Соціум

Зима змушує бути обережними

З настанням зими  додається роботи працівникам травматологічних пунктів — хірургам і травматологам. Бо якщо до холодів та снігу кількість звернень становила до 70  на добу, то в період погіршення погодних умов таких випадків побільшало майже на 50%. Серед “зимових” травм у лідерах переломи кісток рук і ніг, пошкодження (розтягування і розриви) зв’язок, струси мозку, черепно-мозкові травми. Статистика свідчить, що причиною є…

З настанням зими  додається роботи працівникам травматологічних пунктів — хірургам і травматологам. Бо якщо до холодів та снігу кількість звернень становила до 70  на добу, то в період погіршення погодних умов таких випадків побільшало майже на 50%. Серед “зимових” травм у лідерах переломи кісток рук і ніг, пошкодження (розтягування і розриви) зв’язок, струси мозку, черепно-мозкові травми. Статистика свідчить, що причиною є, здебільшого, елементарний поспіх. Заклопотані люди часто не помічають льоду, притрушеного снігом, втрачають рівновагу і … падають. Особливість зимових травм — у їх поєднанні. Наприклад, перелом, вивих можуть трапитися разом із розтягуванням, розривом м’язів, сухожиль, пошкодженням меніска. Потерпілий або ж ті, хто з ним поруч, не можуть визначити, що трапилося, тим більше, що багато травм мають схожі симптоми. Але треба якнайшвидше дістатися до медичного закладу,  аби  отримати кваліфіковану допомогу.

“За нашими підрахунками, — розповідає завідувач травмпункту Хмельницької міської лікарні Руслан Колесников (на фото), — 50% падінь відбуваються на вулиці, частіше травмуються люди старші 50 років, а також діти. Якщо травма не важка, то після рентгенографії під місцевою анестезією ми проводимо репозицію кісток, накладаємо гіпсову пов’язку і хворий продовжить лікування амбулаторно. При важких травмах зі зміщеннями кісток, розривом м’яких тканин, крововтратою і т.д., лікування — в умовах стаціонару”. “Чи впливають на кількість травмованих свята?” — запитую в Руслана В’ячеславовича. “Зазвичай під час святкувань, — інформує лікар, — справді збільшується кількість травмованих. Адже люди напідпитку часто втрачають самоконтроль і нехтують безпекою. 1-3 січня до травмопункту звернулися понад 100 постраждалих. У 40% випадків зафіксовано переломи рук та ніг. Були й обмороження. Щоправда, І та ІІ ступенів, що не підлягають госпіталізації. Потерпілі отримали першу медичну допомогу, а також рекомендації щодо подальшого лікування вдома.

Маю кілька порад, які допоможуть не стати постраждалим: намагайтеся під час ожеледиці не виходити з дому. Це найдієвіший захист від травм. У темний час доби без нагальної потреби краще взагалі не виходити на вулицю. Якщо ж доводиться вийти, то намагайтеся не поспішати. Ваше взуття має бути обов’язково зручним і стійким. Місця з ожеледицею краще обходити. Ходіть, не поспішаючи, на напівзігнутих ногах, злегка розслабивши їх у колінах і спираючись на всю ступню. Руки ні в якому разі не можна тримати в кишенях — велика ймовірність важких травм. Літнім людям в ожеледицю слід брати з собою палицю з гумовим наконечником. Будьте дуже уважними на проїжджій частині дороги: не поспішайте і тим більше не біжіть. Гальмівний шлях у автомобілів у цей час значно збільшується. На транспортних зупинках стійте подалі від краю дороги, щоб не посковзнутися та не потрапити під колеса автомобілів. Якщо послизнулися, присядьте, щоб знизити висоту падіння. У момент падіння намагайтеся згрупуватися, щоб пом’якшити удар об землю. Не намагайтеся врятувати речі, які несете в руках. Не поспішайте піднятися, огляньте себе, чи немає травм, попросіть перехожих допомогти. Пам’ятайте: особливо небезпечні падіння на спину, вгору обличчям, адже можна отримати травми хребта, струс мозку, черепно-мозкові травми… При отриманні будь-якої травми обов’язково зверніться до лікаря за наданням медичної допомоги”.

Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *