Соціум

Створюємо націю читачів

Під таким гаслом 22 березня відбулась акція-флешмоб, організована активістами центру “Вікно в Америку” обласної наукової бібліотеки імені Миколи Островського. Разом з групою ініціативної молоді з яскравим плакатом та палким ентузіазмом я пройшлася вулицями міста, намагаючись привернути хмельничан до читання та пропонуючи їм на 24 години відмовитися від телебачення та Інтернету, натомість прочитати книжку.

Під таким гаслом 22 березня відбулась акція-флешмоб, організована активістами центру “Вікно в Америку” обласної наукової бібліотеки імені Миколи Островського. Разом з групою ініціативної молоді з яскравим плакатом та палким ентузіазмом я пройшлася вулицями міста, намагаючись привернути хмельничан до читання та пропонуючи їм на 24 години відмовитися від телебачення та Інтернету, натомість прочитати книжку.

Ми зустрічали різних людей та ставили їм запитання: “Чи любите ви читати? Як давно ви були в бібліотеці? Чи читаєте книжки своїм дітям?” Результати опитування виявилися аж ніяк не радісними, точніше шокуючими. Засмоктані круговертю сучасного життя, люди просто не мають часу та, що найсумніше, бажання читати. Старші не пам’ятають, коли востаннє були в бібліотеці, школярі зізнаються, що взагалі не читають. Молодь якщо і бере до рук книгу, то електронну. Навіщо, кажуть, потрібні бібліотеки, якщо все можна знайти в Інтернеті. Найнеприємніше вразили матусі, які заявили, що не вважають за потрібне читати дітям книги, краще, кажуть, увімкнути мультики. Таким чином, росте покоління дітей, для яких екран телевізора замінив книгу, а живуть вони тепер не у мріях та фантазіях, а на сторінках у соціальних мережах. А на запитання: “Чи могли б ви на 24 години відмовитися від телевізорів та комп’ютерів, а замість того почитати книгу?” дуже мало опитаних спромоглися впевнено сказати “так”. Деякі жартували “якби у мене був вибір між “фейсбуком”, “твіттером” та книгою, я б обрав “В контакті”. Та чи так вже це й смішно, зважаючи на те, що трясовина технологій засмоктує все більше молодих людей, роблячи їх рабами блакитних екранів?

Неймовірно те, що події сьогодення ще в 60-х роках минулого століття досить яскраво передбачив американський письменник-фантаст Рей Бредбері у книжці “4510 за Фаренгейтом”, до читання якої учасники флешмобу намагалися закликати хмельничан. Головним героєм розповіді є пожежник спеціального підрозділу “4510”. 4510 за Фаренгейтом — це температура, за якої загоряється папір. Власне цим і займалися пожежники у творі — спалювали книги, тобто самі ж розводили пожежі. Фантастика, але якщо не сприймати все буквально, вимальовуються досить реальні персонажі та образи. Суспільство, описане Реєм Бредбері, вважало книги не просто непотребом, а всесвітнім злом, яке збуджує свідомість людей, змушує їх мислити та хвилюватися. А ті, хто викорінює читання, позбавляє людей останньої можливості доторкнутися до істини, вважали, що роблять добре діло, убезпечуючи людство від ще однієї порції “їжі для мозку”. Хіба не схоже на сьогодення, коли книги знищуються не так жорстоко, але не менш дієво, витискаються з нашого життя купою інших засобів здобуття інформації? В книзі Бредбері є ще багато моментів, що так нагадують сучасність. Зокрема, “телевізорні стіни”, які цілком поглинають свідомість людей, забирають можливість думати та уявляти, повністю керують їх почуттями та розумом. Нині, здається, все до того і йде. Треба рятувати суспільство на цій стадії, поки у бібліотечних залах ще можна зустріти читачів не лише перед екзаменаційними сесіями.

Окрім популяризації читання та відвідування бібліотек, метою акції було розповісти городянам про інформаційний центр “Вікно в Америку”, який діє в обласній бібліотеці ім. М.Островського за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Створений він з метою надання актуальної інформації про США, сприяння взаєморозумінню між Україною та Сполученими Штатами, спілкування між американцями та українцями. Відвідувачі центру мають змогу отримати у тимчасове користування книжки та аудіоматеріали, яких у бібліотеці досить великий вибір, відвідувати цікаві заходи (презентації, дискусії, тематичні вечори тощо), стати членом клубу “English-Speaking Club”, аби вдосконалити навички розмовної англійської. Тут можна поспілкуватися з носіями мови — волонтерами Корпусу Миру. Саме вони брали активну участь у флешмобі. Американці Кріс та Кетті отримали величезне задоволення від спілкування з хмельничанами. З ними всі співрозмовники були веселі та щирі.

Ця акція проводилась у рамках програми “Велике читання”. Її метою є залучення всіх груп населення до читання кращих творів світової літератури, об’єднання громади шляхом обговорення питань, що порушуються в книзі.

Катерина Уманець, вихованка гуртка “Юний журналіст”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *