Чим інтенсивніше розвиваються міста, тим динамічніше відбуваються зміни електричного навантаження в електромережах. Прогноз електричних потужностей на певний період, перевірка пропускної здатності та надійності електричної мережі, визначення черговості поновлення електромережі, покращення схеми електричних мереж з урахуванням розвитку міста лягає безпосередньо на енергопостачальні організації. Наша розмова з начальником Хмельницького міського району електричних мереж Андрієм БОСИМ.
Чим інтенсивніше розвиваються міста, тим динамічніше відбуваються зміни електричного навантаження в електромережах. Прогноз електричних потужностей на певний період, перевірка пропускної здатності та надійності електричної мережі, визначення черговості поновлення електромережі, покращення схеми електричних мереж з урахуванням розвитку міста лягає безпосередньо на енергопостачальні організації. Наша розмова з начальником Хмельницького міського району електричних мереж Андрієм БОСИМ.
— Андрію Петровичу, як змінилося навантаження в енергоспоживанні нашого обласного центру?
— Останніми роками проходить інтенсивна забудова Хмельницького як на вільних територіях існуючих кварталів, так і на прилеглих приміських землях. Розширення меж міста та ущільнення існуючої забудови вимагають постійного розвитку та підсилення електричних мереж. Адже кількість споживачів електроенергії постійно зростає і налічує тепер 96 тисяч побутових та 4,5 тисячі юридичних. Як показує аналіз, у минулому році наше місто спожило 567 млн. кВт/год. електроенергії, в той час, як у 2009 році — 542 млн. кВт/год. За попередніми ж розрахунками в цьому році Хмельницький має спожити 570 млн. кВт/годин електроенергії. Це — немало.
— Який стан хмельницьких мереж?
— Локальна система транспортування та постачання електроенергії споживачам міста складається з кабельних ліній електропередач 10кВ протяжністю 453 км, 0,4 кВ — 252 км повітряних ліній, 10 кВ — 120 км повітряних ліній та 0,4 кВ — 512 км, 388 трансформаторних підстанцій та 26 розподільчих пунктів. З них 70% вичерпали свій ресурс. В основному, це лінії, які живлять центр міста. Вони знаходяться в експлуатації від 5-6 до 50 років. Райони застарілих мереж характеризуються насиченою щільністю забудови.
— Що ви робите для підвищення надійності міських електромереж?
— Враховуючи суттєвий ріст навантаження у Хмельницькому, в першу чергу, планується будівництво нових трансформаторних підстанцій 110/10 кВ і реконструкція ПЛ з метою створення двоколового кільця 110 кВ м. Хмельницького. На черзі — будівництво підстанції 110/10 кВ закритого типу “Прибузька”, підстанції 110 кВ “Озерна-2” та лінії 110 кВ до них. Підприємство постійно займається відновлюваними роботами з метою підвищення надійності електромереж та недопущення їх руйнування в майбутньому. Минулого року було збудовано сім розвантажувальних трансформаторних підстанцій на вулицях Старосадовій — Яблуневій, Стуса — Гунашевського, Урицького, Цегельній, Луговій, Верейського та Панаса Мирного. Реконструйовано повітряну лінію 10 кВ протяжністю 6,84 км (райони — Заріччя, цукрового заводу, Лезневе, Гречани). На 6,87 км проведено реконструкцію повітряних ліній 0,4 кВ з використанням самоутримуваного ізольованого проводу — вулиці Лескова, Південна, проїзд Раскової, Вайсера, Подільська, Грушевського, Примакова, Урицького. В Гречанах та на Виставці прокладено кабельну лінію 10 кВ, а на вулиці Чорновола та Гавришка — 0,4 кВ. Заміну КЛ-10 кВ відбулася на відстані 2,5 км. Крім того, у цьому році передбачено реконструювати повітряну лінію 0,4 кВ із використанням самоутворюваного ізольованого проводу на ділянках дороги дев’яти міських вулиць: Козацькій, Ватутіна, Пересипкіна, Пилипчука, Свободи, Кам’янецькій, Пушкіна, Вінницькому шосе, Шевченка, Свободи протяжністю 3,97 км. У районі овочевого ринку заплановано заміну КЛ-10 кВ протяжністю 0,51 км та прокладання 2,4 км КЛ-10 кВ. Це дозволить організувати роботу в нормальному режимі, без частих аварійних відключень та переключень. Зрештою, є цільова програма розвитку енергетичних мереж Хмельничччини, є наші перспективні плани на наступні роки, які передбачають увесь комплекс робіт з будівництва додаткових підстанцій, додаткових ліній електропередач, планових ремонтів та реконструкції міських мереж.
— Для приведення в нормальний експлуатаційний стан електричних мереж міста потрібні значні інвестиції.
— Сьогодні розвиток електромереж проходить системно. Частину проблем ми вирішуємо за рахунок інвестиційної програми. Останніми роками, завдяки тісній співпраці керівництва міста та ПАТ “Хмельницькобленерго”, яке понад 15 років очолює один з кращих менеджерів України, генеральний директор Олександр Шпак, місто отримує на розвиток електромереж значні кошти. Після виїзного засідання Національної комісії з регуляторної енергетики, яка вперше відбулася в Хмельницькому, регулятор виділив нашому місту з інвестиційної програми 47 мільйонів гривень. Ці кошти передбачено використати на будівництво розвантажувальної підстанції на вулиці Свободи. Потужність підстанції — два трансформатори по 16 МВА. Від неї буде прокладено від 8 до 16 нових сучасних кабельних ліній зі збільшеним поперечним перерізом. Ці нові мережі зможуть нести в 1,5-2 рази більше навантаження та працювати безаварійно до 25 років.
— Андрію Петровичу, який з мікрорайонів міста має найбільше проблем з енергопостачанням?
— Залишається проблемною експлуатація ліній електропередач в Гречанах та Ружичній. Ці мікрорайони дуже інтенсивно розвивались, а мережі на це не розраховані. Тому на одній лінії є по кілька десятків трансформаторних підстанцій. Більша частина з них перебуває на балансі споживачів, які, на жаль, не завжди якісно їх обслуговують. Тож коли на такій підстанції є пошкодження, вимикається вся лінія й проходить певний час, поки проблема усувається. В режимі перенавантаження працюють підстанції центру міста. Але проблему, як я вже сказав, вирішить будівництво нової підстанції “Прибузька”.
— Хто є найбільшим споживачем електроенергії в місті?
— Це “ХЕКРО ПЕТ”, завод “Новатор” та КП “Хмельницькводоканал”.
— Чи зменшило населення споживання електроенергії після підняття тарифів?
— За п’ять місяців цього року населення спожило 63,4 млн. кВт/год. електроенергії, в той час як у минулому році споживання склало 64 млн. кВт/годин. А от проплата індивідуальних споживачів тримається на рівні 100 відсотків.
— А хто найбільші боржники?
— 3 мільйони 600 тисяч гривень з початку року заборгувало КП “Хмельницькводоканал”. Щомісяця воно недоплачує за спожиту електроенергію приблизно 500-600 тисяч гривень, тобто розраховується з нами приблизно на 50 відсотків. Досить великі борги — 630 тисяч гривень має КЕТЧ, ВАТ “АК “Адвіс”, фірма “Ріно” — 619 тисяч гривень.
— Як економите ресурси?
— Схеми розвитку електричних мереж є невід’ємною частиною розвитку інфраструктури міста та сприяють покращенню його інвестиційної привабливості. Відповідальність за майбутнє міста змушує нас впроваджувати прогресивні розробки і технології: встановлювати розвантажувальні підстанції в місцях максимальних навантажень, зменшувати довжину ліній електропостачання 10-0,4 кВт, проводити заміну кабельних та повітряних ліній меншого перерізу на більший, а також приладів обліку з низьким класом точності на більш високий. Схеми перспективного розвитку, які ми розробили, дозволяють виробити чітку стратегію розвитку електричної мережі міста та збалансувати встановлену потужність, звести до мінімуму ймовірність появи вузлів з дефіцитом або надлишком електричної потужності.
— Дякую за розмову.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК