Соціум

Темпи пленарної роботи пришвидшуються

Порядок денний п’ятої сесії обласної ради її президія визначила з 38 пунктів, трохи збільшивши традиційну цифру за рахунок півторамісячної перерви у пленарних засіданнях. Відбулись і деякі інші регламентні зміни, зокрема розгляд депутатських запитів знову повернувся на першу позицію.

Порядок денний п’ятої сесії обласної ради її президія визначила з 38 пунктів, трохи збільшивши традиційну цифру за рахунок півторамісячної перерви у пленарних засіданнях. Відбулись і деякі інші регламентні зміни, зокрема розгляд депутатських запитів знову повернувся на першу позицію.

Щоправда, цього разу такий запит з’явився лише в єдиному екземплярі. Новацією ж, за пропозицією голови облради Миколи Дерикота, став принципово інший розгляд усіх питань порядку денного: голосування одразу за проект підготовленого рішення без обговорення, якщо постійними комісіями і президією не висувалися попередньо якісь пропозиції та зауваження. Тобто рада нині запроваджує скорочений формат розгляду сесійних документів. Відповідною стала і пропозиція Віталія Олуйка провести засідання за пришвидшеною процедурою — без перерв. Колеги її підтримали. Відтак наступною новацією облради може стати приклад вітчизняного парламенту — пакетне голосування пунктів порядку денного. Наприклад, тих, що мають програмний характер.

Умовну репетицію цього сесія й провела — 16 програмних документів, ледь не половину усіх представлених на засіданні, депутати проголосували практично одним махом.

Між тим усі ці документи стосувалися різних сфер життєдіяльності Хмельниччини і мали для нашого краю важливе значення. Так, сесія ухвалила виконання програм належним чином у розвитку освіти та рибного господарства області, залучення інвестицій, боротьби з незаконним обігом наркотиків, забезпечення медичних закладів на селі кадрами, щодо гендерної рівності, функціонування української мови.

У депутатів якихось зауважень до того, як виконувалися ці програми і про їхні наслідки, не було. Проте у загальному пакеті вони проголосували виконання програми з розвитку інформаційної сфери, яка мала завершуватися ще до 2008 року. Цікаво і те, що сесія визначилась і з програмами щодо розвитку архівної справи в області на період до 2010 та 2015 років, хоча в місцевих бюджетів кошти на це не передбачаються, фінансування державних архівних установ має здійснюватися з бюджету держави. Натомість обласний державний архів потребує будівництва нових приміщень як у Хмельницькому, так і Кам’янці-Подільському, отож обласна програма без коштів з Києва виконуватися не може.

Якщо одностайна схвальна пропозиція щодо проектів рішень з боку фракції Партії регіонів та їхніх союзників є цілком зрозумілою, то нинішня млява реакція на хід засідання опозиційної “Батьківщини” вже навіть не дивує. Керівник цього депутатського об’єднання Віктор Адамський лише поцікавився чи є програмні перспективи щодо розвитку і функціонування української мови та подальшої долі краєзнавства на Хмельниччині. Бютівцям навіть не вдалося виступити з заявою про політичне переслідування свого лідера Юлії Тимошенко.

Невдалою виявилася й їхня спроба поставити під сумнів наведені цифри змін до обласного бюджету на цей рік, з якою виступив екс-заступник голови олбради Олег Хавронюк. Різночитання прояснив регіонал Сергій Пенюшкевич, начальник головного управління фінансів облдержадміністрації: йдеться про різні статті щодо дотацій та субвенцій з державного бюджету, які передбачені на конкретні цілі. Зокрема, на підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери та розвиток медичної галузі. Так, “на реалізацію пріоритетів розвитку регіонів” обласний бюджет отримав додатково 30,9 мільйона гривень, понад п’ять мільйонів склала дотація галузі охорони здоров’я.

Власне бюджетні зміни й були головною причиною скликання цієї сесії, всі інші питання її порядку денного такої надзвичайної ваги не мали. Втім, це не завадило депутатам блискавично розібратися з комплексом питань з надання дозволу на використання надр, кадровими призначеннями та структурних змін у виконавчому апараті ради.

Нинішнє скликання відзначається ще однією особливістю: процедура підготовки документів для нагородження почесними відзнаками Верховної Ради стала відкритою та прозорою. Так, депутати проголосували за клопотання перед головою парламенту про нагородження Почесною грамотою Аліни Скоморохової, гендиректора ТОВ “Тін-Імпекс”, Грамотою Верховної Ради Леоніда Дунця, головного лікаря обласної станції переливання крові, Валентини Павлишеної, директора обласного ліцею з поглибленого вивчення наукових дисциплін, Валентини Черноус, директора обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Г.Шевченка, Володимира Долгова, гендиректора ТОВ “Архітектоніка”, депутата Хмельницької міської ради двох попередніх скликань. Крім цих хмельничан, список клопотання повниться іменами інших знаних подолян.

Демократичніший принцип процедури однак запропонував удосконалити Леонід Бриндіков: подання надалі мають бути обґрунтованішими, враховуючи високий рівень нагороди. Голова облради Микола Дерикот пообіцяв це врахувати.

А ось свободівцям, на відміну від колег з “Батьківщини”, вдалось озвучити своє звернення на адресу Президента України з вимогою накласти вето на прийняту Верховною Радою пенсійну реформу. Зробили вони це у “різному”. Більше того, сесія підтримала їхню іншу ініціативу: про звернення до профільних міністерств з проханням розтлумачити терміни “цілісний майновий комплекс” і “майновий комплекс”, що має спростити процедуру отримання дозволів на користування надрами та сприяти розвитку економіки краю.

Володимир РАЗУВАЄВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *