15 лютого 1989 року останній солдат перетнув афгансько-узбецький кордон біля містечка Термез. Відтоді ця дата увійшла в новітню історію як День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
З цієї нагоди в Хмельницькому відбувся мітинг-реквієм. Містяни, ветерани-афганці, учасники бойових дій, матері, батьки, вдови, діти загиблих солдатів та офіцерів, а також керівники міста й області поклали квіти, вінки до підніжжя пам’ятника воїнам-афганцям та вшанували хвилиною мовчання усіх, хто не повернувся з тієї “чужої війни”.
Афганська війна тривала 3340 днів (дев’ять років, один місяць, дев’ятнадцять днів). Кожен четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, — наші співвітчизники, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, — українець, а це 3 тисячі 360 солдатів та офіцерів. З них 109 — наші земляки, ще двоє зникли безвісти. 12 тисяч військових повернулися додому скаліченими, з пораненнями та контузіями.
Нині в обласному центрі проживає майже тисяча учасників бойових дій в Афганістані. За словами голови міської спілки воїнів-афганців Юрія Випірайленка, Хмельницький — одне з небагатьох міст в Україні, де про афганців та членів їхніх родин згадують не лише напередодні чергової річниці виведення військ, а постійно.
“Хмельницький — виняток в Україні. Міський голова Олександр Симчишин не лише бере участь у всіх наших заходах та відвідує сім’ї загиблих, а й допомагає, виділяючи матеріальну допомогу і навіть житло, не говорячи вже про кошти на лікування та оздоровлення. Лише торік на санаторне лікування воїнів-афганців було виділено 200 тисяч гривень. Окрім цього, понад 30 ветеранів війни оздоровилися в Головчинцях — у реабілітаційному центрі “Берег надії”, а також путівки нам виділяє й міське управління праці та соціального захисту населення”, — каже голова міської спілки воїнів-афганців.
Вітаючи воїнів-ветеранів, Олександр Симчишин вручив учасникам війни в Афганістані подяки та подарунки, а сім’ї загиблих та інваліди війни отримали з міського бюджету матеріальну допомогу.
“Ми і далі будемо робити все, аби Хмельницька міська рада тим і відрізнялась. Ми не ділимо учасників бойових дій на категорії. Розуміємо, що велика кількість воїнів-афганців, які зі мною тут ночували в наметах на хмельницькому майдані, на київському майдані, які пішли захищати україну від російської агресії, які віддали вже за Україну своє життя, залишившись живими там, на жаль, загинули на рідній землі. Тому ми й не ділимо, тому ми й допомагаємо і будемо робити так завжди. Мені не соромно сьогодні звітувати перед учасниками бойових дій за зроблене. Кожен, хто не зрадив присягу, заслуговує на повагу”, — зазначив Олександр Симчишин.
Цього ж дня міський голова вручив два сертифікати на квартири — вдові померлого і ветерану війни в Афганістані.
За офіційними даними, в Афганістані воювали понад 2000 учасників бойових дій з Хмельницького. Знаковим є те, що на початку російсько-української війни саме на їхньому досвіді формувалися добробати, навіть кадрові військові поважали їх знання.
Окрім Афганістану, наші співвітчизники несли службу в Лівані, Угорщині, Єгипті, Іраку, Анголі, С’єрра-Ліоне, Чехословаччині, Ефіопії, Югославії. Усього вихідці з України брали участь у миротворчих операціях та військових конфліктах у 26 країнах світу.