Аж ніяк не думалося не гадалося, що напередодні Нового року Генпрокуратура України зробить такий “вишуканий” подарунок і нам, журналістам, назвавши чи не всі медіа країни “співучасниками” кримінальної справи, яку там порушили проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко.
У терміновому порядку 22-23 грудня цього року прокуратури всіх рівнів в нашій державі провели цілу операцію з вивчення публікацій, теле-, радіопередач, у яких висвітлювалися події навколо вручення урядом України, який тоді, як відомо, очолювала Юлія Тимошенко, тисячі автомобілів “Опель-Комбо”, які були розділені між закладами охорони здоров’я у сільській місцевості. До речі, у відповідних прокурорських листах-приписах на цю тему містилися дуже цікаві висновки. Якщо, наприклад, у нашій газеті була така публікація, то її редактор одразу ставав, не більше не менше, свідком (!) у цій справі, якщо ж ні, обходився лише відповіддю-довідкою, яку у терміновому порядку мав направити у прокуратуру. “У випадку, якщо факти висвітлення вказаної інформації, — передали нам у листі по факсу з міської прокуратури, — мали місце, Вам необхідно (тобто редактору. — Авт.) з’явитися на допит як свідку”. Зверніть увагу на те, що ці приписи надійшли, зокрема, до нас 22 грудня десь о 15.00, а вже на 16.00 прокуратура (і міська, й обласна) вимагала доставки цих довідок або появи редактора у ролі свідка.
Ну, звичайно ж, фізично ці вимоги виконати не було змоги, тож, скажімо, “Проскурів” підготував свої листи (ми ж бо законослухняні) на ранок 23-го, про що у прокуратурі знали. Але ще з вечора та зранку наступного дня у міській прокуратурі досить-таки у некоректній формі почали вимагати термінової явки туди редактора як свідка. “Проскурів” вирішив діяти у цьому випадку по закону, вимагаючи відповідної повістки, а звідти редактору пообіцяли організувати йому доставку в прокуратуру з приводом, тобто під конвоєм. Та, видно, там вчасно схаменулись і до нас навідалися слідчі з облпрокуратури, які, на відміну від своїх нахрапистих “братів менших”, провели опитування по факту цієї публікації безпосередньо в редакції…
Для чого це розповідаємо у деталях? Знаєте, якось некомфортно почували себе журналісти нашої газети і, мабуть, усіх медіа країни у результаті цієї спецоперації Генпрокуратури зі збирання компромату на Юлію Тимошенко. Бо якщо у такий спосіб прокуратура може принизити пресу, журналістів, то що там можуть зробити нині з рядовими громадянами? І питання це далеко не риторичне, як і те, що Генпрокуратура продемонструвала елементарне незнання законодавства про пресу та засад її діяльності.
Б.Демків