Соціум

“Вибори в Україні вже відбулись?”

Така несподівана фраза прозвучала під час прес-конференції голови обласного осередку Комітету виборців України Юрія Ануфрієва з вуст одного з її учасників. Між тим вона не була з розряду епатажних, а мала свою логіку, виходячи з представленої інформації.

Така несподівана фраза прозвучала під час прес-конференції голови обласного осередку Комітету виборців України Юрія Ануфрієва з вуст одного з її учасників. Між тим вона не була з розряду епатажних, а мала свою логіку, виходячи з представленої інформації.

Так, на думку Юрія Ануфрієва, нинішній виборчий процес супроводжується негативними тенденціями, наслідки яких можуть поставити під загрозу легітимність виборів 28 жовтня. Це стосується як організації самого процесу волевиявлення громадянами, так і його підрахунків. Наприклад, у КВУ неабияку стурбованість викликала процедура жеребкування складу окружних виборчих комісій, котре відбувалося одразу для всіх регіонів країни. “Сліпий” жереб чомусь надав перевагу тим 22 політичним партіям з-понад 80, які сподівалися на його симпатію, але значна частина котрих у політичному житті держави нічим себе не виявляє. Натомість такі активні фігуранти вітчизняного політикуму, як ВО “Свобода” і партія “Удар”, опинилися без своїх представників у окружних комісіях. Чимало запитань викликає і процес формування їхнього складу. За підрахунками обласного осередку КВУ, у семи окружних комісіях Хмельниччини лише 10% попередньо призначених членів мають певний досвід участі в такій роботі. З обов’язкових 18 членів, які попередньо були призначені в кожну з них на округах №№187, 192, вже замінено по дев’ять членів, на окрузі №193 — вісім, на округах №№188, 189 — по сім, на округах №№190, 191 — по шість. На справжній детектив перетворилось обрання голови окружної комісії №189 у Красилові, де спочатку була обрана одна людина, потім інша, а згодом та, яку обрали спочатку. На окрузі №193 у Кам’янці-Подільському на перше організаційне засідання, де призначені члени мали складати присягу, декого з них довелося збирати погрозами кримінальної відповідальності. А у Хмельницькому на окрузі №187 один з призначених членів окружної комісії виявився… працюючим за кордоном. Втім, як вважає Юрій Ануфрієв, місцеві органи влади, які мають забезпечити організацію виборчого процесу, також поставились до своїх обов’язків не кращим чином. На кінець минулого тижня, наприклад, не всі приміщення для роботи окружних комісій були для цього готові, не всюди вони були обладнані оргтехнікою і навіть телефонним зв’язком.

Ветеран виборчих перегонів Віталій Швед, який має великий досвід роботи у виборчих комісіях різного рівня, називає жахливим те, що діється у підготовці до виборів. “Уже самим жеребкуванням ЦВК  зробила все, щоб зрозумілість і прозорість цих виборів опинились під сумнівом. Те, що є, нічим іншим, як “беспредел”, назвати не можна”. Стосується це оприлюдненого зразка виборчого бюлетеня. За ним виборець отримає на руки документ з переліком партій та кандидатів без посвідчення його члена виборчої комісії та відповідної печатки. Тобто, можна йти на вибори зі своїм скопійованим бюлетенем і заготовленою позначкою.

Чи здатна перешкодити можливим фальсифікаціям система відеоспостереження, котра вперше буде використана на нинішніх виборах до Верховної Ради? На думку Юрія Ануфрієва, ця можливість виглядає сумнівною. До того ж за технічний комплекс цієї системи на кожній з дільниць має відповідати представник органів діючої влади з “невідомо якими правами”. Віталій Швед взагалі вважає, що “можливостей для фальсифікації  виборів буде більше, ніж у 2004 році, але це буде зроблено красивіше”. Тоді й виникло   запитання серед журналістів: “Вибори-2012 можна вважати такими, що вже відбулися, — з потрібним результатом?” Втім обласний осередок КВУ моніторинг виборчого процесу продовжуватиме.

Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *