Соціум

“Полум’я душі — серцям наступних поколінь”

Під такою назвою вийшла друком книга, яка розповідає про героїчні подвиги хмельничан у роки Великої Вітчизняної війни, період перебудови і розбудови нашої країни, містить спогади ветеранів Збройних Сил і праці, знайомить з ветеранським рухом на Хмельниччині, поетичною творчістю його учасників.

Під такою назвою вийшла друком книга, яка розповідає про героїчні подвиги хмельничан у роки Великої Вітчизняної війни, період перебудови і розбудови нашої країни, містить спогади ветеранів Збройних Сил і праці, знайомить з ветеранським рухом на Хмельниччині, поетичною творчістю його учасників.

Видання книги готували міська рада організації ветеранів України, яка й була ініціатором її створення, та обласний осередок Всеукраїнської творчої спілки “Конгрес літераторів України”. Складається вона з 11 розділів. Перші чотири з них присвячені героїчним сторінкам про події Великої Вітчизняної війни: “Перемога була дорожчою за життя”, “Війна пройшла серцями дітей”, “В боях за визволення міста”, “Під ворогом земля горіла”. Це підбірка нарисів і творів про наших земляків, учасників Проскурівського підпілля, з фронтових буднів, вогненних шляхів до Великої Перемоги. Їхніми героями автори обрали знаних особистостей, імена яких уже стали легендами: підпільники Йосип Сирварський, Карл Кошарський, партизани Юлія Бєляєва, Борис Шубін, визволителі Проскурова Герой Радянського Союзу Олександр Хабаров, Олександр Випірайленко, єдиний Герой Радянського Союзу з проскурівчан Володимир Вайсер. Поряд з ними заслужене місце на сторінках книги займають фронтовики, учасники жорстоких боїв від Волги до Берліна: Іван Бабак, Михайло Ярина, Микола Гуменюк, Іса-ак Чайковський, Наталія Галас, Григорій Атаманюк, Віктор Гордов та інші їхні бойові побратими. Хвилюючими є рядки спогадів колишніх в’язнів фашистських таборів смерті “Дахау” і “Равенсбрюк” Івана Шведа та Ганни Крицької, свідка років окупації Івана Михайловського.

Видання цієї книги присвячене 65-й річниці Великої Перемоги та 25-річчю міської організації ветеранів України. Про історію ветеранського руху в місті якраз і розповідають два розділи: “Ветеранський рух на Хмельниччині” і “Завжди в строю”. У них ідеться про формування міської організації, її структурне становлення, діяльність первинних осередків при ЖЕКах, установах та підприємствах щодо соціального захисту і забезпечення інтересів своїх членів, зв’язку з навчальними закладами та громадськими об’єднаннями.

Окремий розділ книги — це спогади воїнів-інтернаціоналістів, меморіальна сторінка про загиблих хмельничан у боях в Афганістані: Володимира Пилипчука, Сергія Івлєва, Олега Пузирюка, Юрія Тимошека, Альберта Гречуніна, Юрія Денисова, Костянтина Кирюхіна…

Гордістю Подільського краю, міста Хмельницького є ветерани праці та Збройних Сил. Саме вони відбудовували країну, забезпечували недоторканість її кордонів, зробили свій внесок у розбудову незалежної України. Іван Бондар, Анастасія Швед, Віталій Шайнога, Анатолій Забєлін, Алла Похвата, Володимир Палига та інші їхні товариші: військовослужбовці, залізничники, освітяни, заводські трударі, всі, хто залишив і продовжує залишати свій слід у трудовій історії Поділля. Окреме слово — волонтерському загону організації ветеранів, шкіл міста, профтехучилищ, вищих та середніх навчальних закладів. Його активісти дотримуються заповідей Володимира Мономаха: старших шануйте, не забувайте убогих, подайте сиротам, захистіть вдів.

Патріотизм, висока духовність, культурний розвиток молодих поколінь — одне з головних завдань організації ветеранів. Про цю її роботу розповідає розділ “Не хлібом єдиним…”

“Він йшов, вмирав і знову жив, латали гімнастерку кулі… Він досі йде посеред нив, де пам’яттю зійшло минуле” — цими та іншими поетичними рядками наповнений розділ, який присвячений літературній творчості ветеранів-аматорів. Підбірка їхніх віршів: війна, людина, світ, боротьба за мир — те, що завжди хвилює суспільство.

Сигнальний примірник книги “Видавництва Алли Цюпак” вийшов за сприяння управління праці, соціального захисту населення та охорони здоров’я міської ради, загальний його наклад друкується за кошти благодійного фонду “Благовіст”, його голова — Іван Гладуняк.

Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *