Юридичний кабінет

Ваші права при затриманні та арешті

Радить Оена ТАРАДАЙ, адвокат

Під час затримання за пі-дозрою у вчиненні кримінального злочину ви маєте право:
r не свідчити проти себе чи своїх рідних;
r у будь-який час відмовитися давати показання й відповідати на запитання;
r мати захисника та побачення з ним віч-на-віч до першого допиту;
r надавати докази, заявляти клопотання та відводи;
r вимагати перевірки судом законності затримання;
r особисто брати участь у судовому розгляді щодо обрання запобіжного заходу — взяття під варту.
Вам мають роз’яснити ваші права й скласти про це протокол, а також протокол про ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
Після затримання може бути здійснено особистий обшук і вилучення речей та документів. Такий обшук може здійснюватися лише особою однієї з вами статі.
Пам’ятайте!
Ви не зобов’язані доводити свою невинуватість.
Про ваш арешт і місце перебування слідчий зобов’язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено негайно! Якщо ви заявите, що бажаєте запросити захисника, посадові особи мають надати допомогу, аби ви могли зв’язатися із захисником чи особами, які можуть його запросити.
Якщо ви заявите, що бажаєте мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини не в змозі цього зробити, посадові особи зобов’язані призначити захисника за рахунок держави.
Вимагайте захисника одразу після затримання.
У разі затримання за пі-дозрою у вчиненні злочину вас мають якнайшвидше, але в будь-якому випадку не пізніше 72 годин або звільнити, або доставити до суду, де ви зможете взяти участь у судовому розгляді про тримання під вартою чи застосування іншого запобіжного заходу (застава, підписка про невиїзд тощо).
Відповідно до статті 29 Конституції України ви маєте право на свободу та особисту недоторканність.
Посадові особи правоохоронних органів не мають права вас заарештувати або тримати під вартою без умотивованого рішення суду. Конституція України лише у виняткових випадках, коли треба нагально запобігти злочинові або його перепинити, дозволяє затримання особи без рішення суду.
Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати вас без попереднього рішення суду, коли:
r ви вчиняєте адміністративне правопорушення: щодо вас вичерпано всі інші заходи впливу, а ви не припиняєте своїх протиправних дій;
r ви вчинили адміністративне правопорушення і має бути складений протокол, а у вас немає посвідчення особи й немає свідків, які могли б повідомити про вас необхідні дані.
Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Лише у виняткових випадках, пов’язаних із порушенням прикордонного режиму або порядку обігу наркотичних засобів, вас можуть затримати до трьох діб. У разі вчинення дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця чи публічних закликів до невиконання його вимог вас можуть затримати до розгляду справи судом.
В усіх інших випадках негайно після з’ясування особи й складення протоколу, але в будь-якому разі не пізніше, ніж через три години, вас має бути звільнено.
Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати вас без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що ви вчинили злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:
r коли вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
r коли очевидці, у тому числі й потерпілі, прямо вкажуть, що саме ви вчинили злочин;
r коли на вас або на вашому одязі, при вас або у вашому житлі будуть виявлені явні сліди злочину.
Якщо таких обставин немає, але в правоохоронців є інші підстави для підозри, вас можуть затримати без попереднього рішення суду лише якщо ви:
r намагалися втекти;
r не маєте постійного місця проживання;
r коли не встановлено вашу особу.
У будь-яких інших випадках затримання без попереднього рішення суду є незаконним. У випадку затримання за рішенням суду або без рішення суду правоохоронці зобов’язані представитися, повідомити, яке саме правопорушення вчинили або у вчиненні якого злочину ви підозрюєтеся, роз’яснити ваші права й обов’язки, визначені законодавством.
При порушенні ваших прав ви можете подати скаргу до прокуратури або до суду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *