Соціум

В ситуації, коли “карати не можна помилувати”…

Літні канікули й офіційний початок виборчої кампанії не могли не накласти свій відбиток на чергове пленарне засідання міської ради. Ці фактори передбачались, вони і спрацювали. Але на перебіг подій у сесійній залі потужно вплинула і внутрішня ситуація у депутатському середовищі, об’єктом загострення якої стала посада секретаря міської ради. Саме цей фактор багато у чому був визначальним для характеру сесійного дійства та відповіді на запитання: хто є хто у нинішньому депутатському корпусі?

Літні канікули й офіційний початок виборчої кампанії не могли не накласти свій відбиток на чергове пленарне засідання міської ради. Ці фактори передбачались, вони і спрацювали. Але на перебіг подій у сесійній залі потужно вплинула і внутрішня ситуація у депутатському середовищі, об’єктом загострення якої стала посада секретаря міської ради. Саме цей фактор багато у чому був визначальним для характеру сесійного дійства та відповіді на запитання: хто є хто у нинішньому депутатському корпусі?

Початок пленарного засідання зустрічав депутатів чисельним пікетом-мітингом місцевої ініціативи. Його учасники гаслом “Руки геть від мера і секретаря  міської ради!” висловлювали рішучий протест проти ініціативи фракції Партії регіонів у міській раді за допомогою судового позову достроково припинити повноваження Валерія Лескова на посаді секретаря міської ради. Водночас вони засуджували реалізовану ініціативу Партії регіонів у Верховній Раді щодо змін до мовного законодавства. Невдовзі до цього загалу додались і самі прихильники регіоналів на чолі з їх міськими депутатами Анатолієм Собком, Людмилою Бесєдою та Оксаною Кольгофер. Гасла у них були протилежні, а тому неминучого зіткнення уникнути не пощастило. Його результатом стало те, що обранці від ПР до сесійної зали дістатися не змогли, захисники Валерія Лескова їх туди не пропустили. Втім вони до своїх колег не приєднались і пізніше. Крім місць цих регіоналів, порожніли і місця депутатів з групи “За добробут хмельничан!”, які цю сесію бойкотували. Відтак міський голова відкрив пленарне засідання, на якому зареєструвалися лише 32 обранці з 61 разом з Сергієм Мельником. Такий граничний мінімум призвів до того, що ледь не кожне друге питання порядку денного довелось голосувати повторно, щоб мати необхідний 31 голос.

Щоправда, головні пункти сесія затвердила без технічних ускладнень: звіт про виконання міського бюджету за перше півріччя нинішнього року та внесення змін до нього. Перший з них депутати навіть не обговорювали, обмежившись представленими цифрами і поясненнями до них начальника фінансового управління Наталі Степанової. Відповідно до них планові доходи загального фонду вдалося виконати на 97,7% — з урахуванням дотацій та субвенцій з державного бюджету. Певне недовиконання було спричинене, зокрема, скороченнями працюючих у місті на дві тисячі осіб та перереєстрацією деяких підприємств за його межами.

Оскільки через недовиконання планових показників по доходах загального фонду вносити зміни до нього за результатами півріччя не було підстав, сесія проголосувала лише зміни до спеціального фонду, збільшивши його видатки на 5 мільйонів 140 тисяч гривень. Стосувались вони галузей охорони здоров’я, житлово-комунального господарства та деяких інших сфер. Коментуючи запропоновані зміни, Сергій Мельник зазначив, що подальші перспективи з наповненням бюджету дозволять здійснити його уточнення вже у вересні. Враховуючи це, він закликав депутатів підготувати пропозиції по своїх округах для вирішення найпріоритетніших питань.

А ось далі у балансі позитивного голосування почалися коливання. Характерно, що не завжди воно пояснювалося мінімальним кворумом. Так, наприклад, якщо за присвоєння звання “Почесний громадянин міста” заслуженому тренеру України з важкої атлетики Михайлу Мацьосі голосували всі присутні обранці, то такої ж честі заслужений художник України Микола Мазур удостоївся лише з третьої спроби. Допомогли цьому схвальні аргументи Валерія Лескова, Сергія Мандзія, Костянтина Чернилевського і депутата обласної ради Василя Ваківа. А чи не вирішальною крапкою стала реалізована пропозиція Віталія Діденка голосувати відкрито: не картками, а руками. Втім навіть такий варіант не спрацював у випадку зі спробою нагородження ще одного заслуженого тренера України з боксу Анатолія Чумакова почесною відзнакою міської ради. Між тим свої зауваження до подання на всіх трьох кандидатів виклала юридична служба виконкому, звертаючи увагу на недотримання процедури з їх висуванням, яка передбачає попереднє публічне обговорення громадськістю з представленням сесії відповідних документів. Але ігнорування юридичної думки останніми роками стало вже традиційним для нинішнього скликання міської ради. Так, з 81 проекту рішень порядку денного цієї сесії до 25 з них депутатам були доведені негативні висновки юридичного відділу. Майже всі вони стосувалися питань землеустрою, яких на цій сесії була рекордна кількість — 55. Натомість директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, ветеран депутатського корпусу Володимир Швець свого часу пояснив цю колізію неузгодженістю різних статей діючого законодавства, що дозволяє використовувати це на користь громадян. Але факт залишається фактом.

Особливим за своєю вагою стало сесійне рішення, за яким офіційно вступив у дію Муніципальний енергетичний план міста на 2012-2016 роки. Якраз цей документ успішно пройшов усі необхідні процедури з висновками фахівців, депутатським та громадським обговоренням і має надалі визначати системну політику міської влади в сфері енергозбереження. За цим планом, економія енергоресурсів має сягти 50829 Гкал., що еквівалентно 46,4 мільйона гривень.

Затвердивши традиційно великий пакет рішень щодо землеустрою, депутати не оминули увагою і деякі питання комунального майна. Вони, зокрема, погодилися на передачу в тимчасове безоплатне користування приміщень міським організаціям Спілки української молоді, Спілки інвалідів Чорнобиля та федерації кікбоксингу. Цілісний майновий комплекс на вулиці Вінницькій, 8/1 своїм рішенням обранці залишили у статусі “гуртожиток” з правом приватизації мешканцями його приміщень. А квартиру №4 у будинку №40/1 на вулиці маршала Рибалка, яку сесія погодилася зарахувати до комунальної власності від ТОВ “Прагма-сервіс” як частки пайової участі у розвитку соціальної інфраструктури, депутати вирішили передати за чергою багатодітній сім’ї.

Звичним результатом сесійного засідання можна вважати і передачу земельної ділянки безоплатно об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Цього разу таким власником землі стало ОСББ на вул. Пилипчука, 57. До нього з цими ж правами додався ЖБК “Товариство дольовиків “Жванецьке”. А ось громаді іудейської релігії з розробкою проекту землеустрою своєї земельної ділянки у пров. Пекарському, 2 доведеться зачекати, це питання депутати відклали на довивчення.

Призначивши 25 персональних стипендій у галузі освіти для обдарованих школярів, визначившись з проведенням конкурсу на право організації та забезпечення паркування транспортних засобів на його об’єктах, а також з впорядкуванням орендної плати за землю та затвердивши комплексну схему розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, депутати дійшли до головної інтриги пленарного засідання. Нею була подальша доля секретаря міської ради за рішенням Вінницького апеляційного суду щодо касаційної скарги на вердикт Хмельницького міськрайонного суду, яким виконання ним своїх обов’язків було визнано незаконним, оскільки він паралельно виконував і обов’язки голови міської партійної організації ВО “Батьківщина”. Отож депутати мали сказати щодо цього і своє слово, адже питання обрання чи припинення повноважень секретаря міської ради є прерогативою лише її сесії. Щоправда, єдиного погляду на це в сесійній залі не було: ні в депутатів, ні в міського голови, ні в юристів.

Обранці вирішили діяти за визначеною процедурою — таємним голосуванням бюлетенями. Для гарантії кворуму вдалося залучити ще двох депутатів з фракції ВО “Батьківщина”, тож у голосуванні взяв участь 31 депутат. “За” припинення повноважень Валерія Лескова, як вимагає суд, проголосували три депутати, 27 висловились “проти” цього, один бюлетень виявився недійсним. Ось так виникла правова колізія на зразок відомого: “карати не можна помилувати” — без поставленої коми.

Подальші події, очевидно, залежатимуть від позиції Сергія Мельника, який змушений обирати між Сциллою і Харибдою: рішенням неповного складу депутатського корпусу та судовим вердиктом з відповідними наслідками з боку державної виконавчої служби. Не виняток, що йому доведеться скликати позачергову сесію для обрання нового секретаря міської ради. Як казали у кулуарах деякі депутати, “охочих на цю посаду вистачає”.

Заслухавши у “різному” інформацію про роботу комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста, депутати прийняли її до відома. Були вони проінформовані й про структурні зміни у міській раді. Так, з виходом з депутатської групи “Хмельницька платформа” Григорія Галкіна, Валерія Баклажка і Станіслава Мельника, група припиняє своє існування. Перші два обранці вступили до Партії регіонів, поповнивши її фракцію, а їх колега вирішив залишитися позафракційним депутатом.

Обговоривши деякі інші питання, 19-а сесія міської ради своє засідання завершила.

Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *