Сучасною і цивілізованою Україна може стати лише за умов розвиненого громадянського суспільства, яке здатне сформувати народ країни у єдину націю. За часи незалежності певні кроки в цьому напрямку вже зроблено, але це поки що тільки початок цього складного процесу. Численні громадські об’єднання, культурні та благодійні фонди у своїй більшості лише декларують корисні наміри і діють розрізнено. Натомість умови життя переважної більшості наших громадян вимагають посиленої уваги з боку не тільки влади, а й недержавних утворень. Особливо це стосується соціальної площини.
Сучасною і цивілізованою Україна може стати лише за умов розвиненого громадянського суспільства, яке здатне сформувати народ країни у єдину націю. За часи незалежності певні кроки в цьому напрямку вже зроблено, але це поки що тільки початок цього складного процесу. Численні громадські об’єднання, культурні та благодійні фонди у своїй більшості лише декларують корисні наміри і діють розрізнено. Натомість умови життя переважної більшості наших громадян вимагають посиленої уваги з боку не тільки влади, а й недержавних утворень. Особливо це стосується соціальної площини.
Спробою об’єднати і координувати спільну роботу в цій та інших сферах на Хмельниччині стала поява обласного Форуму лідерів громадських, профспілкових та молодіжних організацій. Створений за ініціативою голови профспілки працівників соціальної сфери Хмельницької області Олександра Цюзіка, він об’єднує понад 380 керівників таких організацій — активних громадських діячів і налаштований на плідну співпрацю з державними установами щодо зміцнення соціального захисту всіх категорій подолян. Так, днями президія ради Форуму організувала і провела “круглий стіл” на тему: “Соціальні ініціативи — шляхи їх впровадження”. До участі у ньому були запрошені представники облдержадміністрації, соціальних закладів, благодійних фондів, служби зайнятості, громадських об’єднань, фінансово-кредитної сфери.
Як найефективніше вирішити проблему доступного і молодіжного житла в рамках соціальних ініціатив Президента України, допомоги малозахищеним верствам населення — якими тут можуть бути конкретні реальні зусилля активістів Форуму? Про це йшлося на засіданні.
Цього року завершилася дія державної програми молодіжного житлового будівництва. За 10 років її впровадження кредити на будівництво житла отримали 300 сімей молодих подолян, 80% з них — у місті Хмельницькому. Між тим понад 1100 таких зареєстрованих сімей ще залишаються чекати цієї можливості. Ще більше тих, хто потребує поліпшення житлових умов, — як в обласному центрі, так і в районах області. У запровадженій програмі іпотечного кредитування задіяні три державні банківські установи: “Укргазбанк”, “Ощадбанк” і “Ексімбанк”. Але поки що лише 20 сімей з Хмельницького і Кам’янця-Подільського скористали-ся цією програмою. Є й інший варіант для тих, хто потребує кращих житлових умов, — програма “Доступне житло”. За нею в обласному центрі, наприклад, свої можливості пропонують два будівельні підприємства “Діта” і “Трансміськбуд”. Але чи всі, хто потребує дешевого житла, здатні придбати його за діючими умовами запроваджених програм?
На думку голови християнської благодійної місії “Допомога” Павла Сівця, скористатись умовами цих програм, на жаль, здатні лише діти заможних батьків. Не зможуть скористатися соціальними ініціативами Президента щодо доступного житла і родини пацієнтів дитячого реабілітаційного центру, яким керує Людмила Корчинська. Наталя Шмурикова, директор ГО Центр соціальних ініціатив вважає, що для молоді насамперед необхідно інше: можливість працювати і мати достойну заробітну плату, лише тоді молоді сім’ї зможуть забезпечити себе житлом, зокрема, завдяки і цим державним програмам.
Соціальні програми потрібні й людям похилого віку, інвалідам. Обласний фонд “Милосердя і здоров’я” опікується саме цими малозахищеними категоріями. Його директор Володимир Кухар розповів, з чого складається ця опіка: допомога з оздоровлення, безкоштовні операції з катаракти, продуктові набори — все це також вкладається у комплекс соціальних ініціатив.
Про діяльність у цій сфері багато розповідали й інші учасники засідання, зокрема представники деяких комерційних банків. Ці установи також дедалі більше запроваджують відповідні програми на своєму рівні. Отже, є потреба у спільних діях у цій площині. Як зазначив директор Хмельницького регіонального благодійного фонду “Хесед-Бешт” Ігор Ратушний: “Головне у цих діях — чітко знати реальні соціальні проблеми конкретних людей і допомагати їм. Лише таким чином зможемо будувати країну разом”.
Хмельниччина, як відзначали учасники “круглого столу”, багато в чому є зразком для інших регіонів України у сфері соціального захисту громадян, але без активної участі громадських об’єднань належного рівня у цьому досягати буде надто складно, а всі державні ініціативи щодо цього ефективними не стануть. Отож, як висловився головуючий на засіданні, його ініціатор Олександр Цюзік: “Кроки влади у цьому напрямку ми бачимо, на часі наша з нею спільна робота”. Свої кроки щодо цього учасники й запропонували. Лідери профспілкових, громадських і молодіжних організацій соціального спрямування направили звернення на ім’я Президента України з пропозицією продовжити дію Програми державного пільгового довгострокового кредитування молоді для будівництва житла та збільшити її фінансування.
Вони запропонували створити також регіональний центр соціальних ініціатив та громадських організацій, вирішили подумати над утворенням обласного благодійного фонду “Регіональні соціальні ініціативи”, обговорили план дій щодо інших можливих заходів.
Показово, що це зібрання громадських лідерів намірами і деклараціями не обмежилось, щодо реальної співпраці, наприклад, з банківськими установами були досягнуті конкретні домовленості про співпрацю.
Володимир Разуваєв