Соціум

“Побудуй свою кар’єру!”

Таку назву мав інформаційно-просвітницький захід, організаторами якого виступили хмельницькі міський, обласний та районний центри зайнятості спільно з Хмельницькою торгово-промисловою палатою.

 

Таку назву мав інформаційно-просвітницький захід, організаторами якого виступили хмельницькі міський, обласний та районний центри зайнятості спільно з Хмельницькою торгово-промисловою палатою.

 

Програма заходу передбачала презентацію послуг державної служби зайнятості, послуг вищих та професійно-технічних навчальних закладів, різних форм самозайнятості населення, промислових підприємств міста й району, а також ярмарок вакансій. Присутні мали можливість отримати різноманітні консультації фахівців служби зайнятості, соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, фондів соціального страхування, територіальної державної інспекції праці, громадських організацій і благодійних фондів, а також пройти комп’ютерну діагностику з визначення професійної спрямованості та виявлення підприємницького потенціалу. Серед запланованого — профорієнтаційні семінари й тренінги для незайнятої молоді, учнів шкіл та професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ), випускників шкіл 2011 року, які не працевлаштовані та не навчаються. Цікаво було оглянути виставку-розпродаж продукції підприємств області. Представники ЗМІ мали можливість поспілкуватися з організаторами заходу на прес-конференції.

Як наголосив директор Хмельницького обласного центру зайнятості Іван Кравчук, серед громадян, незайнятих трудовою діяльністю, які є клієнтами служби зайнятості в області, 46,8% — молодь до 35 років. Протягом січня-вересня цього року на обліку перебували 26340 молодих осіб, працевлаштовано 13500 осіб. Чисельність молодих осіб, охоплених професійною перепідготовкою та підвищенням кваліфікації, становила 3266, що на 15,2% більше, ніж у минулому році. До громадських робіт залучено 3042 молодих особи, що на 21,6% більше, ніж у минулому році. Як зауважив керівник обласного центру зайнятості, профорієнтаційна робота, особливо з молоддю, — в розряді найважливіших. З метою інформування про стан ринку праці регіону, активізації власних зусиль у пошуку роботи, допомоги у професійному самовизначенні, орієнтації на сучасні професії та мотивації до легальної зайнятості протягом січня-вересня обласна біржа праці надала більше 92 тисяч профорієнтаційних послуг для незайнятої молоді. Профорієнтаційні послуги отримали більше 24 тисяч незайнятих осіб до 35 років, які перебували на обліку в центрах зайнятості. Це — індивідуальні консультації, різноманітні семінари, тренінги, ярмарки та міні-ярмарки вакансій. У профорієнтаційних заходах взяли участь майже 51 тисяча осіб, які навчаються у закладах різних типів, з них майже 46 тисяч — учні загальноосвітніх шкіл, 3,8 тисячі — учні ПТНЗ.

Зміцюється співпраця з соціальними партнерами, спільно з ними проведено майже 800 профорієнтаційних заходів. Постійно з’являються нові форми роботи. Цього року проведено Турнір знавців професій серед учнівських команд загальноосвітніх навчальних закладів. У жовтні стартує спільний проект служби зайнятості та освіти — конкурс агітбригад “Моя професія — моя гордість”. Свої знання зможуть продемострувати учні професійно-технічних навчальних закладів. Велика увага приділяється роботі з батьками та педагогічними працівниками. Для них проведено більше 500 профінформаційних заходів з метою надання інформації про потреби ринку праці, актуальні професії, важливість правильного професійного вибору для молоді. В рамках реалізації “Програми державної служби зайнятості на 2008-2013 роки щодо професійної орієнтації молоді” сьогодні забезпечено встановлення програмно-апаратного комплексу “Профорієнтаційний термінал” у 322 школах області, реалізовано цікавий інформаційний проект — “Профорієнтаційний щоденник школяра”, який у цьому році отримали всі учні 7-10 класів шкіл Хмельниччини.

Перший заступник голови Хмельницької ОДА Вадим Гаврішко наголосив на тому, що освітня галузь області повинна обов’язково змінити підхід у підготовці кадрів. Особливо це стосується державних навчальних закладів, бо комерційні дещо оперативніше реагують на кон’юнктуру ринку праці. На жаль, треба зважати на те, що часто спостерігається невідповідність між вільними робочими місцями на виробництві та наявністю фахівців. Ця ситуація пояснюється, в першу чергу, низьким рівнем зарплати, нелегальними трудовими відносинами.

Заступник начальника обласного управління освіти та науки Антоніна Харчук зауважила на недостатньому рівні поінформованості населення щодо престижу робітничих професій. На жаль, за її словами, в цьому навчальному році на будівельні спеціальності в училища недобрано 153 особи (3%), тобто вперше не виконано держзамовлення. “Ми повинні бути взаємовідповідальними за молоду людину, яка, здобувши певну професію, — наголосив Вадим Гаврішко, — на жаль, не може працевлаштуватися, відтак і реалізувати свої професійні навички”. Вадим Дмитрович не оминув і того, що нині серед населення чомусь побутує хибна думка про обов’язкове здобуття вищої освіти. Навчальні заклади, не беручи до уваги навіть складну демографічну ситуацію, не зменшують набір на навчання. От і виходить, що область перенасичена одними фахівцями, хоча для її інвестиційної привабливості не вистачає кадрового потенціалу зовсім іншого спрямування.

“На часі й питання оптимізації мережі ПТНЗ”, — наголосив начальник обласного управління освіти та науки Віктор Очеретянко. Він повідомив, що з метою покращення якості професійно-технічної освіти передбачається концентрація або укрупнення професійно-технічних навчальних закладів. Адже на виробництві нині немає навчальних дільниць, як це було раніше. Рівень підготовки фахівців у навчальному закладі частіше відстає від сучасного виробництва. А тому нерідко випускники не можуть вписатись у виробничі цикли і закріпитися на своєму першому місці роботи. “В цьому напрямку є над чим працювати усім нам”, — наголосив Віктор Іванович.

Слушними були акценти, які зробив у своєму короткому слові генеральний директор об’єднання організації роботодавців області, виконавчий директор союзу промисловців та підприємців Віталій Урбан. Він наголосив на покращенні профорієнтаційної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах, налагодженні тіснішої співпраці служби зайнятості, роботодаців та професійно-технічних установ, а також удосконаленні системи перепідготовки кадрів та запровадженні соціальних гарантій на виробництві. “Тільки так, на мою думку, — сказав Віталій Анатолійович, — можна позбутися дисбалансу розміщення робітничих професій в області, а в ширшому сенсі — підвищенні інвестиційної привабливості нашого краю”.

Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *