Соціум

Кузьма Матвіюк: “Земельні проблеми повинні об’єднати всіх…”

Ми вже писали, що нещодавно у Києві відбулося Всеукраїнське селянське віче під гаслом “Ні — продажу землі, ні — ро-зоренню села”. Участь у ньому взяла і делегація з нашої області, яку очолював і організовував голова ініціативної групи по скликанню віча на Хмельниччині, відомий громадський діяч Кузьма Матвіюк. Власне з ним ми і вели мову про перебіг цієї загальноукраїнської селянської акції, зокрема і про її підготовку та наслідки.

 

Ми вже писали, що нещодавно у Києві відбулося Всеукраїнське селянське віче під гаслом “Ні — продажу землі, ні — ро-зоренню села”. Участь у ньому взяла і делегація з нашої області, яку очолював і організовував голова ініціативної групи по скликанню віча на Хмельниччині, відомий громадський діяч Кузьма Матвіюк. Власне з ним ми і вели мову про перебіг цієї загальноукраїнської селянської акції, зокрема і про її підготовку та наслідки.

— Отже, Кузьмо Івановичу, віче відбулося. По суті, це — перша загальноукраїнська акція, яка дала чітку негативну оцінку діям влади у здійсненні земельної реформи за сценарієм продажу землі. Які особисто ваші враження від віча і чи досягне воно поставленої мети, яку задекларовано у його ухвалах: кажу про звернення до Президента, уряду, парламенту, суспільства.
— Немає сумніву у тому, що подібну всеукраїнську акцію необхідно було провести. І нехай її організаторам та нашій ініціативній групі в області не все вдалося в організаційних питаннях, адже на віче чекали більше делегатів, проте недооцінювати зроблене не слід. У своїх ухвалах віче вимагає продовження мораторію на продаж землі до 2015 року, реальних дій з реформування агропромислового комплексу, забезпечення виконання законодавства, яке регламентує державну підтримку сільського господарства, фермерських господарств, особистих селянських господарств, забезпечує пріоритети розвитку українського села. Ми також звернулися до Верховної Ради з тим, аби вона забезпечила прийняття низки законів, без яких земельна реформа буде просто фікцією. Кажу про законопроекти про державний земельний кадастр, земельний (іпотечний) банк, єдиний земельний податок, фонд землі, інвентаризацію земель. Звернулося віче і до широкої громадськості, політиків за підтримкою у вирішенні проблем, які хвилюють не лише село, а є, по суті, основними для забезпечення існування нашої держави.

— Проте оргкомітету віча не вдалося уникнути партизації цієї акції, яку спробувала використати для підняття свого рейтингу Селянська партія України.
— Така спроба з боку цієї партії була, хоча зазначу, що у нашій області ці “селяни” жодної участі у підготовці віча не брали. І взагалі мені важко судити, чим тут займається її осередок, якщо він ще існує. Не секрет, що більшість партій декларують у своїх програмах, а особливо під час передвиборчих акцій, свої наміри допомагати селу, тож дуже хотілося, щоб і нині вони реально, а не на словах підтримали вимоги цього загальноукраїнського віча.

— Наскільки знаємо, ви спершу прагнули, аби таке віче пройшло саме у Хмельницькому. Що завадило цьому і чи відбудеться подібний форум вже на регіональному рівні?
— Щодо Всеукраїнського віча у нашому обласному центрі, то ми одразу відмовилися від цієї ідеї, тому що не зустріли належного розуміння важливості такої акції у різних сере-довищах — і в асоціації фермерів, і у владних коридорах, і в партіях. Щоправда, усі на словах цю ідею підтримали, а от до діла виявилися, м’яко кажучи, неготовими. Не хочу персоніфікувати цей свій висновок, але не можу не зазначити, що у партійних організаціях різного політичного напрямку, зокрема щодо земельної реформи досі не вироблено чітких позицій.

А щодо регіонального віча, то сподіваюсь, що нам таки вдасться його провести, адже цього вимагатиме вже й суспільно-громадська думка. І, продовжуючи тему партійності, дуже хотілося б, щоб у вирішенні бодай цієї проблеми, що є надзвичайно важливою для всіх українців, наші партійці відмовилися від дешевого піару. Думаю, є над чим тут замислитися й обласній фермерській асоціації, адже якщо буде запущений нинішній формат земельної реформи, то саме фермери стануть її першими жертвами. Словом, у вирішенні цієї проблеми, на мою думку, треба об’єднуватись усім, хто усвідомлює, чим для України є її земля.

Розмовляв В.Сівач
Фото дмитра свідерського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *