Свої вишивані твори 9 квітня у фойє міськвиконкому представила заслужений майстер народної творчості Ніна Гончарук. У експозицію “Живопис голкою” увійшло 40 робіт зі 150, які зберігаються на постійно діючій виставці у Світлиці Ніни Гончарук на вулиці Проскурівській, 61.
Вишиванки виконані у неповторній авторській техніці, яка нагадує багатошарову гладь. Візерунки, на відміну від традиційної вишивки, об’ємні, стіжки вільні, наче мазки художника. Тому й кажуть, що Ніна Гончарук малює голкою. Спершу пані Ніна створює загальний фон роботи, а потім віртуозно вишиває на ньому різноманітні сюжети. Майстриня реалістично відтворює історичні місцини Хмельниччини та видатні куточки рідного міста. З серії вишиваних картин “Культурологічні пам’ятки Хмельницької області” у міській раді представлені Меджибізька фортеця, міська годинникова каланча та інші.
Як і личить жінці, Ніна Гончарук залюблена в квіти. Мозаїка її картин складає яскравий, живий і сповнений оптимізму квітковий сад. Від краси квітів усіх пір року в букетах, на полях і клумбах — не відведеш очей. На відкриття власної експозиції майстриня навіть прийшла в сукні, оздобленій власноруч вишитими гладдю квітками.
У картинах Ніни Гончарук живе яскрава Україна — мальовничі пейзажі, сільські краєвиди, усе найдорожче українцям. Мисткиня навіть карту України вишила, кожен край позначивши видатним місцем.
Не оминула Ніна Гончарук й теми Майдану, Революції гідності. Як слід печалі — її символічна робота “Майдан”, присвячена Героям Небесної сотні.
До експозиції увійшли картини, створені у різні роки, “з них п’ять-шість зовсім нових”. Вишивання — справа не легка, потребує часу і натхнення. “Інколи картина створюється дуже швидко, а часом потрібно цілий місяць вишивати”, — ділиться авторка. Каже, вміння вишивати передане їй генетично.
Народилася Ніна Гончарук в селі Видошня, що на Ярмолинеччині. Походить з панського роду Терлецьких, де вишивці панночок вчили з дитинства. Так, бабуся Василина передала талант доньці Євгенії, а та — своїй доньці Ніночці, яку нині знає вся Україна. Певно, тому Ніна Гончарук нині так вправно володіє голкою, що тримає її з трьох років. Вже у 12 років створила свою першу вишиту картину. Творчу натуру Ніна Гончарук розвивала й в іншому напрямку, навчаючись у Київському деревообробному училищі. Але вишивати не переставала ніколи, навіть коли навчалась у Він-ницькому торговельно-економічному інституті. З роками вдосконалювала традиційні техніки вишивки, імпровізувала і вже у 1999-ому винайшла власну техніку.
Талант хмельничанки вразив навіть провідних майстрів України. І нині Ніні Гончарук присвоєно чимало звань та вручено чимало нагород. У рамках урочистого відкриття вже 79-ї персональної виставки у міській раді мисткиня поділилася своїми творчими досягненнями за минулий рік. Каже, її навіть висували на Національну Шевченківську премію. Колекція картин авторки експонувалася у Верховній Раді України. У різні роки у столиці відбулося вже 65 її персональних виставок, у минулому році — вісім.
Талант хмельницької майстрині відзначений навіть у Книзі рекордів України за найбільшу кількість робіт, виконаних в авторській техніці, а їх у неї понад 200. А ще минулоріч Ніна Гончарук стала лауреатом міжнародного проекту-конкурсу “Шевченко єднає народи”, де отримала срібну нагороду.
Нагадаємо, що в творчому доробку авторки колекція картин, вишитих за творами Тараса Шевченка, — “Шевченкіана у вишитих полотнах”, з якою тепер знайома не тільки Україна.
З відкриттям експозиції у міській раді відому хмельницьку майстриню привітала керуючий справами міськвиконкому Юлія Сабій, вручивши грамоту міського голови Олександра Симчишина. Представники влади міста пообіцяли сприяти популяризації творчості Ніни Гончарук, деякі роботи з творчого доробку авторки навіть можна придбати.
Ірина САЛІЙ