновлювальних джерел енергії та заходів з енергозбереження, термомодернізації багатоквартирних житлових будинків у м. Хмельницькому на 2018-2022 роки, прийнята Програма сприяння впровадження відновлювальних джерел енергії власниками приватних житлових будинків м. Хмельницького на 2018-2029 роки та діє Порядок часткового відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами, що надаються фізичним особам, ОСББ та ЖБК на заходи з підвищення енергоефективності на 2018-2021 роки.
Погодьтеся, непогані пропозиції, враховуючи, що після термомодернізації мешканці проживатимуть у відремонтованих теплих будинках і сплачуватимуть менші рахунки за опалення.
“Завдяки співфінансуванню протягом 2016-2018 років хмельничани зробили енергоефективними 10 багатоквартирних будинків, — розповідає заступник начальника управління житлово-комунального господарства міської ради Володимир Путін. — Не менш важливим є позитивний ефект від програми і для іншої сторони процесу — держави. Розрахунки Державного агентства з енергоефективності показують, що результатом реалізації програми є не лише суттєва економія енергоносіїв, а й повернення державі бюджетних коштів, спрямованих на “теплі” кредити, у вигляді податків. Додаючи сюди економію на субсидіях, держава отримує економічний ефект від програми енергоефективності, який може навіть перевершити бюджетні витрати”.
Загалом у 2016-2018 роках на термомодернізацію та енергозбереження для ОСББ місто виділило майже 8 мільйонів гривень. Попит на утеплення щороку зростає. І вже цьогоріч майже ажіотаж — в УЖКГ звернулося аж 15 заявників (найбільше за всі роки!) від об’єднань співвласників щодо утеплення свого житла. 11 ОСББ пройшли відповідну процедуру і розпочали заплановані роботи, на виконання яких отримали кредитні кошти згідно з державною програмою: утепляють фасади, цоколі, замінюють дахи та вікна. Місто компенсує майже 12 мільйонів гривень — рекордну суму на термомодернізацію за останні три роки! При цьому відшкодування за роботу складатиме 50%, а 15% — погашення відсоткової ставки по кредиту.
“Наше завдання — швидка енергомодернізація міста. Замість того, щоб опалювати повітря надворі й викидати кошти з сімейного бюджету на вітер, маємо створити теплу атмосферу в помешканнях. І для цього використовувати дієвий механізм, який уже довів свою ефективність. Щорічне збільшення обсягу “теплих” кредитів у рази економитиме в майбутньому енергоресурси та кошти”, — наголошує Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
Враховуючи той факт, що в обласному центрі зношеність житлового фонду складає понад 80%, влада міста успішно впроваджує також Програму співфінансування робіт з ремонту багатоквартирних житлових будинків м. Хмельницького на 2019-2023 роки, що поширюється на ОСББ (власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (гуртожитку), які перебувають в управлінні (на балансі, обслуговуванні) управляючих компаній (житлово-експлуатаційних організацій) усіх форм власності та ОСББ. У квітні цього року до Програми внесено деякі зміни, які розширили перелік ремонтних робіт за рахунок співфінансування міста і співвласників й спростили їх виконання при наявній кошторисній документації.
Як зауважує Володимир Путін, наразі отримано 95 звернень щодо виконання ремонтних робіт у багатоповерхівках. 46 заявників нині перебувають у черзі на виготовлення кошторисних документів. Щоправда, виділеної на початку року суми — понад п’ять мільйонів гривень — катастрофічно не вистачає, аби повністю вирішити проблеми з заміною вікон, шатрової та м’якої покрівель, а також мереж каналізаційної системи для тих, хто звернувся з заявою. А тому потрібне дофінансування під час уточнення бюджету приблизно на таку ж суму.
“Співвідношення часток співфінансування досить різне, — пояснює Володимир Путін. — У більшості випадків частка міста значно більша, ніж та, яку сплачуватимуть співвласники. Скажімо, у двох будинках на проспекті Миру, 76/3 та 80/1, які реконструюють м’яку покрівлю в шатрову, співвідношення часток 95 на 5. Тобто, з міської казни буде виділено 95% загальної суми, а співвласники зберуть усього 5%. У цих будинках відсутні технічні поверхи, що створює проблеми їхнім мешканцям, особливо взимку. Наразі відомо, що на 2020 рік вже заплановано реконструкції дахів у трьох будинках, тобто потреба в співпраці влади та мешканців в напрямку термомодернізації й енергоефективності тільки зростатиме.

Вікторія Стандрійчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *