Хмельницька міська “Просвіта” у січні цього року вшановує Василя Стуса, українського патріота, справжнього інтелігента, поета, літературознавця, критика, філософа, співтворця сучасного українського культурного відродження.
Хмельницька міська “Просвіта” у січні цього року вшановує Василя Стуса, українського патріота, справжнього інтелігента, поета, літературознавця, критика, філософа, співтворця сучасного українського культурного відродження.
В Україні було багато великих поетів, та лише поодинокі дорівнялися до витворених власною совістю високих ідеалів. І серед таких — Василь Стус.
Про політв’язня, який волів умерти, аніж зганьбити свою честь, гідність, совість на догоду радянському режиму, про українця, подолянина Василя Стуса розповідають книжки в читальні “Просвіти”. Найперше, це унікальне канадське видання 1987 року “Василь Стус у житті, творчості, спогадах та оцінках сучасників”. Увазі відвідувачів пропонується посібник Олега Рарицького, відомого науковця Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка “Поезія героїчного чину. Василь Стус: еволюція художнього мислення”. Книжка видана коштом Хмельницької міської “Просвіти”.
До кінця січня спільно з міським управлінням освіти відбудеться тематичний “круглий стіл” за участю керівників методоб’єднань вчителів української мови та літератури шкіл обласного центру.
“Крути — смолоскип у майбутнє”
Таку назву має книжкова виставка, розгорнута в читальні Народного Дому “Просвіти”, приурочена 95-річчю історичної битви під Крутами, що відбулася 29 січня 1918 року. Представлені тут друковані матеріали розповідають про подвиг молодих героїв, учасників того історичного бою, серед яких був і наш земляк — 18-літній подолянин Микола Бублик. Значна частина книжок видрукувана в США, Німеччині, Бельгії, Канаді — подарунки від українців діаспори.
Особливу увагу відвідувачі “Просвіти” звертають на передрук листа сумнозвісного підполковника Муравйова головнокомандуючому більшовицькими військами на півдні Росії Антонову-Овсієнку з виправданнями, чому червоноармійці затрималися з походом на Київ. Зі слів командира більшовицької орди, яка сунула на столицю, “войска Центральной Рады состояли из батальйонов офицеров, юнкеров и студентов, которые зверствовали по отношению к нашим солдатам”… Історичні документи свідчать, що все було з точністю до навпаки.
На виставці також експонуються фотографії часів перебування просвітян у місцях, де відбувся бій, зараз це меморіал “Героям Крут”.
Серед заходів, запланованих на відзначення історичної дати, — відеолекторій “Світлий реквієм героям Крут”, тематичні зустрічі членів правління міської “Просвіти” з учнями, студентами, курсантами НАДПСУ.
Просвітницькі радіо- і телепрограми “Подільський передзвін” і “Свою Україну любіть” на ХОДТРК “Поділля-центр” також присвячені героям Крут.
Першими учасниками заходів міської “Просвіти” стали учні НВК №2, гімназії №1 та СЗОШ №7 обласного центру.
Наш кор.