Без категорії

Наслідки коронавірусу та постковідна реабілітація

Сьогодні читаємо статистику щодо кількості людей, які захворіли на COVID-19, скільки хворих перебуває в лікарнях, скільки одужало, скільки вакциновано. Втім, багатьох, хто переніс хворобу, цікавить, який слід вона залишає в організмі. Адже навіть після отримання негативного результату ПЛР-тесту люди тривалий час відчувають наслідки хвороби — в легенях, серці, нирках і так далі. Власними спостереженнями щодо початку хвороби, стану пацієнтів, які побороли коронавірус, та практичними рекомендаціями з відновлення організму після перенесеної інфекції з читачами газети “Проскурів” ділиться директор Хмельницького міського центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Людмила Головко.

— Людмило Леонтієвно, сімейні лікарі опинилися на передовій боротьби з COVID-19. За появи перших симптомів респіраторних захворювань, схожих на коронавірус, пацієнти звертаються саме до них. З одного боку, це спричинило колосальне зростання завантаженості лікарів первинки, адже до них йдуть, щоб отримати й консультацію вузького фахівця, й направлення на планову госпіталізацію. З іншого боку, сімейні лікарі вже мають певний досвід лікування хворих на коронавірус. Перш, ніж попросити Вас дати практичні рекомендації щодо реабілітації після COVID-19, скажіть, від чого залежить, чи захворіє людина на коронавірус, та про наслідки цієї хвороби.
— На це впливає два фактори: отримана доза вірусу та рівень захисту організму — стан місцевого (слизові оболонки) та загального імунітету людини. Після того, як вірус потрапляє в кров та починає розмножуватися, настає інкубаційний період, протягом якого людина ще не відчуває зниження дієздатності. Тому пацієнти на цьому етапі здебільшого не помічають змін в здоров’ї і не звертаються до сімейного лікаря. І лише, коли вірус потрапляє в клітину і починає її руйнувати, починається інтоксикація організму продуктами розпаду клітин. На цьому етапі стан хворого погіршується. Тому необхідно вживати вітамін С — один із найсильніших та найбільш доступних антиоксидантів. Також важливо приймати достатню кількість жирних омега кислот для стабілізації мембран клітин та протидії проникненню вірусу до них.

— Коли настає гостра фаза?
— Гостра фаза наступає, коли вірус вже розмножився в організмі в достатній кількості. Тоді відбувається захисна реакція організму — гостре запалення. Рівень негативного впливу гострої фази на організм залежить від стану роботи його внутрішніх систем та впливу на них зовнішніх факторів (екологія, харчування, токсини, стрес і т.д.). Якщо системи працюють оптимально, фаза гострої вірусної інтоксикації не призведе до тяжких наслідків. Організму вистачить ресурсів, щоб витримати кризу. Саме сімейний лікар це може визначити, адже він має інформацію про всі супутні хвороби своїх пацієнтів, знає про стан здоров’я пацієнта до коронавірусу. Тобто хворі, яким за прогнозами сімейного лікаря не вистачить ресурсів для підтримки нормальних функцій та структур систем, отримують направлення у стаціонар.

— В першу чергу страждає дихальна система під час захворювання на COVID-19?
— В першу чергу, страждає серцево-судинна система, значну шкоду якій наносить гостра інтоксикація, провокована вірусом. Адже ковід — це не респіраторна інфекція, а запальний процес в судинах. Тому це не тільки легені, це і головний мозок, і печінка, і нирки, і кишківник. Якщо у хворого були проблеми з серцево-судинною системою, то він буде мати якісь проблеми з серцем. Тобто, легені не є основним органом ураження. У нас були хворі, в яких були лише мігрені, більше ніяких симптомів.

— А чому саме судини страждають найбільше?
— Різко зростає кількість вільних радикалів (молекул кисню, які втратили електрон). Така молекула більше не в змозі виконувати свою функцію в організмі. Відтак атака клітин вільними радикалами та вірусами призводить до запалення на клітинному рівні, котре, в свою чергу, провокує дефекти внутрішніх стінок артерій — спочатку дрібних, потім більших. Організм захищається: на пошкоджені стінки судин “прилипають” тромби та холестеринові бляшки, але тут з’являється побічний ефект: судини звужуються, порушується надходження необхідних речовин до клітин, в тому числі кисню. Відтак страждає головний мозок, вегетативна нервова система, що призводить до ще більшого погіршення кровообігу, порушення ритму серця. Далі все залежить від індивідуальних особливостей організму людини, генетики і так далі.

— Після такого детального аналізу стає зрозуміло, що ускладнення після ковіду можуть бути досить серйозними. Як їм протистояти і яким має бути відновлення організму?
— Навіть сезонний грип може давати ускладнення на різні органи і системи організму. Що ж стосується Covid-19, то ускладнення мають навіть ті пацієнти, які перехворіли в легкій формі, лікувалися вдома або пробули в лікарні всього кілька днів. За відсутності уражень внутрішніх органів у багатьох з них спостерігається загальне ослаблення організму та відсутність фізичних сил. Але таким пацієнтам допомагає спорт відновити фізичну форму. Були пацієнти, які після одужання зверталися зі скаргами на пришвидшене серцебиття. Але після обстеження фахівцями ми бачили, що все гаразд, і дійшли висновку, що причиною цього прояву може бути звичайна паніка. Звісно, якщо захворювання проходило важко, то ускладнення на інші органи більш ймовірне. Але в амбулаторній практиці такого не спостерігалося.

— За пацієнтами, які побороли хворобу, стежать сімейні лікарі?
— Так. Стан пацієнта, який перехворів на ковід, відстежують лікарі первинної ланки. І запорукою цього є декларації з сімейним лікарем. Інформація про стан пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію, накопичується в електронній системі, і її можна проаналізувати. Ми помітили, що найбільше на важкість протікання захворювання і важкість реабілітації впливає вік людини. Після одужання в багатьох настає тривалий період реабілітації, упродовж кількох місяців може спостерігатися слабкість, знижена працездатність тощо. Є пацієнти, які звертаються з психологічними проблемами, але люди, які виходять з реанімації, до речі, не лише після коронавірусу, страждають на посттравматичний синдром. На амбулаторному етапі прояви посттравматичного синдрому менш виражені, але люди відчувають страх за своє життя, а також за життя і здоров’я своїх рідних. Навіть після негативних результатів ПЛР-тестів, вони все одно бояться когось заразити.

— Що робити на практиці?
— Реабілітація залежить від тяжкості початкового періоду. Деякі пацієнти приходять в норму швидко, а для інших коронавірус може стати початком тривалих проблем зі здоров’ям. Тому потрібно пройти обстеження в спеціалістів. Щодо аналізів, то я рекомендую їх здавати не одразу після перенесеної інфекції, а через тиждень, а то й два.

— Потрібно приймати якісь медикаменти?
— Чи потрібно приймати ліки, і які саме, має визначити сімейний лікар. А ось пити воду потрібно усім. Адже за детоксикацію (очищення організму від токсинів) в організмі відповідають нирки, печінка, кишківник, легені та шкіра. Кожен із цих органів просить води, щоб ефективно працювати, токсини повинні розчинитися у воді, інакше вони не вийдуть з організму. Потрібно правильно та регулярно харчуватися. Я б рекомендувала відмовитися або хоча б менше вживати цукру, глютену, смажених, копчених продуктів, жирного та червоного м’яса. Їсти більше яблук та інших фруктів, овочів, риби та морепродуктів. А ще велику силу має сон. Він відновлює роботу головного мозку, який постраждав від COVID-19 та інших систем. Під час сну включаються ефективні механізми детоксифікації, зниження запалення та регенерації клітин.
Окремо варто сказати про негативні емоції. Вони призводять до викиду в кров кортизолу, адреналіну, норадреналіну, які провокують запалення, погіршують засвоєння організмом корисних речовин та уповільнюють виведення токсинів. А ще фізичні навантаження мають протизапальну дію, сприяють покращенню обміну речовин та детоксифікації. Але в контексті COVID- 19 до цього питання слід підходити індивідуально. Починати з дихальних вправ, прогулянок на свіжому повітрі, з часом нарощувати їх регулярність та інтенсивність.
І головна рекомендація: ставитись до свого здоров’я, як до найбільш цінного ресурсу. І не лише, коли вже захворіли. Тому раджу всім вакцинуватися. Це не лише зменшує ризик захворіти, але також знижує гострий перебіг хвороби. Також необхідно продовжувати дотримуватись фізичної дистанції, носити маски, регулярно мити руки та звертатись за появи перших симптомів хвороби до сімейного лікаря. Все це допоможе зменшити шанси того, що вірус мутуватиме.
— Дякую за розмову.

Розмовляла
Лариса Лазаренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *