Соціум

Час диктує нові вимоги до системи загальної освіти

Про здобутки та проблеми освітянської галузі в Хмельницькому наша розмова із заступником начальника міського управління освіти Тетяною ДУПЛЯК.

Про здобутки та проблеми освітянської галузі в Хмельницькому наша розмова із заступником начальника міського управління освіти Тетяною ДУПЛЯК.

— Тетяно Василівно, яким був минулий рік для освітянської галузі міста?
— Непростим, як і для всіх інших галузей, але не без здобутків та нашого поступу вперед. Якщо говорити про фінансування, то минулого року на галузь було виділено 229 мільйонів гривень, що на 6% більше, ніж у 2010 році. Ремонт десяти шкіл міста обійшовся в мільйон гривень, капітальні ремонти — в 129 тис. грн., 496 тис. грн. витрачено на капремонт та придбання обладнання в ДНЗ №1 та НВК №6. Попри всі складнощі, у дошкільних закладах міста було підготовлено та відкрито шість додаткових груп, відновлено роботу ДНЗ №33. Також чотири додаткові групи для дітей раннього та дошкільного віку відкрито в приватному ДНЗ “Гармонія”. Безкоштовне харчування отримують 89 дітей малозабезпечених сімей, 158 дітей-сиріт та дітей, позбалених батьківського піклування. 47 студентів-пільговиків отримали допомогу на здобуття вищої освіти в сумі 140 тис. грн. Є й інші здобутки — результат гарної співпраці влади та освітян міста.

— Чи є проблемою охоплення дошкільною освітою дітей п’ятирічного віку?
— Охоплення дітей старшого дошкільного віку з 2006 року є сталим і складає 100 відсотків. П’ятирічні діти забезпечуються місцями в дошкільному закладі, незалежно, чи стояла дитина в черзі, чи ні.

— Яка тенденція спостерігається в місті щодо початкової школи?
— Порівняльний аналіз показує, що в останні роки в Хмельницькому існує тенденція до збільшення кількості учнів першого класу та в цілому початкової школи. В 2011 році за парти сіли 2749 першокласників.

— Що можна визначити пріоритетом у роботі освітян?
— Насамперед, це забезпечення високої якості освіти і відповідності її потребам особистості та суспільства. В 41 навчальному загальноосвітньому закладі здобувають освіту 26 609 школярів. Учні 8-9 класів отримують допрофільну підготовку, а учні 10-11 класів продовжують профільне навчання. Забезпечено доступність та безоплатність освіти, можливість навчання в школах державною мовою.

— А вивчення мов національних меншин?
— Польську мову вивчають у ЗОШ №20, російську — у ЗОШ №12 та СЗОШ №6. У 2011/2012 навчальному році в СЗОШ №6 функціонують сім класів з російською мовою навчання (навчається 38 дітей), в СЗОШ №12 є один російськомовний 10 клас (7 учнів), в ЗОШ №20 у дев’ятих класах польську мову вивчають 152 учні.

— У цьому році є деякі зміни в навчальному процесі, пов’язані з проведенням ЗНО.
— Так, навчання в загальноосвітніх закладах закінчиться на два тижні раніше. А зараз триває реєстрація учасників ЗНО, підготовка до тестування.

— Останнім часом система освіти України зазнає суттєвих змін. Одним з основних напрямів її реформування є створення системи зовнішнього єдиного тестування, яке покликане забезпечити моніторинг якості освіти, отримати достовірні і співставні дані про рівень навчання в школах.
— Аналіз результатів зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників 2011 року, наданих Вінницьким регіональним центром оцінювання якості освіти (без урахування результатів ЗНО випускників обласного ліцею), показав: 77 (5%) випускників виконали тести на високому рівні; 610 (37%) мали достатній рівень; 874 (53%) виконали тести на середньому рівні; 88 (5%) результати оцінені початковим рівнем. На 200 балів виконали тестові завдання з української мови три учні: з НВК №7, СЗОШ №29 та гімназії №1, один учень з НВК №7 — з англійської мови. З усіх навчальних предметів, де великий відсоток достатнього та високого рівнів, показали випускники семи навчальних закладів: ліцей №17, гімназія №1, СЗОШ №12, гімназія №2, технологічний багатопрофільний ліцей (ТБЛ), СЗОШ №1, колегіум. До переліку навчальних закладів Хмельницької області, які мають найвищий якісний показник, увійшли: з української мови та літератури — гімназії №№1 і 2, з історії України — гімназії №№1 і 2, СЗОШ №№1, 12, школа-інтернат №2, з математики — гімназії №№1, 2, ТБЛ, ліцей №17, колегіум, СЗОШ №12, з географії — гімназія №1, СЗОШ №12, з хімії — ліцей №17, НВК №4; з фізики — гімназія №1, ліцей №17, ТБЛ, ЗОШ №18. Наразі йде підготовка до ЗНО 2012 року, в ході якої будуть враховані всі минулорічні упущення.

— На вашу думку, які з них найсуттєвіші?
— Це — недостатня профорієнтація випускників 11 класів в обраному напрямку навчання в старшій школі, а відтак у виборі предметів тестування та їх кількості. Були недоліки в інформаційній, консультативній, організаційно-методичній роботі в навчальних закладах.

Розмовляла Вікторія Стандрійчук
Фото з архіву редакції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *