У Хмельницькому обласному художньому музеї сьогодні відкрилася виставка творів заслуженого діяча мистецтв України, відомого художника з Івано-Франківська Богдана Губаля.
У Хмельницькому обласному художньому музеї сьогодні відкрилася виставка творів заслуженого діяча мистецтв України, відомого художника з Івано-Франківська Богдана Губаля.
Народився митець 1952 року в селі Хащованя Сколівського району на Львівщині. Закінчив Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва. Нині є професором Прикарпатського університету ім. В.Стефаника.
Уже 35 років Богдан Губаль працює в галузі художнього текстилю. Його оригінальні гобелени репрезентувалися на численних міжнародних, всеукраїнських та персональних виставках, значна частина їх зберігається в музеях і приватних збірках України та світу.
На виставці представлено 27 робіт, виконаних митцем за останні 12 років. Серед них традиційні великоформатні гобелени, невеликі за розміром камерні твори, а також складні за формою вироби, що радше тяжіють до мистецьких об’єктів. Увібравши в себе найкращі традиції народного ткацтва, автор виробив свій індивідуальний стиль, який демонструє всі ознаки сучасного художнього мислення.
Більшість робіт майстра — це колористичні абстракції, що інколи поєднуються з умовно-фігуративним зображенням. За допомогою пластики і кольору, щоразу нових варіацій поцяткованих площин, смуг, ліній, кольорових плям, художник передає красу природних форм (“Музика гір”, “Ритми полів”, “Гори Близниці”), нестримний характер стихії (“Динаміка вітру”), емоційні враження (“Святковий Космач”, “Кольорові силуети”, “На краєчку землі”). Його твори містять відлуння пам’ятних історичних подій (“Енергія відродження”, “Історична знахідка”, “Через віки”), візуалізують складні філософські поняття буття, над якими розмірковує митець (“Розвиток”, “Суть життя”, “Одна мить”, “Відгомін”), розбурхують уяву, унаочнюючи космогонічний процес (“Дійство”), найунікальніше із людських почуттів (“Вогонь кохання”), метафізичне явище (“Сходження святого духа”). Попри назви творів, що скеровують думку глядача в певному напрямку, автор не пропонує однозначного трактування. Натомість кожна композиція містить метафори, символи, підтексти, тим самим залучаючи охочих до діалогу.
Для підсилення образності митець урізноманітнює фактуру гобеленів, використовуючи, окрім традиційного, авторське переплетення, застосовуючи стрижений ворс, волокно сизалю; доповнює ткану основу іншими предметами на кшталт дерев’яних трубочок, що увиразнюють ритмічний лад композицій (“Чорногірський хребет”, “Чумацький шлях”).
У палітрі митця присутні як яскраві контрастні кольори, так і вишукані тональні градації. Притаманна народному мистецтву декоративність поєднується з прийомами, властивими живопису і графіці. Прагнучи виразних, експресивних, динамічних творів, художник вдається до експерименту: часом відмовляється від класичної прямокутної форми (“Вершина світу”), а іноді свідомо руйнує, навіть шматує її, вільно маніпулюючи витятими деталями (“Далекі острови”, “Квітує”).
Отже, виставка представляє Богдана Губаля як потужну творчу особистість, новатора, здатного на сміливий експеримент, майстра, котрий володіє високою професійною культурою й витонченим художнім смаком.
Лариса ЧЕРНОВА