Ці листопадові дні запам’ята-ються і безпосереднім учасникам ювілейного дійства, й усій громаді нашого краю, адже Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут, який відзначив нещодавно своє 55-ліття, — найстаріший виш економічного профілю в нашому місті.
Ці листопадові дні запам’ята-ються і безпосереднім учасникам ювілейного дійства, й усій громаді нашого краю, адже Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут, який відзначив нещодавно своє 55-ліття, — найстаріший виш економічного профілю в нашому місті. 15-16 листопада для ювілейних торжеств були обрані невипадково: це своєрідний цифровий шифр місії інституту, символічна золота середина між святом української писемності і мови та Міжнародним днем студента. Власне ці урочистості стали логічним завершенням низки вагомих заходів, що демонстрували здобутки і завдання ХКТЕІ. Першим етапом урочистостей стало проведення інститутом у жовтні ІІІ Міжнародної науково-методичної конференції “Забезпечення наступності змісту в системі ступеневої вищої та післядипломної освіти: українські традиції та європейська практика”, наукового форуму, який зібрав науковців ВНЗ дев’яти областей України, представників наукової громадськості трьох вузів Польщі, найдосвідченіших педагогів, керівників професійно-технічних закладів та навчально-виробничих комплексів Хмельницької області, міста, представників обласної спілки споживчих товариств, управління освіти і науки та головного управління економіки облдержадміністрації.
Розроблені реальні стратегії співпраці у ланці ЗОШ-ВНЗ, продуктивний науковий диспут, видання збірника наукових праць учасників форуму та перші кроки з упровадження прийнятих рішень засвідчили реальне наукове підґрунтя сучасної кооперативної освіти на Хмельниччині. А вже за кілька днів науково-педагогічна громада та студентство ХКТЕІ в атмосфері творчо-інтелектуального вечора відзначали День української писемності і мови, цьогоріч — через призму творчості Ліни Костенко.
І ось настав довгоочікуваний день ювілейних урочистостей… Почесна варта кращих студентів у холі інституту, звуки саксофона і скрипки, піднесений настрій і миті хвилювання… Урочистості розпочалися Божим словом, до сліз зворушливою була молитва від найменших учасників дійства — дітей викладачів, які щиро просили: “Боже великий, єдиний, нам Україну храни”. Завмирало серце, коли під звуки козацького маршу урочисто внесли в актову залу святі для кооперативної спільноти знамена, студентський хор ХКТЕІ “Проскурівські солов’ї” виконав гімни держави та інституту. Розпочавши справу молитвою, господарі дійства в особі найдостойніших студентів вшанували усіх присутніх хлібом-сіллю та щирим, багатоголосим “Зеленеє жито”…
Абсолютною тишею у залі супроводжувався виступ в.о. ректора інституту Людмили Коваль, адже кожен присутній емоційно відчував особисту причетність до великої праці, тих, безумовно, значних здобутків, яких досяг Хмельницький кооперативний за неповних п’ять років своєї історії вже як інститут. Потужний професорсько-викладацький склад, шість повноцінних кафедр, серйозні результати зростання у стінах закладу плеяди власних науковців, 1,5 тисячі наукових праць професорсько-викладацького складу, 13 всеукраїнських і міжнародних науково-практичних та науково-теоретичних форумів під егідою Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України, фундація та видання власного “Збірника наукових праць ХКТЕІ: економічні науки”, повна реалізація концепції ступеневої освіти “молодший спеціаліст — бакалавр — магістр” за спеціальностями “Фінанси і кредит”, “Облік і аудит”; перший випуск бакалаврів за цими спеціальностями, майже дві тисячі студентів, сім мільйонів гривень інвестицій власних коштів у розвиток матеріально-технічної бази та інфраструктури інституту, укладення двосторонніх угод про співпрацю з Гданською школою туризму та готельного менеджменту (Польща), Вроцлавським політехнічним інститутом, Вищою комерційною (торговельною) школою ім. Болеслава Марковського м. Кельце (Польща), студентські стажування на базах практики Гданської вищої школи туризму і готельного менеджменту — далеко не повний перелік вагомих кроків закладу за цей час.
Свідченням кредиту високої довіри та визнання місії вузу стала участь в урочистостях керівників різних рівнів: очільників міської й обласної влади, Укоопспілки, облспоживспілки, райСТ, МСТ “Кооператор”, партнерів — баз практики (“Епіцентр К”, “Таврія Плюс”) та багатьох вишів області. Зокрема, у своєму виступі перший заступник голови облдержадміністрації Вадим Гаврішко зазначив: “Кількарічна присутність Хмельницького кооперативного у четвірці ВНЗ-лідерів за обсягами прийому (і це за умови, що ХКТЕІ не має жодного бюджетного місця!) засвідчує величезну працю професорсько-викладацького складу, мудру систему менеджменту, комфорт і сучасність соціальної інфраструктури, високу культуру і гуманізм міжособистісних стосунків у системі “викладач-студент”.
Почесним для колективу інституту стало вшанування закладу директором департаменту кадрової політики освіти і науки та навчально-методичного центру “Укоопосвіта” Лідії Войнаш.
До глибини душі зворушив усіх момент вручення запроваджених вченою радою інституту почесних внутрішньовузівських нагород у рамках трьох програм “Фундатори кооперативної освіти”, “Творці кооперативної освіти”, “Випускники в ореолі всеукраїнської та європейської слави”, адже вперше ця відзнака вручалась також посмертно — видатним особистостям у долі ХКТЕІ, які, доклавши надзвичайних зусиль до фундації інституту, пішли із життя (Матюшин Микола Миколайович, Матюшина Антоніна Семенівна, Любицький Трифон Васильович, Васильківська Валентина Степанівна, Кучеренко Микола Васильович, Єфіменко Валентина Володимирівна, Старосуд Василь Дмитрович, Муха Ніна Михайлівна)…
Життєпис інституту — це постійна зміна поколінь, невпинний рух студентських потоків, вічний, як кругообіг життя. Логічно, що завершенням урочистої програми стали яскраві концертні виступи творчої частини студентства — представників студентського театру “Прибузька Січ”.
А ще у той день було перерізано символічну червону стрічку і відчинено двері бібліотечного комплексу ХКТЕІ, де відкрили дві нові читальні зали, присвячені українській писемності і мові та Великому Кобзарю.
Був і традиційний бокал шампанського, а на завершення урочистого дня — яскраве дійство, подароване народним ансамблем “Козаки Поділля”.
P.S. Якимось неосяжним, божественним духом сповнився храм Різдва Пресвятої Богородиці вранці 16 листопада, адже всі працівники інституту прийшли на цю особливу Літургію — молитву вдячності. Зносились до купола храму молитвоспіви священика і одухотворені думки присутніх, а також тих, хто душею там перебував, сам дух 55-річної історії цього навчального закладу.
Вікторія Церклевич, проректор з виховної роботи,
Людмила Плоцідим, начальник навчально-тренувального центру та зв’язків з громадськістю