Читацька скарбничка для найменшеньких українців поповнилася ще однією цікавою книжкою-метеликом дідуся Василя — так величає себе ізяславський письменник Василь Кравчук (на фото).
Читацька скарбничка для найменшеньких українців поповнилася ще однією цікавою книжкою-метеликом дідуся Василя — так величає себе ізяславський письменник Василь Кравчук (на фото).
Три десятки двострофних віршиків в книзі “Мобілочка для білочки” читаються легко, цікаво, захоплююче. Бо кожен віршик — це невеличка історія з життя птахів і звірів, оповідь про їх взаємини, явища природи, пов’язаних з певною порою року, — “Курячий грип”, “Зимі кінець”, “Йде весна”…
Загалом збірка має опосередкований моралізаторський зміст. Вчить малят дотримуватись християнських цінностей: не вкради (“Ховрашок і Пацючок”, “А не кради!”, “Захистив своїх малят” , “Гусак”), люби ближнього (“Синичка”, “Одуд”, “Равлик і Журавлик” та інші), любові й поваги до праці (“По медок”, “До дідуся Тимофія”, “Ідуть жнива”, “Павучок”). І кожному своє: літаку — літати, метелику — бути в лузі, а Вороні — бути не у вагоні, а в лісі! А вірш “Кабанець і корінець” завершується словами:
Щоб смачнішим був обід,
Заробити його слід!
На прикладах стосунків між тваринами автор вчить малят бути добрими, дружніми (“Лосеня і Лисеня”), виручати з біди ближніх, як це вчинила Лосиха, рятуючи заблукале телятко (“Вернулось телятко”). А який гарний образ Їжака:
А Їжак був гарним татком
І не втратив діточок:
Він пошив своїм маляткам
Піджачки із голочок.
Книжка вчить любити рідний край, свою родину, Батьківщину:
Люби свою землю,
Як пташка ота —
У рідну оселю
З доріг завітай.
У листі-зверненні до малят дідусь Василь закликає:
Вам рости і розквітати,
Україну будувати.
Бо держава Україна
В цілім світі лиш єдина.
Вам любити рідне слово,
Українську нашу мову.
Книжка “Мобілочка для білочки” — не єдиний дарунок малятам. У творчій скарбничці Василя Кравчука є збірки віршів “Квока квочка в холодочку” (1989), “Жайворонкова школа” (1994), збірка казок “Чия хатка краща?” (2002), “Веселі Василинки” (2007), “Хатина діда Василя” . А в об’ємній книзі “Пам’ять коренів роду” (2009) окремим розділом “Нашій малечі на добрий вечір” вміщено понад 100 віршів і 10 казок.
Цікавою не тільки для дітей, а й для дорослих є його “Абетка квітів”, де читачі впізнають (відгадають) безліч квітів, які ростуть довкола нас: у саду, на лузі, в лісі, горах.
“Діти — наші квіти, — любить повторювати відомі слова Василь Кравчук. — Їх треба щоденно леліяти, плекати, розумно ростити, правильно виховувати в національному дусі. Тоді вони стануть справжніми патріотами України і будуть горді з того, що вони — українці”.
Як бачимо, величезний пласт творчого доробку Василя Кравчука присвячений дітям. Його окремі твори для дітей друкували дитячі журнали “Малятко”, “Дзвіночок”, “Барвінок” та інші.
Тож нехай творча нива дідуся Василя колоситься новими книгами для дітей. Нехай йому здоровиться і творчо щастить на 84-му році життя!
Микола КУЛЬБОВСЬКИЙ