Мовою здоров'я

Вакцинація: чи потрібні щеплення дорослим?

Щеплення в дорослому віці не менш важливе, ніж у дитинстві. Оскільки імунітет проти деяких небезпечних захворювань зберігається не на все життя, необхідна ревакцинація — повторне введення вакцин. Крім того, дорослим потрібно обов’язково вакцинуватися, якщо вони не отримали захист від хвороб у дитинстві.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні десять років. Такі щеплення в державних закладах охорони здоров’я проводять безкоштовно. Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення. Якщо в дитинстві ви не вакцинувалися або не знаєте, чи вакциновані, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АКДП — спочатку перша доза, через місяць — друга, через шість місяців після другої — третя. Додаткова вакцинація від кашлюка, дифтерії та правця обов’язкова для вагітних. Комбінована вакцина (дифтерія + правець + коклюш) вводиться одноразово при кожній вагітності у другому чи третьому триместрі (оптимально — 26-37 тижнів). У будь-якому випадку вакцинацію слід завершити не менше, ніж за два тижні до передбачуваної дати пологів.
Міністерство охорони здоров’я України оновило календар профілактичних щеплень. Згідно зі змінами від туберкульозу (БЦЖ) дітей слід прищеплювати лише один раз — на 3-5 добу життя. Ревакцинацію в сім років більше не проводять. Другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме не в перший місяць життя, а в другий. Це дозволить у майбутньому робити щеплення багатокомпонентною вакциною, яка стане захистом одразу від кількох хвороб — гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту. Дві дози вакцини КПК захищають від кору, паротиту і краснухи на все життя. Ревакцинація не потрібна, якщо вам зробили таке щеплення в дитинстві (за календарем — в один і шість років).
Дорослим треба вакцинуватися проти кору, краснухи та паротиту, якщо вони ніколи не вакцинувалися і немає медичних даних про імунізацію. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи й паротиту можна за допомогою лабораторних аналізів. Перед вакцинацією лікар направить здати аналізи аби з’ясувати, потрібна вакцинація чи ні. Невакцинованим дорослим слід ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту — другу дозу через місяць. Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників ООС. Усі інші дорослі можуть придбати вакцину в аптеці та пройти щеплення в закладі охорони здоров’я. Вакцина КПК є живою, тому її не роблять під час вагітності.
Імунізація проти гепатиту B захистить людину від небезпечних наслідків вірусної інфекції — цирозу та раку печінки. Дітям вакцинація проводиться безоплатно, а дорослим — за власний кошт. Щеплення рекомендоване для всіх дорослих, які не були вакциновані в дитинстві. Зверніться до свого лікаря, він проведе обстеження та за потреби призначить лабораторні дослідження, що допоможуть з’ясувати, чи проводили вам щеплення від гепатиту. Схему вакцинації та дозування препарату підбирає лікар. Вакцинація за календарем профілактичних щеплень є безкоштовною. Її можна зробити в сімейного лікаря або педіатра.

Світлана Оленкевич

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *