Щороку другої суботи вересня в нашій країні відзначається День українського кіно. Своє професійне свято вітчизняні кінематографісти присвятили дню народження світового генія кіномистецтва Олександра Довженка.
Щороку другої суботи вересня в нашій країні відзначається День українського кіно. Своє професійне свято вітчизняні кінематографісти присвятили дню народження світового генія кіномистецтва Олександра Довженка.
Минулі 20 років незалежності України не були, на жаль, періодом розвитку вітчизняного кіно, вони, швидше, знаменували його занепад. Але, схоже, чорна сторінка українського кіномистецтва позаду. Постанови найвищого державного рівня нині засвідчують повернення уваги до “найважливішого мистецтва для народу”. Так, на відміну від жебракування минулих років, українське кіно отримує новий імпульс для свого відродження: розроблена Концепція загальнодержавної цільової національно-культурної програми національної кіноіндустрії на 2011-2015 роки, створені державні органи регуляторної політики у галузі кіномистецтва, запроваджені пільгові умови для прокату вітчизняних кінострічок, ухвалені відповідні зміни у діючому законодавстві, котрі мають сприяти сфері кіно. Нарешті прийнятий закон, яким забороняється приватизація Одеської кіностудії, а будь-яка реорганізація кінотеатрів має залишати їхню основну функцію — показ кінопродукції.
Показово, що Хмельниччина у всі ці суперечливі роки, на відміну від більшості регіонів країни, відчайдушно відстоювала вітчизняні кіноздобутки, дбайливо намагалася їх зберегти, а головне — всіляко популяризувати. Заслуга у цьому належить обласній філії “Кіновідеопрокат”, яку беззмінно очолює подвижник кінопрокату Василь Піддубняк. Саме зусиллями і намаганнями цієї людини в нашій області збережений найбільший в Україні кінофонд — понад три тисячі кінострічок, глядачів обслуговують 293 кіноустановки, 22 міські і районні кінотеатри. А дитячий кінотеатр “Планета” в обласному центрі отримав статус Центру вітчизняного кіномистецтва та нових форм кінопоказу.
Напередодні святкування Дня українського кіно дирекція фірми “Кіновідеопрокат” влаштувала традиційну прес-конференцію, на якій ознайомила представників ЗМІ з ситуацією в області у галузі кінопрокату. За словами Василя Піддубняка, завдяки підтримці з боку обласної влади на Хмельниччині набули поширення позитивні тенденції щодо відновлення та розвитку кіномережі. Особливо це стосується сільської місцевості та соціальних послуг, які надають кіноустанови краю. Так, упродовж останніх двох років зросла кількість кіноглядачів серед подолян, зокрема дітей — до півмільйона і в сільській місцевості — до 223 тисяч. Понад 39,2 тисячі кіносеансів здійснили кіноустановки краю. Зробити це дозволила й модернізація кіномережі. Нині практично в усіх районах області використовуються пересувні мобільні відеопроекційні системи, які дозволяють демонструвати кінофільми навіть просто неба. Традиційними стали щорічні кінофестивалі до Дня Перемоги з безкоштовним переглядом найкращих кінофільмів з історії Великої Вітчизняної війни та боротьби українського народу за свою незалежність. Освітнім масштабним програмам слугують демонстрації документальних стрічок з профілактики ВІЛ/СНІДу і туберкульозу серед молоді та школярів.
“Наші спільні зусилля, — каже Василь Піддубняк, — дозволили кінотеатру “Планета” стати кінозакладом так званого “першого екрана”, тобто демонструвати найновіші фільми водночас зі столичними кінотеатрами. Технічна модернізація дозволяє показувати кінопрем’єри у районах області вже через два-три тижні, а не через три-чотири роки, як колись”.
Директор фірми “Кіновідеопрокат” порадував й іншою приємною новиною: старі фільми з кінофонду нині переписуються у цифровому форматі й отримують таким чином нове життя. “Планета” може сьогодні привабити глядача й унікальною апаратурою, здатною демонструвати фільми як у форматі 3D, так і в цифровому варіанті — як на знаменитому Каннському кінофестивалі. Отже, принаймні у цьому подоляни можуть себе відчути повноправними європейцями — завдяки Василю Піддубняку та його колегам.
Подальший розвиток і потужніше матеріально-технічне забезпечення своєї галузі кінопрокатники Хмельниччини очікують від державної підтримки, зокрема ухваленні урядом Концепції загальнодержавної цільової програми, про яку вже йшлося. Але не тільки через це. Програма соціально-економічного та культурного розвитку Хмельницької області передбачає подальше розширення мережі кіновідеопрокату та кінообслуговування населення. Щодо її належного бюджетного фінансування до керівництва держави звернулися керівники обласної державної адміінстрації та обласної ради. У цьому зверненні, зокрема, наголошується на неприпустимість “ліквідації, перепрофілювання, приватизації або реорганізації кіномережі”. Як вважає Василь Піддубняк: “Діти незалежності мають відчути всі переваги кіноекрана і перегляду фільмів у кінозалі, як це було притаманно їхнім батькам”. Можливості для цього у них будуть: постановою Кабміну на сторення вітчизняних кінострічок цього року виділено 111 мільйонів гривень — небачену до цього суму. Використана вона буде для фінансування найкращих кінопроектів з 34 відібраних. Отож, очікуємо нові українські кіношедеври рівня “Білий птах з чорною відзнакою”, “Земля”, “Зачарована Десна”, “Тіні забутих предків” та інших. А кінопрокат Хмельниччини одразу познайомить нас з новітніми нащадками Олександра Довженка, Леоніда Бикова, Івана Миколайчука, Сергія Параджанова, Миколи Мащенка, Леоніда Осики. Українському кіно бути!
Володимир Разуваєв