Акцент

Диво-водорості, які пережили динозаврів

У річку Південний Буг підселили хлорелу. 50 кілограмів зеленої суспензії цієї одноклітинної водорості дасть змогу збагатити річку киснем, не допустити цвітіння води та мору риби. Водорості придбали за кошти природоохоронного фонду управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста.

Мабуть, кожен із нас спостерігав, як з настанням тепла починають цвісти річки, зокрема і наш Південний Буг. Тоді вода з прозорої стає мутнувато-зеленою, вкривається піною і через гниття водоростей має неприємний запах. Внаслідок цього кисню витрачається більше, ніж виділяється, в результаті виникає загроза для життя риб. Наразі головним чинником цвітіння водоймищ екологи називають підвищення концентрації фосфатів, які активно використовуються у різних миючих засобах. У річку вони потрапляють зі стічними водами.
Здається, що вирішити цю проблему досить просто: припиняєш скидати фосфати у воду і все. Втім це не так, адже через аномалії клімату Південний Буг, як і всі річки, з кожним роком міліє: талої води майже немає, водність річки зменшується, а концентрація фосфатів відповідно збільшується.
Втім глобальні зміни клімату проявляються не тільки у зменшенні водності, але й у підвищенні температури повітря. Саме коли ультрафіолет прогріває воду, синьо-зелені водорості починають активно розмножуватися. Відтак порушується природна здатність річки до самоочищення.
Аби їй допомогти, вже чотири роки поспіль головну водну артерію міста Хмельницького зариблюють. Адже риба, яку запускають у водойму, починає її одразу чистити.
З 2017 року до Південного Бугу у велике плавання відправили понад п’ять тонн риби. Це товстолоб, короп, білий амур.
“Маємо екологічну мету — природне очищення річки, а також робимо її привабливою для любительської риболовлі”, — зазначив торік на своїй сторінці у Facеbook міський голова Олександр Симчишин.
Тоді ж для стабілізації екосистеми Південного Бугу була створена робоча група, до якої увійшли екологи, фахівці лабораторного центру водного господарства. Саме робоча група прийняла рішення вселити в річку хлорелу — диво-водорость і водночас справжню довгожительку, якій уже більше двох мільярдів років. Ця одноклітинна рослина здатна відновлювати природний баланс: підвищує якість води (наприклад, прозорість води збільшується у 2-3 рази), знижує її бактеріальне забруднення патогенною мікрофлорою і водночас інтенсивно виробляє кисень у воді. Простими словами, хлорела гальмує ріст водоростей, які надмірно розмножуються у спекотну пору, внаслідок чого вода починає цвісти, знищуючи у водоймі річки кисень. Разом з тим хлорела зміцнює імунітет риб і їх чисельність зростає.
Особливість цієї мікроводорості ще й у тому, що розмножується вона у верхньому шарі водної поверхні, не осідає на дно, а самостійно поширюється по всьому ореолу річки.
29 квітня рятувальники вселили у Південний Буг 50 кілограмів хлорели у вигляді пасти. Водорості придбали за кошти природоохоронного фонду управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста. На це було виділено 48 тисяч гривень. Продукт цей сертифікований та має висновки Інституту рибного господарства та Інституту гідробіології. Місцеві екологи зможуть підтвердити результат згодом — після проведення аналізу проб води.

Ольга Сєргєєва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *