Соціум

Істинно народний художник

10 жовтня — роковини з дня смерті народного художника України, почесного громадянина міста Хмельницького Миколи Мазура (1948-2015). Наш край став йому рідним, хоча народився на Кубані в українській родині з чернігівським корінням. Освіту здобув в Одеському художньому училищі ім. М.Грекова. З того часу понад 40 років мешкав на Поділлі.

10 жовтня — роковини з дня смерті народного художника України, почесного громадянина міста Хмельницького Миколи Мазура (1948-2015). Наш край став йому рідним, хоча народився на Кубані в українській родині з чернігівським корінням. Освіту здобув в Одеському художньому училищі ім. М.Грекова. З того часу понад 40 років мешкав на Поділлі.

Микола Мазур був багатогранним: і художник-живописець, і графік, і скульптор-монументаліст, а ще — дизайнер і педагог. Монументальні твори художника прикрашають парки і сквери, площі й громадські споруди нашого міста, ставши його візитівкою. Перші об’ємно-просторові композиції були зроблені для дитячого автомістечка, побудованого в 1980-х роках на території міського парку, який тепер носить ім’я Михайла Чекмана. Ще є осередки в сквері ім. Т.Шевченка та біля колишнього кінотеатру “Сілістра”. Інше диво — інтер’єр дитячого кінотеатру “Планета”. Там у фойє відвідувачів зустрічає “Веселий потяг” (на фото), у якому подорожують мавпи, папуги, слоненя, вовк та коза з козенятами. До цієї веселої компанії можуть приєднатися й діти, які прийшли на перегляд мультиків. Дивлячись на цю кольорово-пластичну феєрію, важко уявити, що ці речі створені з металобрухту! Саме на звалищі художник шукав і знаходив деталі відпрацьованої техніки — фрагменти двигунів, коліс, пружин тощо. Тільки в уяві справжнього митця такий непотріб міг перетворитися на зворушливі казкові персонажі й образи.
Одне з творінь Миколи Мазура — композиція “Гармонія” не так давно прикрашала площу біля готелю “Поділля” і складалася з кількох абстрактних об’єктів. Самі скульптури викликали захоплення стрункістю, врівноваженістю, співмірністю об’ємів і мас, хоча створені з того ж таки металобрухту. На жаль, ми не спромоглися захистити “Гармонію”. Вона не сподобалась тодішньому директору готелю й просто була знищена, тож тепер її можна побачити лише на фото. Без неї сіра будівля готелю, площа з дивакуватим “салютиком” перетворилися на пересічний, нічим непримітний куточок Хмельницького.
Крім нашого міста, роботи Миколи Івановича можна побачити в Старокостянтинові, а також російських містах — Мирному в Якутії та Єкатеринбурзі на Уралі. Як бачимо, він був затребуваний далеко за межами Хмельниччини.
Відлитий з бронзи Ангел Скорботи, розташований у невеликому сквері на розі вулиць Проскурівської і Свободи, створений у співавторстві із сином Богданом, відомим українським скульптором, який нині живе і працює в Києві. Ангел Скорботи — так назвали цей монумент хмельничани. Авторська ж назва — “Вість”. Але ж ангел не може бути ані скорботним, ані веселим. Він божий посланець, який несе вість, нагадує людям про жорстокі сторінки історії, застерігає, аби вони знову не повторилися. Його було встановлено до Дня Незалежності 1997 року. У співавторстві з сином  Микола Мазур створив пам’ятники воїнам-інтернаціоналістам на вулиці Героїв Майдану, В’ячеславу Чорноволу на вулиці Соборній, композицію “Віра, Надія, Любов” на Майдані Незалежності та інші.
Окрім монументальних об’єктів, митець написав чимало живописних полотен (34 з них — у колекції Хмельницького художнього музею). В них він звертається до прадавньої культури українців, трагічних сторінок історії, пронизаних тугою за понівеченою землею, за поколіннями, винищеними Голодомором. Найбільш масштабно українську трагедію 1932-1933 років художник втілив в експозиції першого в країні музею Голодомору, який відкрився у листопаді 2008 року на території Меджибізької фортеці. За створення експозиції музею Миколі Мазуру було присвоєно звання народного художника України. В пам’ять про митця одну з вулиць міста назвали його іменем, а роботи видатного майстра зберігаються в музеях та приватних колекціях багатьох країн світу.
О.СОЛЯР, старший
науковий співробітник обласного художнього музею

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *