Соціум

Справа державної ваги

Лісове господарство Хмельниччини помітно вирізняється на фоні всієї України, оскільки є одним з кращих у виконанні виробничих завдань і має чималі резерви для подальшої успішної роботи.
Про проблеми та перспективи розвитку лісового господарства Хмельниччини наша розмова з начальником Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Віталієм ЛІСОВИМ.

Лісове господарство Хмельниччини помітно вирізняється на фоні всієї України, оскільки є одним з кращих у виконанні виробничих завдань і має чималі резерви для подальшої успішної роботи. Про проблеми та перспективи розвитку лісового господарства Хмельниччини наша розмова з начальником Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Віталієм ЛІСОВИМ.

— Віталію Митрофановичу, поділіться здобутками лісового господарства Хмельниччини.
— Лісівники області з початку року насадили лісові культури на зрубах у Державному лісовому фонді на площі 592 га (128% до плану), а доглядали лісові культури на площі більше чотирьох тисяч гектарів. Нові ліси створено на 401 га земель, непридатних для ведення сільськогосподарського виробництва. Лісовідновлення, лісорозведення та природне поновлення займає площу 1209 га. В лісових розсадниках вирощується більше семи мільйонів штук сіянців та саджанців, що повністю забезпечує потреби наших підприємств. Значні обсяги робіт виконані по догляду та формуванню лісових насаджень. У повному обсязі виконані усі заплановані заходи з охорони та захисту лісу. Реалізовано в круглому вигляді майже 270 тисяч кубічних метрів лісопродукції, а це 116 млн. грн., що становить 123% до відповідного періоду минулого року. Реалізація продукції в розрахунку на одного працівника збільшилася майже на 16 тисяч гривень і склала 62 тисячі. Найкращий показник у Славутському лісгоспі — 104 тис. грн. і є одним із найбільших по галузі.

— Чи є змога витрачати кошти на розвиток лісогосподарського виробництва?
— Переоснащенню лісогосподарського виробництва приділяємо велику увагу. За звітний період на придбання та створення основних засобів витрачено півтора мільйона гривень, на поточний та капітальні ремонти — понад півмільйона. Затрати на ведення лісогосподарського виробництва склали майже 25 мільйонів гривень. І лише п’ять мільйонів від цієї суми використано асигнувань з державного бюджету або 15% загальних витрат, решта — власні кошти, отримані від реалізації круглого лісу та продукції переробки деревини.

— Колективу і кожному працівнику зокрема дуже важливо відчувати соціальну захищеність.
— Увесь комплекс лісогосподарських робіт в області виконують 1870 осіб. Середньомісячна заробітна плата працівників на цей час склала 2545 гривень і зросла за звітний період на 600 гривень або на 30%. За мінімальну заробітну плату та місячний прожитковий мінімум, встановлений державою, досягнутий рівень заробітної плати лісівників Хмельниччини більший, ніж у 2,5 раза. У нас немає заборгованості з заробітної плати, платежів до бюджетів різних рівнів та Єдиного соціального внеску. До бюджетів усіх рівнів внесено більше 13 млн. гривень, а до Єдиного соціального внеску перераховано майже 15 млн. грн.

— Які проблеми вирішують лісівники області нині?
— Завдання лісогосподарських підприємств на найближчу перспективу — це курс на подвоєння, а то й потроєння річної посадки лісу; максимальне розширення та модернізація переробки лісосировинних ресурсів; розширення нових ринків збуту, побічного лісокористування, а також соціальна політика в трудових колективах, спрямована, насамперед, на підвищення якості життя наших працівників. Відповідно до Державної цільової програми “Ліси України” на період 2010-2015 роки лісогосподарські підприємства України мають створити до 2015 року 430 тисяч гектарів лісів, а підприємства Хмельниччини — понад 11 тисяч гектарів. Для цього є всі передумови: високопрофесійний колектив, гарні розсадники, високоякісне насіння, посадковий матеріал. Наше завдання полягає в тому, щоб збільшити лісистість за рахунок створення нових лісових масивів на землях, непридатних для ведення сільськогосподарського виробництва та виготовлення на ці землі державних актів на право власності. Є потреба впорядкувати систему управління лісовим господарством області в лісах, які не підпорядковуються Державному агентству лісових ресурсів України. Це питання з’явилося на порядку денному ще у 2009 році. Саме тоді набрало чинності розпорядження Кабінету міністрів України “Про вдосконалення порядку управління лісовим господарством”, яким передбачалася передача лісів, підпорядкованих Міністерству аграрної політики та Міністерству оборони, Держлісагентствам. Адже створені лісокомунальні підприємства, за невеликим винятком, через свою розпорошеність у підпорядкуванні, відсутність єдиної лісової політики та кваліфікаційних кадрів працюють неефективно. Внаслідок чого погіршується стан лісових насаджень та втрачаються лісосировинні ресурси. Потрібно вирішити питання використання коштів, які надходять від компенсації втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва на заліснення земель як непридатних для ведення сільськогосподарського виробництва, так і земель Державного лісового фонду. З метою створення конкурентних засад надання послуг лісовому господарству, розроблення структури та кількісного складу лісогосподарських підприємств постійно працюємо над оптимізацією чисельності працівників. Але оптимізація не шляхом їх скорочення, а шляхом переходу працівників лісгоспів до суб’єктів підприємницької діяльності.

Розпочато роботу з впровадження на підприємствах управління електронного обліку деревини, який унеможливлює обіг краденого. Також підприємства управління працюють над будівництвом лісових доріг (у цьому році заплановано збудувати 9 км, використавши більше 2 млн. грн. власних коштів), аби освоювати лісові ресурси у важкодоступних місцях.

Справою державної ваги є робота лісівників Хмельниччини. Адже ліс — це наше природне багатство, запорука екологічної безпеки, пріоритетна складова народногосподарського комплексу та основа економічної стабільності держави.

Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *