У Кам’янці-Подільському набирає обертів рух за збереження природних ресурсів.
У Кам’янці-Подільському набирає обертів рух за збереження природних ресурсів.
Йдеться, зокрема, про економію деревини, яка, як відомо, масово використовується при виготовленні паперу. Цей рух започаткувало видавництво “Медобори-2006”, яке збирає паперову сировину (так звану макулатуру), відправляє її на переробку, а із переробленої сировини випускає книги. Нині їх у видавництві щорічно виготовляється загальним тиражем уже понад 10 тисяч. Якщо взяти до уваги тоннаж, то, на перший погляд, це не так і багато, всього до чотирьох тонн паперу. Якщо перевести на кількість дерев, це складе при вазі одного промислового стовбура дерева 150 кг всього 26 дерев. Та, на наш погляд, тут головне — почати! Загальновідомо, що ліс — це легені нашої планети, для якої видавництво, виходить, уже нині економить щорічно 26 дерев. Але якщо це робити впродовж 10 років, то зекономимо дерев площею цілого міського парку.
До речі, це не єдина перевага (чи вигода) від друку книг на газетному офсетному папері Коростишівської фабрики, де переробляється ця паперова вторсировина. Загальновідомо, що офсетний папір, на якому сьогодні друкуються вітчизняні книги, має велику білизну і шкідливий для нашого зору. Тому за кордоном, особливо у Європі, вже давно для друку книг використовується не білий папір, а жовтуватий, для виготовлення якого у європейських країнах була запроваджена відповідна технологія, що дозволила врахувати особливості зору дітей та покращити якісні показники паперу. До такого паперу належать так звані пухкі, тобто полегшені у вазі марки паперів, зокрема Munken та Nowel. На думку лікарів-офтальмологів, для запобігання швидкої втоми очей та полегшення зорової роботи колір паперу не повинен бути яскраво-білим, адже білизна викликає подразнення сітківки ока. Також папір не має бути глянцевим, оскільки блиск погано впливає на зір. Білизна сторінок має складати 70-80%. Якщо показники вищі, сторінка різатиме очі. І навпаки, на надмірно жовтих сторінках текст буде виглядати блідим, тому при читанні доведеться напружувати зір. Щільність паперу повинна бути не менше 55-60%. Книжковий чи зошитний аркуші мають бути непрозорими і ледь шорсткими на дотик. Значення показників білості може свідчити про наявність у папері оптичних люмінесцентних відбілювальних речовин, які здатні випромінювати променеву енергію під час поглинання падаючих на них променів. Великі концентрації цих речовин шкідливо впливають на здоров’я і можуть призвести до небажаних наслідків.
Для виготовлення шкільних зошитів та підручників повинен використовуватися папір, що забезпечує непрозорість (не менше 90%), щоб запобігти можливості порушення зору. Варто зауважити, що не лише шкільні підручники, а й більшість зошитів (як імпортних, так і вітчизняних) виготовляються з офсетного паперу. Вони мають білизну вищу за 88%, що заборонено нормативними документами та діючими санітарно-гігієнічними нормами. Це стосується також і макулатурного паперу, що має білизну нижче 70%. Тож і висока, і низька його білизна негативно впливають на зір.
Газетно-офсетний папір, який почало використовувати видавництво “Медобори-2006” для друку книг, має такі показники: сірий із білизною 74-78%; щільність 55-60 г/кв. м.; непрозорість не менше 92-96%. Ще одна його перевага: папір виготовляється вітчизняним виробником. Сама ідея використовувати такий папір для друку книг виникла під час співпраці з німецьким видавництвом, яке погодилося друкувати у нас книги саме на такому папері.
Мирослав МОШАК, директор видавництва “Медобори”