Соціум

“Сьогодні не можна стверджувати, що будівельна галузь в Україні має належну державну підтримку”

ТзОВ “Будівельний Альянс Груп” десять років плідно працює в будівельній галузі, споруджуючи об’єкти не тільки в Хмельницькому, а й в інших містах України. Будівельне підприємство завдяки вмілій економічній політиці, професійності кадрів та гарній репутації серед замовників зуміло вистояти навіть у найскрутніші часи кризи, працює стабільно, високоякісно, радуючи господарів новобудов ефективністю та екологічністю зведеного житла. Наша розмова з гендиректором товариства Іваном КРУТИЛКОМ.

ТзОВ “Будівельний Альянс Груп” десять років плідно працює в будівельній галузі, споруджуючи об’єкти не тільки в Хмельницькому, а й в інших містах України. Будівельне підприємство завдяки вмілій економічній політиці, професійності кадрів та гарній репутації серед замовників зуміло вистояти навіть у найскрутніші часи кризи, працює стабільно, високоякісно, радуючи господарів новобудов ефективністю та екологічністю зведеного житла. Наша розмова з гендиректором товариства Іваном КРУТИЛКОМ.

— Іване Лукичу, останнім часом до будівельної галузі від держави досить багато уваги. Чи відчутно це для будівельників?

— Сьогодні не можна стверджувати, що будівельна галузь в Україні має належну державну підтримку. Вона продовжує існувати завдяки досвідченим керівникам будівельних підприємств, які, попри всі труднощі, продовжують будувати. Маючи потенціал, професійний інженерно-технічний штат, відповідну техніку, ми завжди готові працювати, самовдосконалюватися, йдучи в ногу з часом. Проте законодавча база щодо будівельної галузі, на жаль, є недосконалою. В Україні залишається невирішеною проблема з нелегальним ринком будівництва. Перебуваємо в нерівних умовах з халтурниками, які не мають жодних ліцензій, дозволів, виплачують зарплатню в конвертах і не сплачують податків. Ці нерівні умови дещо вибивають нас з колії.

— Останнім часом складається враження, що падіння ринку будівництва нарешті припинилося. Помітний навіть деякий ріст замовлень на будівельні роботи.

— Наша компанія стовідсотково завантажена роботою. Працюємо на 50% як забудовник житла (будуємо й продаємо) і 50% — як генпідрядник. Маємо досить солідні контракти. Один з компанією “Авангард” на будівництво птахофабрики та комбікормового заводу (найбільші в Євразії) в с. Гуменці Кам’янець-Подільського району. На цьому об’єкті ми виступаємо генпідрядником з проектування та будівництва. Перша черга птахофабрики вже здана. Зараз добудовуємо другу. Одночасно зводимо комбікормовий завод. У цьому році запроектували та побудували в Кам’янці-Подільському завод з виробництва технічної олії. Подібного немає в усій Західній Європі. Виробничий процес запущено, незабаром здамо об’єкт. Наші будівельники працюють на реконструкції стадіону в Чемерівцях, що вміщуватиме дві тисячі глядачів. Багато будуємо та проектуємо для “Оболоні” в Красилові, виконуємо різні комерційні замовлення в Хмельницькому. Тож від нестачі роботи не потерпаємо. Бракує лише кваліфікованих кадрів.

— Які житлові проекти зараз втілюєте?

— Один з кращих наших архітектурних проектів — на вулиці Панаса Мирного, 18, де будуємо комплекс квартальної забудови, що має назву “Золота підкова”. Він розрахований на 350 квартир. Запроектовано дві підземні автостоянки на 150 місць, супермаркет майже на 1000 метрів квадратних та інші комерційні приміщення різного призначення площею майже 600 метрів квадратних. На весь комплекс заводимо комунікації, по-сучасному впорядкуємо навколишню територію, встановимо дитячі майданчики. Квартал буде повністю закритий. Він матиме два в’їзди. Перша черга квартальної забудови вже зведена. Зараз ведемо будівництво другої черги.

Другий проект, що передбачено закінчити в 2013 році, — двопід’їзний 90-квартирний будинок з підземними стоянками боксового типу і гаражами. Тут вперше встановлюємо сучасну німецьку систему димарів Schiedel. Вони не тільки не шкодять здоров’ю мешканців будинків, а й дозволяють економити при опаленні приміщень та нагріванні води. Димохідна система економна, зручна та дуже надійна, стверджують спеціалісти.

— Що думаєте стосовно будівництва соціального житла?

— В Україні потреба в житлі дуже велика: понад мільйон 400 тисяч людей стоять у черзі на поліпшення житлових умов. У більшості тих, хто потребує забезпечення житлом, дуже малі можливості його придбати. Тож допомога держави довгостроковою іпотекою — це грамотне вирішення питання. Треба надати реальну можливість усім охочим будуватися на умовах іпотечного кредитування. Але держава повинна створити сприятливі економічні, фінансові та правові умови для інтенсивного будівництва. Необхідно на законодавчому рівні примусити банки пропонувати забудовнику прозорі й реальні ставки, такі, якими користуються громадяни країн Євросоюзу. Українці найбільше стурбовані розміром помісячного платежу, щоб порівняти його зі своїм доходом. Їм байдуже: відсоток це чи комісія, тариф чи “зірочки”, які давно вже викликають обурення в українських клієнтів. Адже в результаті різноманітних прихованих тарифів та комісії задекларовані ставки 12-13 відсотків річних зростають до 40-60! Програма зі здешевлення іпотечних кредитів для забезпечення житлом громадян, які потребують покращення житлових умов, може стати одним із чинників стимулювання розвитку будівельного ринку України. Але держава виділила під цю програму досить мало коштів, крім цього, багатьох потенційних інвесторів лякає, що немає державних гарантій на наступні роки, згідно з якими процентні ставки по кредитах компенсувалися б державою. Є супротив банків, яким не вигідно віддавати кредити на 15 років під 16%. Ми б хотіли, щоби банк напряму укладав договори з державою на ті 13%.

— Очевидно, для вашої компанії не зовсім вигідно будувати бюджетне житло, адже ви, в основному, орієнтуєтеся на будинки вищого класу.

— Так, ми будуємо дещо інше житло, але соціальні проекти нам також цікаві. Більше того, ми вже збудували один будинок за програмою “Доступне житло”, коли держава проплачувала 30% його вартості, а 70% — замовник. Це будинок на вул. Панаса Мирного, 31/3, який ми здали минулого року. З червня 2012 року запрацювала ще одна державна програма “Доступне житло”, яка передбачає компенсацію державою 13% вартості житла й лише 3% усієї суми платитимуть громадяни. Місто під цю програму виділило 0,75 га землі, на якій Асоціація регіонального будівництва (ТзОВ “Будівельний Альянс Груп” є її членом) будуватиме соціальне житло. Дуже добре, що держава почала дбати про збільшення будівництва бюджетного житла, залучаючи для цього великі фінансові ресурси. Адже якщо працюватиме ринок житла, то працюватиме вся будівельна галузь.

Ми дуже уважні до правового забезпечення продажу житла, яке реалізуємо тільки через законні схеми. Намагаємося створювати фонди фінансування будівництва (ФФБ) тільки в державих банках або якщо в комерційних, то потужних. Розпочинаємо будівництво за наявності всіх дозвільних документів, а особливо звертаємо увагу на відповідність будівництва генеральному плану розвитку міста, що відображається в містобудівних умовах та обмеженнях.

Будуємо згідно з нормативними термінами, що дає змогу отримати споруди якісні і довговічні, тому що затягування будівництва або його пришвидшення призводить до технологічних розривів процесу будівництва, що в свою чергу впливає на якість.

— Одна з умов конкурентоздатності на будівельному ринку — постійне впровадження найновітніших технологій.

— Так, вважаю, що сьогодні не можна будувати погано, маючи перед собою великі можливості обирати кращі технології, матеріали тощо. Ми підтримуємо зв’язки з науково-дослідними інститутами, маємо партнерів у Європі, переймаємо їх досвід. Наші спеціалісти постійно відвідують виставки, курси підвищення кваліфікації. Отож маємо сьогодні великий запас знань, які готові використати, виконуючи найскладніші замовлення. Володіючи солідною електронною та паперовою базами технічної документації і державних будівельних норм, ми готові запропонувати замовникам найпередовіші технології та найсучасніші проектні рішення.

— І все ж, на чому основний акцент у сучасному будівництві?

— В першу чергу, на довговічності. Нині є широкий асортимент різних матеріалів як для зведення стін будівель, так і для внутрішніх та зовнішніх робіт, і не лише у співвідношенні ціни та якості, а й естетичного зовнішнього вигляду споруди. Не менш важливо дбати про енергозбереження. Ми, скажімо, відмовилися від внутрішнього утеплення квартир, бо воно неефективне. Замість того робимо зовнішнє утеплення цегляних стін 10-сантиметровим утеплювачем, крім того, встановлюємо поквартирне опалення.

— Стабільність у діяльності компанії дозволяє говорити про перспективу.

— Запроектовано два нові об’єкти: 120-квартирний трипід’їзний будинок на Вінницькому шосе та однопід’їзний каркасно-монолітний будинок у Раковому на вулиці Довженка. Ще цього року плануємо розпочати їх будівництво. Крім того, в розробці перебувають декілька інших проектів. Так, у центрі міста маємо ділянку, де будуватимемо дві шістнадцятиповерхівки. Наразі займаємося проектуванням нового комплексу.

Розмовляла Вікторія Стандрійчук
На фото: житловий будинок з комплексу “Золота підкова” на Озерній

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *