Ця могутня і, безперечно, красива рослина, яка вже з початку літа починає монопольно витісняти з берегів, лісосмуг та луків звичну рослинність, насправді — небезпечний агресор. Так званий борщівник Сосновського здатний спричинити важке опікове ураження, навіть призвести до смерті. Цей листатий окупант звідусіль підступає до околиць та природоохоронних зон нашого міста, а в селах Хмельницької громади став справжнім лихом.
На боротьбу з борщівником Сосновського цього року з бюджету міської територіальної громади виділено 760 тис. грн (450 тис. грн на виконання робіт у Хмельницькому, решта – у населених пунктах, які торік доєдналися до міста).
«Ми почали викошувати борщівник ще наприкінці травня. Щоб рослина не розмножувалася, робимо це і впродовж літа, косимо на незакріплених територіях 4-5 разів до моменту цвітіння. Роботи виконує підприємець, з яким управління комунальної інфраструктури уклало відповідну угоду за результатами тендеру. Найбільше цієї отруйної рослини біля Південного Бугу, обабіч доріг та залізниці. Сьогодні працівники знищують борщівник на території Олешинського старостинського округу. Також викошують рослину у приєднаних округах, відповідно до заявок, що надходять від старостів округів, – розповів в.о. начальника управління комунальної інфраструктури Василь Кабальський. – До ліквідації цієї отруйної рослини на закріплених територіях також залучені комунальні служби міста. До прикладу, в парках та скверах – це КП «Парки і сквери міста Хмельницького», на прибудинкових територіях – управляючі муніципальні компанії тощо».
Управління комунальної інфраструктури звертається до керівників підприємств, установ та організацій, на території яких виявлені вогнища борщівника, з проханням ліквідації цієї небезпечної рослини. А також закликає жителів міської територіальної громади бути обережними на природі.
У чім небезпека цього агресора? Борщівник Сосновського безжально витісняє не лише місцеві види трав’яних рослин, а й деревних порід, фактично монополізує територію.
А найприкріше, що цей велетень має надзвичайно отруйний сік, який викликає важкі опіки у людей і тварин. Коли сік потрапляє на шкіру, через декілька годин, а то й днів, уражене місце червоніє. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями, які роками не проходять. Особливо небезпечно, якщо уражені рот чи гортань. Найбільше від борщівника страждають діти.
В управлінні з питань екології та контролю за благоустроєм розповіли, як боротися з цією небезпечною рослиною: кущі борщівника можуть довго рости на одному місці. Рослина має круглий і товстий корінь, який важко висмикнути або викопати. Важливо “квітку-шапку” скосити, тримаючись якомога далі від рослини. Щоб сік не потрапив на руки, необхідно одягти гумові рукавички. А найефективніше – обробити бур’ян при формуванні першої розетки листя гербіцидом «Раундап». Якщо ж вирішили боротися з цією рослиною в період її вегетації, то краще під корінь скосити, а гербіцидом обробити листя та стебла, що залишилися.
Як допомогти, коли контакт з борщівником Сосновського, все-таки, відбувся?
Екологи радять: необхідно промокнути вологою тканиною або серветкою, не розмащуючи, і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягу або пов’язкою). Вдома потрібно промити місце зіткнення з отрутою та обробити протиопіковими мазями (до прикладу, пантенолом). У разі погіршення стану слід обов’язково звернутися до лікаря.
Тетяна Руса