Соціум

Продовження “Розгулу червоного диявола”

Петро Маліш знову поповнив бібліотеку вивчення комуністичних політичних репресій

Петро Маліш знову поповнив бібліотеку вивчення комуністичних політичних репресій

Нещодавно побачила світ нова книга відомого подільського письменника і публіциста Петра Маліша вже, по суті, з його серії досліджень сталінських репресій у нашім краї під назвою “Розгул червоного диявола”. У першому своєму історико-публіцистичному дослідженні автор вивчив початковий період комуністичних репресій у нашім краї у жовтні-грудні 1937 року, а у його новому продовженні створює мартиролог цих страшних подій за січень-лютий 1938 року.

Вочевидь, Петро Маліш здійснив унікальну дослідницьку роботу у глибокому вивченні архівних матеріалів, документів, свідчень злочинів сталінізму у той період на Хмельниччині. Як і в першій книзі, його есеї, нариси, статті-коментарі щодо цих матеріалів доповнюються списками розстріляних і закатованих у застінках НКВС у Проскурові, Шепетівці, Кам’янці-Подільському…

Зрештою, автор у новому виданні створив заразом і свій цілісний літературно-публіцистичний образ тієї драматичної і страшної епохи, зі своїми героями — жертвами комуністичних репресій та антигероями — садистами НКВС, активістами-комуністами, комсомольцями. Досить переглянути лише зміст книги, назви окремих її розділів, глав, аби скласти уяву про це письменницьке дослідження тих страшних часів.

Від себе додам, що читав її, не відриваючись, вишукуючи у списках комуністичних жертв прізвища земляків, знайомі села. Самоцінними, як літературні твори, є в книзі і новели про долі окремих страдників, цілісна картина яких створює унікальне за своєю правдивістю і драматизмом тло тієї страшної епохи.

Особливо варто рекомендувати знайомство з цими книгами молоді й тим представникам середнього і старшого покоління, які ще досі мають ілюзії щодо радянської влади та комуністичної системи.

І ще одне. Варто подякувати автору, який подвижницьки і самотужки працює над темою, яку повинна вважати своїм пріоритетом влада. Окрема дяка тим небайдужим подільським меценатам, які допомогли видати ці безцінні свідчення про Великий терор у нашім краї.

Б.ДЕМКІВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *