Вже втринадцяте запалив свою ватру в урочищі Бичова поблизу райцентру Монастириська на Тернопільщині Всеукраїнський фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”. Цьогоріч він зібрав понад 30 тисяч учасників та гостей з усіх куточків України та світу.
Вже втринадцяте запалив свою ватру в урочищі Бичова поблизу райцентру Монастириська на Тернопільщині Всеукраїнський фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”. Цьогоріч він зібрав понад 30 тисяч учасників та гостей з усіх куточків України та світу.
Так, так, світу, адже представники цього українського етносу живуть нині у різних куточках планети, зберігши місце своєї осідлості лише на невеличких територіях нашого Закарпаття, Польщі, Словаччини. Адже відомо, що українські лемки по Другій світовій війні були піддані насильницькій депортації зі своїх етнічних земель, загалом з території сучасної Польщі. Зловісна операція “Вісла”, ініціатори якої знаходилися в Кремлі та серед його тодішніх сателітів у маріонетковому керівництві ПНР, зірвала з етнічних рідних земель сотні тисяч українців, насамперед лемків, холмщаків.
Тож фестиваль “Дзвони Лемківщини” на Тернопільщині, де нині проживає найбільше депортованих українців, став об’єднуючим фактором для всіх цих переселенців, які збираються тут щороку, до Монастириська, аби засвідчити Україні та світові про свій невмирущий дух, свою культурно-національну єдність.
“І цього року на фестивалі “Дзвони Лемківщини”, — розповів голова Хмельницького громадського об’єднання “Переселенці” Микола Букацький, — була представницька делегація з нашого Поділля, де живе немало вихідців з тих країв. До речі, варто знати, що цей фестиваль хоч і є найбільшим щорічним нашим зібранням, доповнюється подібними фестивалями в інших краях. Цьогоріч тільки в Україні відбулося дев’ять фестивалів “Лемківська ватра”, а додайте сюди фестивалі у польському місті Ждиня, у канадському Онтаріо і ви побачите, яким різнобарвним і насиченим є культурне життя українських лемків. Завважте і таку подію: цьогоріч у травні у селі Лютенські Будища Зіньківського району вже на Полтавщині відбувся перший фестиваль “Лемківська ватра”, який зібрав до трьох тисяч українців. Щодо “Дзвонів Лемківщини” на Тернопільщині, то це невдячна справа оповідати про перебіг цього унікального культурологічного дійства, і я радив би хмельничанам просто брати в ньому участь…”
І це справді так, адже насичена дводенна програма фестивалю вражала. Тут було чути специфічний лемківський говір, автентичну музику, побачити або придбати унікальне вишиття, сувеніри, а основне — долучитися до неповторного і чистого струменя культури українських лемків.
Б.Демків
На фото: на фестивалі “Дзвони Лемківщини-2011”