У нинішній 2012 рік міська рада увійшла політично нейтральною, фракційно незаангажованою й організаційно показово дисциплінованою. Це переконливо продемонструвала її чотирнадцята сесія, котра відбулася минулого тижня.
У нинішній 2012 рік міська рада увійшла політично нейтральною, фракційно незаангажованою й організаційно показово дисциплінованою. Це переконливо продемонструвала її чотирнадцята сесія, котра відбулася минулого тижня. На відміну від “старших” колег з обласної ради, міські обранці, приймаючи головний фінансовий документ року, відмовились від будь-яких демаршів, гучних заяв та політичних гасел. Жодна з фракцій та депутатських груп міської ради ніяким чином не позиціонували себе в контексті політичних чи соціальних загострень, які вирують нині в Україні. Це свідчить про те, що міські обранці, принаймні на цьому пленарному засіданні, присвятили себе виключно інтересам міської громади, а не своїм політичним чи ситуативним об’єднанням.
Незважаючи на досить щільний графік підготовчої роботи у святковий період, постійні комісії ради ретельно опрацювали основні стратегічні документи року: бюджет і Програму економічного та соціального розвитку міста. В ході засідання помітною була досвідченість новобранців депутатського корпусу, зокрема представників ВО “Свобода”, котрі відзначились як активністю при обговоренні проектів обох документів, так і доцільністю своїх зауважень та пропозицій.
Власне, поле для обговорення цьогорічного кошторису міста було доволі широким, адже його цифри відчутно відрізнялися від минулорічного проекту. Так, загальний обсяг доходів міського бюджету 2012 встановлюється у сумі 878 мільйонів гривень, торік на момент ухвалення проекту бюджету він сягав лише 715,8 мільйона. Значнішим додатком стала і дотація з державної скарбниці: у форматі вирівнювання — майже 148,2 мільйона, додаткової фінансової забезпеченості — два мільйони, спільна субвенція державного та обласного бюджетів — 238 мільйонів. Уперше за минуле двадцятиліття суттєвих масштабів сягнула і стаття бюджету розвитку — 49,5 мільйона гривень. Натомість відповідного збільшення зазнали і видатки за функціональною структурою по всіх напрямках. Наприклад, фінансування освіти зростає до 295 мільйонів (торік планувалось 242,5 млн.), охорона здоров’я — до 169,9 мільйона (торік — 152,4 млн.), культури і мистецтва — майже 29 мільйонів (торік — 24,4 млн.), фізкультури і спорту — 7,4 млн. (торік — 5,9 млн.). Але найбільше зростання припадає на галузь житлово-комунального господарства — більше ніж удвічі: з 14,36 млн. до 29,5 млн.
Як зазначила, представляючи проект бюджету, начальник фінансового управління Наталя Степанова: “Підхід до розподілу видатків по всіх галузях був однаковий: з урахуванням збільшення мінімальної заробітної плати, вартості енергоносіїв та інших змін у законодавстві щодо виплати заробітної плати”.
Зрозуміло, що зі зростанням бюджету розвитку зростатимуть і “апетити” депутатів щодо благоустрою території виборчих округів. Проявились вони вже в ході цього пленарного засідання в окремих позиціях, але сесія вирішила попередньо підготуватися до формування титульних списків на засіданнях постійних комісій та в процесі спеціального депутатського дня. Певного коригування бюджетних статей слід чекати вже у лютому після відповідного доопрацювання державного та обласного кошторисів. Нинішній варіант бюджету міста депутати затвердили одноголосно.
Аналогічний підхід обранців був і щодо Програми економічного та соціального розвитку міста на цей рік. Розроблялася вона з урахуванням Стратегічного плану економічного розвитку міста і Плану реалізації Стратегії регіонального розвитку Хмельниччини, проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та іншими законодавчими та нормативними актами. Новий документ зокрема передбачає зростання надходжень до міського бюджету на 7,8%, збільшення обсягу прямих іноземних інвестицій на 2,2%, ріст зайнятих працівників у малому підприємництві на 3,2%, приріст обігу роздрібної торгівлі на 7,6%, зростання обсягів реалізації промислової продукції до 4,1 мільярда гривень, введення в експлуатацію 118 тис. кв. метрів житла, створення 7730 нових робочих місць, ріст середньої заробітної плати до 2511 гривень, збільшення на 250 місць мережі дитсадків, благоустрій мікрорайонів та інші позитиви в усіх сферах життя. Врахувавши пропозиції Людмили Бесєди, Володимира Гончарука і Віталія Діденка, сесія ухвалила і цей важливий для міста документ.
Практично без ускладнень депутати прийняли до реалізації дві інші міські програми: щодо молодіжної політики та розвитку фізичної культури і спорту, а також щодо підтримки сім’ї на найближчі роки. Перша стосується 36% населення міста, які складає молодь. Вона має об’єднати діяльність 50 молодіжних та п’яти дитячих громадських організацій, а також залучити неформальний молодіжний рух і двадцятитисячний загін спортсменів і фізкультурників.
На третину населення — сім’ї орієнтована і друга програма, яка має сприяти забезпеченню виконання основних функцій: соціального, духовного та фізичного благополуччя. Фінансування обох програм у прогнозних цифрах виглядає більш ніж вагомо: майже 60 і понад три мільйони гривень відповідно.
Допомогти в реалізації цих та інших програмних орієнтирів має новий місцевий податок, який встановила міська рада на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. За ним базою оподаткування визначається квартира площею понад 120 квадратних метрів і житловий будинок площею понад 250 квадратних метрів. Для більшої площі ставка податку встановлюється за кожний квадратний метр у розмірі одного відсотка від мінімальної заробітної плати та у 2,7% для площ понад 240 та 500 квадратних метрів відповідно.
Податкових змін щодо окремих видів господарської діяльності в спрощеній системі оподаткування стосувалось й інше депутатське рішення, котре набрало чинності з 1 січня цього року. Свою пропозицію щодо цього вносила зокрема Надія Кнець. За нею ставка єдиного податку для підприємців на ринках, які торгують на площі менше двох квадратних метрів, мала бути 5%, але більшість колег цю ініціативу не підтримала.
А ось проект рішень щодо розстрочки у сплаті пайових внесків у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста дістав схвалення сесії. Цією пільгою зможуть скористатися три підприємства-забудовники, враховуючи кризовий стан у будівельному бізнесі. Втім це рішення не є чимось особливим для нинішнього скликання, депутати продовжили практику підтримки підприємництва, якої дотримується міська рада.
Така політика міськради стосується і об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, коли цим ОСББ безоплатно передається земельна ділянка. Нею вони можуть користуватися у власних інтересах для комфорту і зростання благополуччя своїх членів. Нині такий дарунок депутати зробили ОСББ “Цитадель” з вулиці Шевченка, 11.
Матеріально міські обранці відзначили і провідних митців та викладачів шкіл естетичного виховання, призначивши персональні стипендії міської ради. Як і раніше, таких стипендіатів буде 20.
Продовжила сесія і практику передачі міського пляжу в користування ТОВ “Браво” для благоустрою цієї території відпочинку та розміщення там об’єктів розваг.
Як завжди, левову частину порядку денного пленарного засідання сесії міської ради складали питання землеустрою. З усіх його 34 пунктів по 23 колег інформував директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Володимир Швець. Незважаючи на традиційні вже зауваження юридичної служби, всі вони були без перешкод проголосовані депутатами, які вкотре довели пріоритетність інтересів громадян над неузгодженостями діючого законодавства в цій сфері.
Думка юристів була підтримана лише одного разу, коли розглядалося питання приватизації приміщення комунальної власності за адресою: вул. Проскурівська, 1. Це приміщення площею 158,6 квадратного метра вирішило викупити одне з приватних підприємств, маючи на це права. Якраз найактивніша на цій сесії фракція ВО “Свобода” виступила проти цього, мотивуючи свою позицію престижністю цієї адреси та ймовірністю судових позовів. Більшість депутатів однак цю позицію не підтримала. Не підтримала сесія і пункт, за яким задовольнявся протест прокуратури у сфері землеустрою на одне з попередніх своїх рішень.
Із сесійним завданням обранці успішно впорались ще до обідньої перерви, довівши переваги ефективної роботи у постійних комісіях при підготовці. Це, до речі, стає традиційним для нинішнього скликання міської ради, з чим її привітав міський голова у новому році.
Володимир Разуваєв
Фото Дмитра СВІДЕРСЬКОГО