Соціум

Підприємці Хмельниччини переходять на електронну звітність

Україна вже зробила кілька кроків, аби потрапити до першої сотні світових рейтингів країн за простотою оподаткування. Перший із цих кроків — скорочення кількості податків. Тільки за два роки їх стало вп’ятеро менше! Це рекорд у плані зниження податкового навантаження на бізнес. Тепер за загальною кількістю податкових платежів наша країна перебуває на одному рівні з Центральною Азією і навіть випереджає деякі країни Євросоюзу.

Україна вже зробила кілька кроків, аби потрапити до першої сотні світових рейтингів країн за простотою оподаткування. Перший із цих кроків — скорочення кількості податків. Тільки за два роки їх стало вп’ятеро менше! Це рекорд у плані зниження податкового навантаження на бізнес. Тепер за загальною кількістю податкових платежів наша країна перебуває на одному рівні з Центральною Азією і навіть випереджає деякі країни Євросоюзу.

За результатами минулого року в світовому рейтингу Paying Taxes (перелік країн за простотою оподаткування, який щороку складає Світовий банк), ми піднялися зі 183-го місця на 165-е. Щоб потрапити хоча б до першої сотні, Україна повинна зменшити ставки податків і скоротити час, який доводиться витрачати на їх сплату.

А ще у 2010 році наша держава була абсолютним світовим лідером за кількістю податкових платежів. За підрахунками юридичного порталу Urzona.com, українським і відповідно хмельницьким підприємцям за рік треба було сплатити до бюджету загалом 147 різних зборів. Цим і пояснюється “почесне” 183-є місце в рейтингу Paying Taxes.

З прийняттям Податкового кодексу (який свого часу не критикував хіба що ледачий) і набранням ним чинності в 2011 році перелік податків у країні швидко “схуд”. Нині загальна кількість податкових платежів у нас становить лише 28, повідомляє сайт Companion.ua.

З такими рекордними темпами скорочення кількості податків можна було б сподіватися як мінімум на першу сотню в рейтингах, але Україну “підняли” лише на 18 позицій.  Чому так мало? Експерти і навіть уряд визнають: тому що це лише перший крок на шляху до простої та зрозумілої податкової політики. Наступний — Україні треба зменшувати діючі ставки податків, вважають експерти. Зокрема, ПДВ (податок на додану вартість) багато хто з бізнесменів Хмельниччини сьогодні вважає занадто високим. За нормами Податкового кодексу його буде знижено з січня наступного року з 20% до 17%. Після цього наша країна зможе похвалитися ставкою нижчою, ніж у половині країн Європи. Наразі розробляють законопроект про зниження базової ставки цього податку не до 17%, а до 9%, стверджує видання Forbes. Менший податок платять тільки в Ліхтенштейні (7,6%) та Швейцарії (8%).

Цікаво, що за багатьма іншими податковими платежами в країні вже взято курс на зниження. Наприклад, ставка податку на прибуток з 25% впала спочатку до 21%, у травні цього року — до 19%, а в січні повинна знизитися до 16%. З такою ставкою ми потрапимо на четверте місце в Європі після Ірландії (12,5%), Латвії та Литви (15%).

За розрахунками Центру економічного аналізу “РІА-Аналітика”, середній податок на прибуток у країнах Євросоюзу досягає 22,1%, а французи і бельгійці взагалі віддають державі третину своєї виручки. Отже, в цьому сенсі бізнесменам Поділля пощастило вже зараз, а з січня нового року їм поталанить ще більше. Міндоходів обіцяє, крім усього, знизити податкове навантаження на фонд оплати праці та доходи фізичних осіб.

За інформацією сайту Ukrnews.biz, ставку єдиного соціального внеску (ЄСВ) хочуть зменшити з 32,6-49,7% (діє зараз) до 18%. Для податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) розроблять нову, більш прогресивну і широку шкалу оподаткування. Замість нинішніх двох ставок (15 та 17%) Міністерство пропонує встановити чотири (0, 10, 15 і 17%). Таким чином, щорічні доходи до 3 млн. грн. оподатковуватимуть за зниженими ставками, а з зарплат до 18 тис. грн. на рік податок не стягуватимуть взагалі. Ці заходи стануть для підприємців Хмельниччини стимулом платити своїм працівникам “білу” зарплату, кажуть експерти. А країна в свою чергу заробить кілька зайвих балів у Paying Taxes-2014.

Наступним проблемним моментом в Україні є адміністрування податкових платежів або система їх сплати й обліку. Час, який бізнес витрачає на дотримання податкового законодавства, за минулий рік скоротився з 490 до 300 годин. Але цього, як і раніше, недостатньо.

За даними фахівців, середній по всіх країнах показник становить 267 годин, і навіть Росія подолала цю планку, там на всі процедури зі сплати податків підприємці витрачають загалом 177 годин на рік. Отже, нашим податківцям є до чого прагнути. Втім, слід визнати, що таке прагнення вже є помітним. Як повідомляють місцеві ЗМІ, вже сьогодні половина підприємців Хмельниччини перейшли на електронну звітність.

Зараз податки в Україні можна сплачувати не так часто (не раз на місяць, а раз на квартал). Незабаром для подільського бізнесу буде доступною й система “Єдине вікно подання електронної звітності”.

Василь ПАЛАГНЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *