У 2012 рік Хмельниччина увійшла з головним своїм кошторисом — в останній четвер грудня сесія облради на позачерговому пленарному засіданні затвердила бюджет краю. Передувала цьому напружена робота як головного фінансового управління обласної державної адміністрації, так і постійних комісій обласної ради. Відтак у пришвидшеному режимі ще до новорічних свят з’явився жаданий фінансовий документ, за яким житиме наш регіон.
У 2012 рік Хмельниччина увійшла з головним своїм кошторисом — в останній четвер грудня сесія облради на позачерговому пленарному засіданні затвердила бюджет краю. Передувала цьому напружена робота як головного фінансового управління обласної державної адміністрації, так і постійних комісій обласної ради. Відтак у пришвидшеному режимі ще до новорічних свят з’явився жаданий фінансовий документ, за яким житиме наш регіон.
Щоправда, не весь депутатський корпус узяв участь у його розробці та ухваленні. Фракція ВО “Батьківщина” майже у повному складі відмовилася голосувати за проект бюджету і не з’явилась у сесійній залі. Замість себе її депутати розклали на рядах своєї фракції велике сіре полотнище з гаслом “Юлі — волю!”, а свою позицію виклали у заяві, яку розповсюдили у кулуарах сесії. Отож за обласний кошторис віддали голоси 62 обранці з фракції Партії регіонів, Народної партії та “Фронту змін”. Проти нього кнопками системи “Віче” висловились лише два представники ВО “Свобода”, які таким чином підтримали колег з опозиції, хоча їхній протестний виклик на своїх кріслах не розклали.
“Сірий” демарш соратників Юлії Тимошенко був викликаний декількома причинами. Фракція ВО “Батьківщина” вважає неприйнятною позицію, згідно з якою “у непростий для Хмельниччини час більше як на три мільйони гривень, відповідно до розрахунків Кабінету міністрів, збільшується фінансування апарату обласної ради”. Натомість у заяві відзначається, що “фінансування освітньої галузі зменшується майже на 30 мільйонів гривень, а наявність у проекті бюджету нерозподілених видатків свідчить про певну закритість процесу”.
Щодо основних цифр бюджету нинішнього року, то вони такі: обсяг доходів загального фонду складатиме 2,365 мільярда гривень — з урахуванням збільшення місцевих бюджетів на 115,3 мільйона. Дотація з державного бюджету розрахована у сумі 604,6 мільйона, субвенція — у 1,28 мільярда. Тобто, Хмельниччина залишається дотаційним регіоном, незважаючи на передачу певних функцій з боку держави.
Характерно, що у загальному фонді передбачається профіцит у 32 мільйони гривень, який складатиметься з передачі коштів зі спеціального фонду.
Визначає новий бюджет і трансферти для міста Хмельницького на соціальні потреби: 547,4 мільйона з обласної скарбниці та 225,7 мільйона з державної.
Як зауважив начальник головного фінансового управління ОДА Сергій Пенюшкевич, представляючи сесії проект бюджету, в першому кварталі цього року передбачається уточнення бюджету держави, відповідно певні зміни відбуватимуться і в статтях обласного кошторису.
За відсутності головної опозиційної фракції з критикою проекту фінансового документа виступати було нікому, за винятком свободівця Ігоря Сабія. Але його голосу було недостатньо проти ухвальних закликів регіоналів Леоніда Гураля, Михайла Войтюка і Світлани Лукомської. Приєднався до них і народник Віталій Олуйко, за словами якого “прийняття бюджету — це завжди розподіл розчарувань”. Він запропонував надавати більшу фінансову підтримку комунальним ЗМІ, які “мають активніше популяризувати діяльність органів місцевого самоврядування”. Показово, що цей заклик був одразу й реалізований. За поданням однієї з постійних комісій, сесія проголосувала за підтримку обласної газети “Подільські вісті”, керівництво якої має розробити відповідну програму фінансування її редакції. Учасників пленарного засідання з прийняттям бюджету привітав народний депутат України, голова обласної організації Народної партії Василь Шпак. Разом з ним у сесійній залі після довгої перерви перебував його парламентський колега Олександр Буджерак.
Цікаво, що до схвальників проекту бюджету приєднався і бютівець Юрій Пливанюк. Щоправда, згодом у післясесійних кулуарах представники ВО “Батьківщина” запевнили, що “зрадника” вже через годину не буде ні у фракції, ні в їхній партії.
До речі, про кулуари. Серед депутатів і журналістів була розповсюджена інформація голови обласного відділення Антимонопольного комітету України Віталія Олуйка щодо результатів “вивчення документації з конкурсних торгів на закупівлю робіт “будівництво другої черги Чернелівського водогону”. Інформація засвідчила, що “ознак порушень законодавства про захист економічної конкуренції при проведенні конкурсних торгів не виявлено”.
Володимир Разуваєв