Без категорії

Обережно: літо!

Літо — найкраща пора для відпочинку й оздоровлення наших дітей. Однак і в цей період на них може чекати чимало неприємних сюрпризів. Про те, які хвороби найчастіше підстерігають дітей влітку, що треба робити, аби їм запобігти, ми попросили розповісти лікаря-педіатра амбулаторії загальної практики сімейної медицини N12 КП «Хмельницький центр ПМСД N2» Олену БІЛАНЮК.
— Олено Василівно, на що, власне, треба влітку звернути увагу батьків, аби вони максимально стежили за станом здоров‘я своїх дітей?
— Ось лише починається сонячний сезон — прогулянки з дітьми на вулиці стають щоразу довшими. А потім, дивись, на шкірі з‘являється висип. Це може бути фотодерматит, або іншими словами, сонячна алергія. Вона часто зустрічається не лише в дітей, а й у дорослих (як правило, світлошкірих, віком до 30 років).
Дуже часто люди думають, що це у них чи їхніх дітей алергія на ранні овочі та фрукти або ж якісь інші продукти. Приміром, полуниці забагато з‘їли тощо. Але це все результат надмірного ультрафіолетового опромінювання.
— Давайте детальніше зупинимося на симптомах фотодерматиту.
— Як правило, висип з‘являється уже за кілька годин після перебування на сонці. Характерна локалізація — відкриті частини верхньої грудної клітки та шиї, руки, плечі та гомілки. Зауважте, що висипи на обличчі та тильній стороні кистей нетипові для цього захворювання, адже вони, по суті, перебувають під дією сонця цілий рік.
— А який вигляд має цей висип?
— Це — рожеві та червоні плямки, невеличкі пухирці, які викликають свербіж. Цей висип може нагадувати кропив‘янку. І, зверніть увагу, завжди є симетричність — на обох руках, на обох ногах, до прикладу.
Зрідка може підвищуватися температура, зокрема, у дітей.
— Як лікується фотодерматит?
— Основне — захист від сонця. Тому необхідно використовувати сонцезахисні креми. Постійно наносити їх на відкриті ділянки шкіри. Легка ступінь захворювання, як правило, так і лікується — кремами та мазями. Лікар також може призначити топічні стероїдні мазі. Важчі стадії потребують лікування курсом препаратів як зовнішнього, так і внутрішнього використання.
— Отже, найкраща профілактика — максимальний захист від сонячного ультрафіолету?
— Так. Особливо, коли батьки з дітками виїжджають на відпочинок до моря чи до річки. Перші три дні — обов‘язково використовувати сонцезахисні креми! Взагалі дітям під відкритим сонцем навіть біля водойми можна перебувати не більше однієї години: у період з 8-ої до 11-ої ранку та між 16-ою й 19-ою годинами вечора. Коли цих правил не дотримуватися, дитина перегрівається: може бути сонячний або тепловий удар. Тепловий удар можна отримати й у тіні, якщо дуже довго перебувати там у спеку. Адже ультрафіолетові промені проникають і туди. Приміром, дитина дворічного віку навіть у тіні може перебувати не більше двох годин. Якщо ж дитині немає ще й року, з нею взагалі у спеку не треба бути на вулиці. Дуже хочеться, щоб батьки на це зважали! Подбали, аби дітки були у легкому одязі з натуральних тканин, обов’язково з довгими рукавами. Бо стільки доводиться бачити малюків з червоними від сонця плечиками й ручками!
— На жаль, влітку не лише часто «обгорають» на сонці. Дуже часті у спеку й отруєння…
— Авжеж, тому особливу увагу потрібно звертати на гігієну. Стежити, щоб діти часто мили руки, не їли на вулиці, користувалися вологими серветками. Овочі та фрукти необхідно мити теплою проточною водою. Не вживати їжу, яка термічно не оброблена, — суші, роли тощо.
У літню пору діти також часто підхоплюють ротавірусну інфекцію. Перші ознаки, я їх називаю червоними прапорцями, цього захворювання: загальна слабкість, млявість, нудота, блювота, відсутність апетиту, можлива діарея. Високої температури ще немає. Але вже негайно треба боротися з інфекцією, аби не допустити ускладнень.
— Як саме, Олено Василівно?
— Насамперед — рясне пиття. Необхідно буквально ложечками відпоювати дитину. Як правило, в аптеці треба купити розчини оральної регідратації (РЕО, регідрон тощо). Якщо ж аптеки нема поблизу, треба на початку просто пити багато кип‘яченої води.
А тепер — увага! Оскільки ротавірус, як правило, завжди провокує виникнення ацетономічного синдрому, дітям (уже з 6-місячного віку) відразу треба починати давати 5-процентний розчин глюкози — чайну ложечку кожних 10-15 хвилин.
Намагайтеся робити усе це дуже ретельно, тоді вдасться уникнути ускладнень. Якщо ж, все таки, позитивної динаміки нема, негайно звертайтеся до лікаря. Самолікування у цьому випадку небезпечне. І пам‘ятайте, що ротавірус не лікується ні противірусними препаратами, ні антибактеріальними! До того ж, може поєднуватися з іншою кишковою інфекцією.
Залежно від ситуаціі, лікар уже призначає сорбенти, пробіотики, ентеросептики. У важких випадках призначаються крапельниці. Усе, звісно ж, визначається індивідуально.
— Як повинні харчуватися діти у таких випадках?
— Вживати їжу треба часто. Жодних молочних продуктів, свіжих овочів та фруктів, смаженого й копченого! Легенькі каші, перетерті супи на воді, галетне печиво, чай, сухарики, бублики…
Одне слово, батьки повинні бути максимально уважні до своїх дітей і дбати про їхнє здоров‘я. Тоді й літо буде безпечним.
— Дякую, Олено Василівно, за розмову.
Розмовляла Тетяна Кірик.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *