Соціум

Оздоровчий подарунок колишнім в’язням

Дорогий подарунок отримали в’язні концтаборів і гетто міст Хмельницького, Вінниці та Запоріжжя напередодні річниці початку Великої Вітчизняної війни. Товариство Максиміліана Кольбе з німецького міста Фрайбург виділило 130 тисяч гривень на їх оздоровлення в санаторії “Хмільник”, що на Вінничині, з 2 до 14 червня.

Дорогий подарунок отримали в’язні концтаборів і гетто міст Хмельницького, Вінниці та Запоріжжя напередодні річниці початку Великої Вітчизняної війни. Товариство Максиміліана Кольбе з німецького міста Фрайбург виділило 130 тисяч гривень на їх оздоровлення в санаторії “Хмільник”, що на Вінничині, з 2 до 14 червня.

Хмельницька спілка в’язнів концтаборів направила на лікування в’язнів концтабору “Бухенвальд” Панаса Сторожука, “Дахау”  — Івана Шведа, “Ноєнгамме” — Івана Крижанівського та в’язня дитячого ізоляційного табору “Борисів”, що в Білорусі, Олександра Бондарєва. Вони серед інших 18 осіб цієї особливої групи пройшли медичне обстеження та отримали повноцінне санаторно-курортне лікування, яким  багатий санаторій “Хмільник”, адже розташований він у мальовничому куточку Вінниччини, де є все необхідне для лікування, реабілітації й відпочинку: унікальні за своїм складом радонові мінеральні води, значні поклади цілющої торф’яної грязі, сприятливий клімат, чисте високоіонізоване повітря, близькість річки й великих лісових масивів. Це все позитивно вплинуло на наших відпочивальників. А ще — концерт Павла Зіброва, екскурсії до Свято-Троїцького монастиря села Браїлів, на меморіал загиблих жертв нацизму у Хмільнику, зустрічі з вінницькими школярами та провідними місцевими журналістами (на фото).

Це не перший подарунок німецьких друзів. Два роки тому вони вже були з візитом у Хмельницькому, коли привезли по 250 євро кожному в’язню від добровільних пожертв німецьких громадян.

З вдячністю згадуватимуть в’язні нацизму з Хмельниччини керівника Товариства Максиміліана Кольбе Вольфганга Герстнера, Дануту Конечни і всіх, хто долучився до цієї благодійної справи. Зокрема голову Вінницької юдейської релігійної общини Ісаака Новоселецького та керівника місцевого осередку Міжнародного фонду “Взаєморозуміння і толерантність” Василя Чеховського. Окрема подяка волонтерам Товариства, а це Ута Кригер і Валентина Яковлева, які спеціально прилетіли з Німеччини у Хмільник, щоб допомагати стареньким у побуті.

Доречно нагадати про Максиміліана Кольбе, чиїм ім’ям названо Товариство. Народився він у польському місті Здуньська Воля, на тодішній території Російської імперії, 1894 року. Вчився у Львові  і Римі. У 1918 р. став священиком. Неподалік Варшави заснував величний монастир “Непокалянув”, де в роки війни переховував біженців та відкрив підпільну радіостанцію, яка розвінчувала ідеологію нацизму, за що потрапив до концтабору “Освенцім”. Наприкінці липня 1941-го один ув’язнений з бараку Максиміліана наважився на втечу. За законом, що діяв в “Освенцімі”, після цього кожного десятого з бараку відправляли в камеру смерті. Жереб упав на ув’язненого Францішека Гайовнічека. Коли той закричав від відчаю, Максиміліан Кольбе вийшов і сказав: “Я католицький священик. Я бажаю померти за цю людину. Я старий, а у нього дружина і діти”. Максиміліану Кольбе було тоді 47 років, він зарахований до лику святих у 1982 році. На урочистій  церемонії канонізації був присутній Францішек Гайовнічек, чиє життя врятував Кольбе.

Папа Римський Іван Павло II оголосив  Максиміліана Кольбе “святим покровителем такого важкого ХХ століття”. Він є покровителем в’язнів усіх країн і рухів на підтримку життя, а також журналістів. Днем пам’яті про нього є 14 серпня.

Володимир КУХАР, керівник Хмельницького осередку Міжнародного фонду “Взаєморозуміння і толерантність”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *