Минулої п’ятниці у вітальні обласного літературного музею було відкрито так звану мандрівну виставку однієї картини — панно українського художника Михайла Жука “Біле і чорне”.
Минулої п’ятниці у вітальні обласного літературного музею було відкрито так звану мандрівну виставку однієї картини — панно українського художника Михайла Жука “Біле і чорне”.
Це панно належить до зібрання єдиної в Україні приватної колекції артефактів української культури одесита Тараса Максим’юка. А побував він зі своєю виставкою вже у Львові, Луцьку, Рівному, Вінниці. Чим знаменита ця картина Михайла Жука, колись дуже відомого художника, культуролога, поета і навіть драматурга? — запитаєте. Звичайно ж, має це панно свою неабияку мистецьку вартість, адже написане у стилі модерну, яскравим представником якого в Україні на початку ХХ століття був цей художник. Проте особлива його цінність у тому, що на ньому в образі Орфея — “чорного янгола” зображено, по суті, перший портрет молодого Павла Тичини, який брав тоді уроки малювання у Михайла Жука, до якого зберіг найтепліші почуття впродовж життя. А колекціонер Тарас Максим’юк знайшов унікальні свідчення “присутності” в історії написання цієї картини класика української літератури Михайла Коцюбинського, друга Михайла Жука, який показував йому цю роботу і, до речі, користувався у її написанні квітами з саду письменника. А ще ця картина уособлює символічно період ранньої творчості Павла Тичини — пам’ятаєте його ліричну поезію “О, панно Інно”, бо, на думку деяких мистецтвознавців, “білий ангел” на ній писався з Поліни Коновал — сестри тієї Інни, в яку Тичина був закоханий і яка не відповіла йому взаємністю.
Словом, виставка однієї картини “Біле і чорне”, яка в літературному музеї буде експонуватися до 1 липня, варта, аби ви знайшли час і побачили її, відчувши незрівнянну ауру полотна.
А ще слід віддати належне працівникам літературного музею та його директору, письменнику Василю Горбатюку, які з презентації виставки “Білого і чорного” зробили вишукане мистецьке дійство.
Наш кор.
На знімку: Тарас Максим’юк розповідає про картину “Біле і чорне” на відкриті виставки
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО