Соціум

Де шукати свідчень про неоголошену війну?

У залі приміщення Державного архіву Хмельницької області, що на Грушевського, 99, відбулося відкриття постійно діючої виставки, на якій зібрані факти й свідчення про страшні події, які відбуваються нині на сході країни.

У залі приміщення Державного архіву Хмельницької області, що на Грушевського, 99, відбулося відкриття постійно діючої виставки, на якій зібрані факти й свідчення про страшні події, які відбуваються нині на сході країни.

Перший блок експозиції під назвою “Неоголошена війна” — світлини з зони АТО, газетні статті, особисті речі військових, серед яких багато молитовників, ікон, натільних оберегів. Чимало з них знівечені вогнем, що свідчить — з ними йшли у бій. Те, що голос мирних мешканців країни чують наші вояки, доводять листи від рідних, близьких, школярів…, передані архіву.  
Як зазначив директор ДАХО Володимир Байдич, матеріали, речі, які увійшли до експозиції, привезені переважно волонтерами, котрі допомагають Хмельницькому 8-му полку спецпризначення.
Відвідують волонтери наших військовиків майже щотижня. На зібрані хмельничанами кошти закуповують усе необхідне.
Присутній на відкритті виставки один із лідерів волонтерського руху Денис Цапенко розповів, що їх метою є не лише матеріальна підтримка, а й підняття духу військових. “Я якраз був із волонтерською місією, коли наш 8-й полк спецпризначення обороняв Слов’янськ. Зізнаюся, було дуже страшно! Побував у Амвросіївці, Тельмановому, інших місцях. Ситуація там значно гірша, ніж будь-де на сході України.
Проблемою для волонтерів, особливо під час негоди, є розбиті дороги. Чув, що дехто з волонтерів придбали БТР, щоб потрапити до своїх. Вважаю, до такого вдаватися не можна, адже на військовій техніці мають їздити лише військові, іншим — небезпечно”, — ділиться Денис Цапенко.
Особливо важливими стали свідчення хмельницьких вояків, які прибули із зони АТО і відвідали відкриття виставки. Серед них — заступник командира загону спецпризначення Роман Ярмольський. Він розповів: “Проти нас воюють навіть чеченці, у ворога є все необхідне, військові — високопрофесійні. Найстрашніше було, коли наш штаб потрапив під обстріл ворога. За дві години від нього майже нічого не залишилось.
…Українські вояки потребують належної військової форми й амуніції. Коли дивишся на піхотинців у касках 1940-х років, жаль бере. Можна сплутати свого солдата у радянській формі з ворогом.
Вдячні за підтримку волонтерам і місцевому населенню. Зізнаюся, у місцях, де бували, серед населення є чимало прихильників Росії. Але патріотизму нам вистачає, наші хлопці тримаються!”.
Під час відкриття виставки відбулася трансляція документального фільму про події на Сході.
Володимир Байдич повідомив, що, за офіційними даними, з 20 березня до 20 жовтня загинули 24 наших земляки. Але, за даними обласного Держархіву, за цей період загинув 41 військовий з Хмельниччини. Їм присвячується друга частина експозиції під назвою “Україна — більше за життя”, що складається з 41 світлини загиблих. 
Разом з рештою присутніх хвилиною мовчання пом’янули загиблих голова облради Іван Гончар, виконуючий обов’язки голови облдержадміністрації Олександр Симчишин та інші високопосадовці.
Пісню-присвяту українським воїнам виконав заслужений артист України Володимир Смотритель, який нещодавно повернувся з зони АТО, де давав концерти.
Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *