Соціум

Нове у пенсійних виплатах

Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” встановлено нові розміри прожиткового мінімуму на цей рік, у т.ч. для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня — 750 грн., з 1 квітня — 764 грн., з 1 жовтня — 784 грн., з 1 грудня — 800 грн. Наша розмова з начальником управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Любов’ю МУДРОЮ.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” встановлено нові розміри прожиткового мінімуму на цей рік, у т.ч. для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня — 750 грн., з 1 квітня — 764 грн., з 1 жовтня — 784 грн., з 1 грудня — 800 грн. Наша розмова з начальником управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Любов’ю МУДРОЮ.

— Любове Антонівно, розкажіть, будь ласка, нашим читачам, як визначити розмір мінімальної пенсії.
— Відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За кожен повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсію за віком збільшують на 1 відсоток від розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше, ніж на 1 відсоток від мінімального розміру пенсії за віком. Наприклад: громадянка М. із 2007 року отримує пенсію за віком згідно з нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і продовжує працювати. Страховий стаж становить 40 років і 2 місяці. Коефіцієнт заробітної плати — 1,42. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням вартості величини 1 року страхового стажу 1,35% — 0,54225. Зарплата для обчислення пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік (928,81 грн.) становить 1318,91 грн. (928,81 грн. х 1,42). Понаднормовий стаж — 20 років. Розрахунок розміру пенсії згідно зі статтею 27 цього Закону: 1318,91 грн. х 0,54225 = 715,18 грн. Доплата за понаднормовий стаж 715,18 грн. х 20% = 143,04 грн. З 1 січня 2011 року загальний розмір пенсії — 750 грн. + 143,04 грн. = 893,04 грн.

— Чи змінився розмір мінімальної пенсії інвалідам та пенсії у зв’язку з втратою годувальника з встановленням нового розміру прожиткового мінімуму?
— З 1 січня цього року внаслідок перерахунку мінімальний розмір пенсії інвалідам війни та іншим інвалідам змінився. Наприклад, для інвалідів війни з-поміж солдатів та матросів строкової служби І групи він становитиме 1720 грн., інвалідів війни ІІ групи — 1175 грн., ІІІ групи — 1062 грн. 50 коп. Мінімальний розмір пенсії в зв’язку з втратою годувальника, яку призначають членам сім’ї військовослужбовців (на кожного утриманця), з 1 січня становить 750 грн.

— А яким буде розмір державних допомог на догляд інвалідам війни?
— У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму збільшено розміри державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни, передбачені в Законі України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають право на пенсію, та інвалідам”. З 1 січня державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни з-поміж військовослужбовців 1 групи становитиме 375 грн., інвалідам війни ІІ групи — 187,5 грн., ІІІ групи — 112,5 грн. Розмір державної соціальної допомоги на догляд іншим інвалідам війни І-ІІІ груп становитиме 112,5 грн.

— Чи змінилися розміри підвищень ветеранам війни та учасникам бойових дій?
— З 1 січня збільшено розміри підвищень, передбачених у Законі України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Підвищення інвалідам війни І групи, інвалідам армії, прирівняним до інвалідів війни І групи, особам, прирівняним до інвалідів війни І групи, становитиме 375 грн., II і ІІІ груп відповідно — 300 і 225 грн. Підвищення учасникам бойових дій та членам сімей загиблих військовослужбовців, подружжю померлих інвалідів війни, членам сім’ї померлих військово-службовців, членам сім’ї за померлих осіб, прирівняних до військовослужбовців, членам сім’ї за загиблих осіб, прирівняних до військовослужбовців, з 1 січня становитиме 187,5 грн. Підвищення подружжю померлих учасників бойових дій та померлих учасників війни становитиме 75 грн. З 1 січня підвищення учасникам війни становитиме 75 грн., учасникам війни, нагородженим медаллю, — 112,5 грн. Розмір підвищення особам, які мають особливі заслуги, з 1 січня становитиме 525 грн.

— Які підвищення передбачені жертвам нацистських переслідувань?
— Розміри підвищень, передбачених у Законі України “Про жертви нацистських переслідувань”, з 1 січня становитимуть: для неповнолітніх в’язнів 187,5 грн., для неповнолітніх в’язнів, які є інвалідами І групи, — 375 грн., інвалідам ІІ групи — 300 грн., ІІІ групи — 225 грн. Підвищення колишнім в’язням концтаборів, гетто та інших місць примусового тримання становитиме 75 грн. Якщо колишніх в’язнів нацистських переслідувань нагороджено медаллю, то розмір підвищення з 1 січня становитиме 112,5 грн. Підвищення чоловікам або дружинам померлих жертв нацистських переслідувань становитиме 75 грн.

— Якими будуть розміри мінімальної пенсії шахтарям та доплати у зв’язку з втратою годувальника?
— З підвищенням прожиткового мінімуму змінився й мінімальний розмір пенсії шахтарям, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, і працівникам, зайнятим обслуговуванням зазначених осіб відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. З 1 січня він становитиме 2250 грн. Доплата до пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або внаслідок професійного захворювання, відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 1 січня становитиме 750 грн. Також з 1 січня перераховано виплати, розмір яких залежить від розміру прожиткового мінімуму: пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”; державну допомогу особам, яким виповнилось 100 й більше років; щомісячну доплату до пенсії непрацюючим пенсіонерам, звільненим у зв’язку із закриттям Чорнобильської атомної електростанції.

Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *