Без категорії

Спортивний ліцей: вересневий старт

Ця інформація одразу стала топовою: у Хмельницькому з нового навчального року відкрили спортивний ліцей. Закладів подібного профілю досі обмаль в Україні.

А історія створення ліцею в Хмельницькому майже блискавична: у квітні міська рада прийняла відповідне рішення, а вже з першого вересня тут тренуються і навчаються юні спортсмени — майбутня спортивна еліта нашого міста і України.
Щоправда, територія ліцею ще мало переконує, що тут центр спортивного життя. Розлогі клумби, алеї могутніх дерев, розмірений затишок — типовий ландшафт санаторної школи, яка проіснувала тут кілька десятиліть. Власне, нове життя вирує всередині корпусів, у спортивних залах. Нині тут навчається і тренується 201 ліцеїст за напрямами: футбол, футзал, бокс, вільна боротьба, дзюдо. Але в перспективі будуть відкриватись нові.
Про перші підсумки роботи нового закладу, який взяв високу іміджеву планку: виховання спортивної еліти міста і України, пропаганду здорового способу життя, розповідає директор Хмельницького спортивного ліцею Леся ПІДГОРНА:
— Згідно з законом про повну загальну середню освіту, прийнятим у січні 2020 року, постало питання про перепрофілювання санаторних шкіл у інші типи закладів. Звісно, виникло питання: “Де далі навчатимуться учні санаторних шкіл?”. Відповідно до положення про санаторну школу наші учні продовжували здобувати освіту та проходити курс реабілітації протягом одного року. Зараз усі вони стали учнями загальноосвітніх шкіл.
Коли, власне, постало питання, яким чином реорганізувати санаторну школу, проводилось багато консультацій щодо майбутньої діяльності. На кожному етапі перепрофілювання нас підтримувала міська влада. За сприяння влади, департаментів освіти і науки та молоді і спорту визначалися, які види спорту є в місті та області, що можна розвивати, де є база, потужні тренери. Адже ліцей — це спеціалізований заклад, тут мають бути найкращі фахівці, які працюватимуть з дітьми, котрі вже мають певні спортивні здобутки. Ми пройшли довгий шлях підготовки, прийому документів та конкурсного відбору учнів за короткий термін, для того, щоб 1 вересня в ліцеї розпочався навчально-тренувальний процес.

— Що було важче: шукати обдарованих тренерів чи обдарованих дітей?
— І те, й інше. Коли йшли перемовини, спортивні федерації області відразу дали згоду: ми заходимо в ліцей, хочемо, щоб наш вид спорту тут був. І таким чином вже зголосилися шість федерацій, які цього року розпочали в нас працювати. Потім потрібно було назбирати дітей, відкрити спортивні групи відповідно до видів спорту, визначити навантаження на дитину і на тренера. Якщо це дзюдо, то це — чотири вихованці у групі, якщо вільна боротьба — шестеро, бокс — від чотирьох до шести. Ми оголосили набір учнів, коли провели вже величезну підготовчу роботу, до нас зайшли високопрофесійні тренери. Дуже дружно зайшла секція вільної боротьби. Заслужений тренер України Микола Тарадай разом з головою федерації Павлом Ягронюком дуже активно допомагали, навіть постелили спеціальний килим у спортзалі. Микола Тарадай прийняв рішення виховувати еліту подільського спорту саме у нашому ліцеї.
Зараз у штаті 15 тренерів з усіх видів спорту: відділення вільної боротьби — 3 тренери, бокс — 4, дзюдо — 3, футзал — 1, та футбол — 6. Відділення футболу у нас найпопулярніше серед учнів, сюди зараховано 110 вихованців, відповідно й тренерів працює більше. На відділення вільної боротьби зараховано 34 вихованці, бокс — 32, дзюдо — 13, та футзал — 12. Загалом навчально-тренувальний процес розпочався для 201 вихованця, з них 102 мешкають у гуртожитку закладу. Наші тренери їздили по змаганнях по інших регіонах, шукаючи здібну молодь і, як результат, у нас навчається 25 талановитих учнів з інших областей.

— Сучасний спорт досить дороговартісне заняття, а значить, певне навантаження на міський бюджет. Але без вкладених коштів неможливо виростити справжнього спортсмена…
— З міського бюджету при формуванні закладу було виділено понад 4 млн гривень. Це кошти на комунальні послуги, на оплату праці, і на харчування дітей. В середньому, на одноденне харчування одного учня йде від 112 гривень і більше. Це — спортсмени, і харчування у повному обсязі має забезпечити витрати енергії та поживних речовин. Тобто, спорт, справді, це не дешево. Але наша влада на це пішла, бо це — серйозний виклик і її авторитету, і часу. Ми вивчали досвід роботи таких ліцеїв в Україні, зокрема, Києва, Костополя, Березного, Харкова, і тих, які нещодавно створені на базі інтернатів: це- Одеса, Полтава.

— Чи достатньо оснащені і навчальна, і спортивна бази нового ліцею?
— Навчальна база у нас є, проживанням і харчуванням ліцеїсти також забезпечені. Поки що недостатня база для спортивних занять. Положення про спортивні ліцеї дозволяє використовувати базу інших спортивних закладів, розташованих поруч. Тому ми цим користуємося. Наприклад, тренування з футболу проводяться на базі ДЮСШ. Наразі вирішується питання про організоване перевезення вихованців. Зал для вільної боротьби обладнаний у нас: використали і переробили приміщення з лікувальної фізкультури, там є і татамі. Цей зал також може використовуватись для тренувань з дзюдо. Відділення боксу проводить свої тренування на базі ДЮСШ “Авангард”. Андрій Чумаков — керівник федерації боксу власними силами організував перевезення учнів на тренування і назад. Є ще один зал для посиленої фізичної підготовки, з тренажерами. Звісно, база буде доукомплектована і оновлена. Розробляється проєкт оновлення існуючих спортзалів. А наймасштабніший майбутній проєкт — будівництво багатофункціонального спортмайданчика на території ліцею. До речі, вже розроблено макет нової спортивної споруди.
Міський голова підтримав ці ініціативи, і я переконана, що це буде потужний заклад. Не тому лише, що цього хоче міська влада, а насамперед, тому що є діти, для яких спорт це не лише захоплення, а мета на майбутнє. У нашому місті активно пропагується спорт, активний спосіб життя, тому спортивний ліцей стане, в певному сенсі, втіленням спортивної мрії.


З цим згодний і заслужений тренер України Микола Тарадай, який розповів, що команда, яка сформована в ліцеї, налаштована на серйозну роботу. Деякі з колег допомагають тренерам ліцею на громадських засадах. Адже спорт об’єднує. “Я й сам виховувався в спортивному інтернаті у Львові, знаю, як працюють подібні профільні заклади, — поділився заслужений тренер. — У процесі підготовки тренери багато працювали з батьками, переконували, чому важливо, аби їх обдаровані діти навчались саме в ліцеї”. Загалом, розповідає Микола Тарадай, задоволений підбором учнів, понад 70 відсотків з яких вже мають перемоги в обласних, всеукраїнських, міжнародних змаганнях.
Задоволені своїм вибором і ліцеїсти. Максим займається вільною боротьбою. І це навіть закономірно: він син ветерана АТО/ООС Олексія Хамського, який заснував у нашому місті клуб вільної боротьби “БалУ”. Які плани? Професійний спорт. Тому й обрав ліцей. Подобається навчатися тут і хмельничанину Олексію, який займається боксом. Його мрія: стати майстром спорту і тренувати дітей.

…Хмельницький усе більше набуває ознак міста, де спорт активно культивується, будуються сучасні спортмайданчики, відкриваються профільні заклади. І це — сучасний стиль життя, який поступово утверджується як філософія цивілізованого світу і ознака здорової нації/

Тетяна Слободянюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *