Юридичний кабінет

За яких умов дитина може виїхати за кордон без згоди одного з батьків?

За законом, який ухвалила Верховна Рада 3 липня 2018 року, якщо батьки розлучені, мати може виїхати з неповнолітньою дитиною за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди батька, якщо вона має: документи, що підтверджують місце проживання дитини з мамою (їх можна отримати в суді або органах опіки); документи, що підтверджують мету виїзду і термін перебування за кордоном (довідка з медичного або навчального закладу про участь у конкретному конкурсі, бронювання квитків тощо).

Якщо місце проживання батька відомо, він не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов’язки, його необхідно поінформувати про тимчасовий виїзд дитини за межі України рекомендованим листом. У листі має бути вказана мета поїздки і час, на який мати з дитиною покидають територію України.

На термін більше одного місяця мати може виїхати з неповнолітньою дитиною за кордон без згоди батька, якщо: батько має заборгованість зі сплати аліментів, розмір якої перевищує у сумі сплати аліментів за чотири місяці, або три місяці, якщо дитина важкохвора чи має інвалідність (у цьому випадку ще потрібно мати довідку, що підтверджує хворобу чи інвалідність); мати має рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини.

У всіх інших випадках нотаріально посвідчена згода батька необхідна.

Довідку про заборгованість можна отримати, попередньо звернувшись до державної виконавчої служби Мін’юсту або до приватного виконавця.

Якщо батько дитини — іноземець або не має громадянства і відсутній у пункті пропуску, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна.

Усі документи потрібно буде показати при перетині кордону.

Батько може вивезти дитину (яка мешкає з мамою) за кордон (на будь-який термін), якщо він не має заборгованостей з аліментів; отримав нотаріально посвідчену згоду матері. Для отримання згоди він має письмово звернутися до мами дитини.

Якщо протягом десяти днів мати не надасть згоди, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду.

У суді це питання вирішуватимуть за скороченою процедурою розгляду справи — не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі. Іншого можливого варіанту у разі конфліктного вирішення такого питання, крім суду, немає.

При перетині кордону необхідно пред’явити нотаріально посвідчену згоду або рішення суду, в яких має бути зазначено деталі виїзду (країни подорожі, в тому числі транзитні, мета тощо) і терміни повернення в Україну.

Отримувати нотаріальну згоду батько має щоразу, коли планує виїзд з дитиною за кордон.

Валерій ТЕРЛИЧ, адвокат

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *