Історія об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Озерне” на вул. Панаса Мирного, 31, про яке ми вже писали, може слугувати класичним прикладом сучасних реалій у сфері житлово-комунального господарства. Класичним з погляду на зовнішні та внутрішні фактори, які створюють фактичні умови існування таких кондомініумів.
Історія об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Озерне” на вул. Панаса Мирного, 31, про яке ми вже писали, може слугувати класичним прикладом сучасних реалій у сфері житлово-комунального господарства. Класичним з погляду на зовнішні та внутрішні фактори, які створюють фактичні умови існування таких кондомініумів.
У Хмельницькому процес утворення ОСББ з розрахунку на швидке їх зростання на початку минулого десятиліття розпочало тодішнє керівництво міста. Формально, владна ініціатива пояснювалася бажанням запровадити сучасні новації у самоорганізації населення у житлово-комунальній сфері, фактично ж це була спроба перекласти її проблеми на плечі власників житла. Щоправда, фінансово-економічна ситуація в країні, особливо після кризи 1990-х років, змушувала вдаватися саме до такого кроку, адже бюджетна підтримка ЖЕКів на той час ставала дедалі обтяжливою. Але ні законодавча база, ні саме суспільство до цього процесу не були належним чином підготовлені. Відтак вийшло те, що вийшло.
Владна ініціатива однак зустрічного схвалення не мала, отож довелося впроваджувати її іноді не надто легітимним, як прийнято нині казати, а звичним і простішим способом. Так, ОСББ “Озерне”, судячи зі слів його старожилів, спочатку було офіційно зареєстроване, а вже згодом відбулись установчі збори. Щоправда, необхідного кворуму зібрати не вдалося (136 осіб з 270 квартир), але організатори зборів за участю тодішнього міського голови Михайла Чекмана вирішили визнати їх такими, що відбулися. Проте ані правління, ані інших органів керування ОСББ, зокрема ревізійної комісії, обрано не було. Натомість у державному реєстрі з’явилося прізвище голови правління Д.Настасенка. Так у місті з’явився фантом на ім’я ОСББ “Озерне”.
Як його керівництво розпоряджалося зібраними коштами від співвласників будинку впродовж наступних аж десяти років, членам ОСББ достеменно невідомо досі, оскільки реальних звітів на загальних зборах вони просто не пам’ятають. Власне, і зборів цих фактично не було — легітимних, звичайно. “Десять років наше ОСББ було приватною фірмою для чийогось збагачення”, — каже нині А.Колесник — один із тих, хто вирішив поставити все нарешті з голови на ноги. Перша спроба відновити справедливість відбулася торік, коли члени ОСББ наважилися здійснити зміну влади в об’єднанні: обрати новий склад правління, відсторонити Д.Настасенка і бухгалтера Л.Ковальчук. Перше їм нібито вдалося: головою було обрано іншу людину, але попередник полишати своє крісло, а головне — печатку ОСББ, відмовився. Відтак розпочалась епопея фактичного двовладдя. На думку члена нового правління В.Гереги, збитки об’єднання від “шахрайства колишнього керівника і бухгалтера” можуть сягати величезної суми, котру можна було б використати на капітальний ремонт будинку і благоустрій прибудинкової території. Наскільки відповідають дійсності його підрахунки, а йдеться про суму в півмільйона гривень, співвласники ще мають з’ясувати: де насправді були факти розкрадання, а де мало місце нецільове чи нераціональне використання спільних коштів. Згодом, щоправда, печатка і всі документи опинились у руках іншої людини, але ревізія матеріальної та фінансової діяльності не була доведена до кінця. Принаймні, люди про її наслідки нічого не знають. На жаль, численні звернення щодо цього до правоохоронних органів і управління житлово-комунального господарства бажаного відгуку не знайшли. У міському відділі УМВС відкривати кримінальну справу вперто відмовлялися, незважаючи навіть на приписи прокуратурою, відписка правоохоронців була однаковою: конфлікт є соціально-побутовим, кримінал у ньому відсутній. В УЖКГ просто розвели руками: це ваші внутрішні проблеми, опікуватися ними не можемо. Отож склалась добре відома ситуація: спасіння того, хто тоне, в його власних руках. Оскільки ані держава, ані комунальна служба встрявати у конфлікт не стали, членам ОСББ “Озерне” довелося свій фантом врешті-решт перетворювати у реальну структуру.
Днями в приміщенні ЖЕКу №7 відбулися нові збори співвласників. Ініціатори підійшли до їх організації за іншими, ніж раніше, принципами: спочатку провели збори в усіх шести під’їздах, на яких обрали представників на загальне зібрання. Таким чином, його легітимність була досягнута. Щоправда, навіть участь (вельми активна!) лише півсотні делегатів склала неабиякі проблеми, адже кожен мав свою думку і не завжди хотів сприймати іншу. Все ж розмова хоч і була занадто іноді емоційною, загалом несла бажаний конструктив та розуміння необхідних кроків.
Аналізуючи попередній негатив свого фантома, співвласники зазначили головне: свого часу тримали у керівництві не тих людей, правління не уклало з людьми відповідних угод, контроль за його діяльністю не здійснювався. Крім цілком логічних, хоча й доволі сумних наслідків стосовно цього, зокрема таємниці з витрачанням коштів, збори визнали й інше: до розуміння самої сутності ОСББ готові далеко не всі. Наприклад, у декого ставлення щодо сумлінності в оплаті за утримання та експлуатацію житла залишається незмінним з часів приналежності до ЖЕКу. Нинішній виконавчий директор об’єднання В.Міносьян озвучив імена найбільших боржників за сумами від півтори до чотирьох тисяч гривень. Загальний борг запеклих неплатників перевищує 58 тисяч гривень, водночас ОСББ “Озерне” заборгувало енергетикам 1900 гривень, ліфтовому господарству — 20 тисяч, аварійній службі міста — понад 1160, паспортному столу — 764 гривні. Боргова сума теж є чималою — понад 25 тисяч. Щоб її погасити, треба змусити сплатити борги членів, але як це зробити? Виходить одне: за невиконання складеної угоди — через суд.
Інша проблема: штатний розклад технічних працівників ОСББ. До цього він був такий: виконавчий директор, бухгалтер, два двірники, сантехнік з обов’язками електрика — на півтори ставки. Всі інші працювали на ставку мінімальної зарплати — 920 гривень. Не всіх членів об’єднання влаштовує такий розклад, як і якість роботи персоналу. Втім новообраному правлінню довірили вирішити питання оплати техпрацівникам і визначитися з кандидатурою нового бухгалтера. На сьогодні місячний збір в ОСББ сягає 15285 гривень з 270 квартир. Чи вистачить їх на всі потреби, зокрема проведення капітального ремонту навіть за участю міста? Натомість, це головне завдання новообраного керівництва і ревізійної комісії, які мають врешті розібратися як з кошторисом попередніх років, так і з новими тарифами для співвласників.
Відчувається, що люди нарешті усвідомили, що будинок — це їхня власність, яку треба належно зберігати, утримувати і рахувати свої гроші. Маючи будинковий лічильник, вони дбають про економне споживання тепла, планують робити це самостійно — за згодою з тепловиками. Щоправда, повного розуміння в КП “Хмельницьктеплокомуненерго” щодо цього поки що не знайшли. Планують і зменшення споживання електроенергії у під’їздах та на сходах. Розмірковують, як покращити збирання сміття. Отже, колишній фантом — “фірма для чийогось збагачення” нарешті набуває інших рис: реального об’єднання співвласників зі спільною відповідальністю. Чекати цього довелося десять років, але і зараз світло в кінці тунелю на ім’я ОСББ “Озерне” лише проглядається. Є сподівання, що нові люди в його керівництві зможуть подолати внутрішні проблеми, але чи зможуть їм надалі сприяти в усьому держава і місто? Чи зможуть у цьому зовнішні фактори поєднатися з внутрішніми, щоб приклад цього об’єднання співвласників житла для всіх інших став класичним в зовсім іншому вимірі — позитивному?
Володимир РАЗУВАЄВ