Минулого тижня відсвяткував свій дванадцятий день народження Хмельницький благодійний фонд “Хесед-Бешт”.
Минулого тижня відсвяткував свій дванадцятий день народження Хмельницький благодійний фонд “Хесед-Бешт”.
Головною метою його створення є турбота про добробут єврейського населення, в’язнів гетто Хмельницької і Тернопільської областей. Фонд став оберегом багатої єврейської культури, традицій у нашім краї. Про результативність благодійницької діяльності “Хесед Бешту” свідчать чимало фактів. У місті й області були реконструйовані та впорядковані десятки різних пам’яток культурної єврейської спадщини. До їх числа можна віднести відремонтовану синагогу, унікальний меморіал пам’яті жертв Проскурівського погрому, меморіальний комплекс “Світло душі”. Низка добрих справ фонду складається і з побудови реабілітаційного Центру “Школа Здоров’я” у селі Печеське Хмельницького району, який обслуговує членів громадських організацій і товариств міста, області. Чи не найбільшим проектом “Хесед Бешту” стало минулорічне відкриття общинного центру “Тхія” — унікального культурного комплексу, у якому діють три безкоштовні музеї, творчі майстерні, бібліотека та група продовженого дня. І на цих здобутках фонд не зупиняється. Нині готується до відкриття меморіал на місці розстрілу в’язнів проскурівського гетто.
Але головне у фонді — впровадження у суспільну поведінку громадян міста й області толерантності між людьми різних релігійних поглядів, національностей. Межі непорозуміння “Хесед Бешт” стирає на “круглих столах”, зібраннях різних громадських організацій, міжкультультурні полярності зшиває тонкою ниткою пісні, віршованого слова, обрядах, де звучить нота порозуміння, гуманності…
Відомо, що єврейський народ — освічений та мудрий, для якого книга — святість. Тож розпочали естафету святкових заходів до Дня народження “Хесед Бешту” саме з общинного фестивалю Єврейської Книги. Виставка найціннішої друкованої спадщини єврейського народу відбулась у приміщенні ХОДТРК “Поділля-центр”. “Найціннішою книжкою на сьогоднішньому фестивалі є священна Тора — збірник головних засад єврейського життя. Її вчення — лейтмотив до решти книг нашого народу. Єврейські діти починають вивчати Тору з трьох років. Сьогодні ми експонуємо й багато інших книг, які знайомлять з традиціями єврейського народу. Тут і дитячі книги, і наукові, і публіцистичні, й історичні, збірники віршів, пісень… Всі вони видаються, здебільшого, у Москві та Санкт-Петербурзі, а зберігаються у фондах бібліотеки “Хесед Бешту”. Кожен його відвідувач має доступ до цих книг”, — розповів директор фонду Ігор Ратушний.
Відвідувачів заходу чекали також знайомство з історією єврейського книгодрукування, презентація нових авторських книг. Зокрема, про власний збірник єврейських пісень розповіла Людмила Пісклова. Почути ж єврейську пісню, а не просто дізнатися про неї, всі охочі змогли на другий день святкування річниці “Хесед Бешту” — фестивалі єврейської пісні, що відбувся у глядацькому залі “Поділля-центру”. Театралізованими постановками, підкріпленими національною піснею, множила сцена дух єврейський, по-театральному стисло і глибоко демонструвала побут, історію, звичаї єврейського народу.
Не тільки радісними сторінками життя євреїв мандрували учасники фестивалю, адже окремі танці, пісні присвячувались і загиблим у гетто.
А гостей заходу зібралося чимало, серед них і пересічні громадяни, і представники влади, й ті, хто своєю присутністю тут підтверджував причетність до єврейського народу або виражав співдружність з ним.
Так відсвяткував день народження “Хесед Бешт” і з новим піднесенням вступив у новий рік своєї благочинної діяльності.
Наш кор.
Фото Дмитра Свідерського