Соціум

Будь-які реформи мертві без детінізації економіки

Тема пенсійних виплат, вчасної сплати внесків до Пенсійного фонду завжди актуальна, а сьогодні й поготів, зважаючи на поточну пенсійну реформу. Тож наша розмова з начальником управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Любов’ю МУДРОЮ.

Тема пенсійних виплат, вчасної сплати внесків до Пенсійного фонду завжди актуальна, а сьогодні й поготів, зважаючи на поточну пенсійну реформу. Тож наша розмова з начальником управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому Любов’ю МУДРОЮ.

— Любове Антонівно, від чого залежить чи отримають хмельничани-пенсіонери вчасно пенсію?
— Своєчасність та повнота виплати пенсій повністю залежать від надходження коштів. Тому основ-ним завданням нашого управління є реалізація резервів наповнення бюджету. Основне джерело наповнення бюджету — регулярна і в повному обсязі сплата страхових внесків. На жаль, сьогодні не всі роботодавці усвідомлюють свою відповідальність як страхувальників, їхні борги управлінню нині складають 8,2 мільйона гривень. У розрізі галузей виробництва найбільші борги в будівельних підприємств — 855,7 тис. грн., автотранспортних — 711,9 тис. грн., платників Міністерства оборони — 682,3 тис. грн. та фізичних осіб — 1,7 млн. грн. Найгірша платіжна дисципліна — 1,2 млн. грн. у приватних підприємців, які здійснюють свою діяльність на ринках міста.

— Які ж заходи управління вживає до таких боржників?
— Роботі з боржниками завжди приділяють максимум уваги. У ме-жах чинного законодавства до вищезазначеної категорії платників, які порушують пенсійне законодавство, спеціалісти управління вживають усі можливі заходи впливу: викликають до управління, надсилають вимоги про суму боргу за місцем реєстрації та позовні заяви до суду. При цьому вони тісно співпрацюють із соціальними партнерами, правоохоронними органами, державною податковою службою, територіальною державною інспекцією праці в Хмельницькій області та органами виконавчої влади.
Принагідно звертаюсь до керівників підприємств-боржників та приватних підприємців з переконливим проханням погасити борги, аби поліпшити пенсійне забезпечення людей на заслуженому відпочинку.

— Які з цих заходів найефективніші?
— Основним важелем у роботі з боржниками є співпраця з державною виконавчою службою. Усі борги перед Пенсійним фондом повністю охоплено роботою з примусового стягнення.
Але найдієвішим способом повернення коштів залишається візит до боржника безпосередньо на його робоче місце. За підтримки міської влади та за участю виконавчої служби міськрайонного управління юстиції, адміністрації ринків уже відбулося 18 спільних виїздів до підприємців-боржників на ринки “Бартерсервіс”, “Поділля-2”, “Ізіда”, “Кооператор”, “Ранковий” на вул. Шевченка, “Ранковий” на Старокостянтинівсь-кому шосе, яким вручили постанови про відкриття виконавчого провадження для добровільного виконання рішення суду, повістки про виклик до державного виконавця та вимоги державного виконавця про сплату боргу до Пенсійного фонду. Загалом, від запровадженого заходу додатково в рахунок погашення заборгованості надійшло понад 200 тис. грн. Така практика буде проводитись і надалі, вже затверджено графік спільних виїздів.

— Чи є для підприємців пільги у сплаті страхових внесків?
— Закон не передбачає для них винятків та пільг. Пільги мають лише окремі роботодавці, які забезпечують роботою інвалідів, маючи менший відсоток нарахувань єдиного внеску на фонд оплати праці.
Невирішеним залишається питання щодо пільг приватним підприємцям — пенсіонерам або інвалідам, котрі отримують пенсію або соціальну допомогу й обрали спрощену систему оподаткування. Пільги для таких осіб можливі лише з прийняттям відповідних змін у чинному законодавстві. Тому за ІІІ-ІV квартали 2010 року та за поточний період 2011 року підприємцям-спрощенцям незалежно від їх статусу слід розрахуватися з Пенсійним фондом у повному обсязі.

— Що скажете про нещодавно підписаний Президентом Закон України “Про доступ до публічної інформації”? Чи є якісь вимоги до оформлення запиту про надання публічної інформації?
— Управління Пенсійного фонду надає інформацію щоденно у робочий час на інформаційний запит. Запит від особи на отримання інформації складається у довільній формі, але необхідно вказати ім’я та прізвище запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, номер телефону, опис потрібної інформації (вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит), а також підпис і дату.
Для оформлення інформаційного запиту можна звертатися письмово: 29001, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 49, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (на конверті вказувати “Публічна інформація”) та за телефонами: (0382) 70-24-33, 79-58-21 чи елект-ронною поштою [email protected]. Безпосередньо в управлінні виділено місце, де є вся необхідна інформація для підготовки запиту.
Відповідь на інформаційний запит має бути надана не пізніше п’яти робочих днів від отримання запиту. Якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, термін розгляду запиту може бути продовжено до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Рішення дії чи бездіяльності розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

— До речі, сьогодні, коли прийнято пенсійну реформу, нічого не відомо про внесені зміни в законодавстві. Що нового в пенсійній системі?
— Прийнятий 8 липня Верховною Радою Закон України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” направлено на підпис Президенту.

— На вашу думку, чи можливе реформування, яке сьогодні активно проводиться на державному рівні, без детінізації економіки та легалізації заробітної плати?
— Неможливе, адже не секрет, що за багатьма непрозорими і незаконними схемами підприємницької діяльності одні збагачуються, а держава загалом істотно втрачає. Ще більше втрачає нелегальний найманий працівник, який, отримуючи зарплату “у конверті”, позбавляється багатьох пільг і привілеїв, гарантованих йому трудовим законодавством, в тому числі права на пенсію. Сьогодні кожен повинен зрозуміти, що, по-перше, розмір пенсії залежить від страхового стажу, а страховий стаж — це період, за який сплачені страхові внески, по-друге, розмір пенсії прямо пропорційний заробітній платні, з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду. Після детального аналізу нарахованого фонду оплати праці як підприємствами, так і приватними особами найманим працівникам виявлено, що понад шести тисячам працівників протягом року нараховувалася заробітна плата в розмірі нижчому за мінімальний. Так, за рахунок неповного нарахування заробітної плати до бюджету Пенсійного фонду в І півріччі не надійшло 3,6 млн. грн. страхових внесків.

Нині багато надій покладається на легалізацію заробітної плати як джерела збільшення надходжень від єдиного внеску. Важливу роль має відіграти й пенсійна реформа, яка ставить у пряму залежність сплату внесків та розмір майбутньої пенсії. Крім того, йдеться і про збільшення чисельності платників внесків.

Сьогодні і до 2015 року на пенсію будуть мати право громадяни, які народилися в 60 роках минулого століття, оскільки вони переважно мають трудовий стаж. Усі кроки уряду стосуються осіб, які народилися в 70-80 роках минулого століття і пізніше. Щоб розраховувати на державні виплати, вони вже повинні мати від 12 до 22 років страхового стажу.

Детальніше про новий закон зможемо поговорити після набрання ним чинності.

Наш кор.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *