Що необхідно знати, аби не стати занадто молодими батьками
З кінця 1990-х років у життя нашого суспільства секс увірвався з шаленою швидкістю. Виявилося, що “це” існує, “цим” усі займаються, та ще й задоволення отримують. Але якщо в країнах Заходу культура сексуального життя вже мала багаторічні традиції, то у нас молоді люди пробували все методом проб і помилок. І не один та не одна з них потім хапалися за голову, але було занадто пізно.
За шалом, емоціями, бажаннями сексуальних переживань забувається про головне. Адже найважливішим у житті кожного є здоров’я, а неодмінною його складовою — саме здоров’я репродуктивне. Незахищені статеві контакти, часта зміна партнерів можуть відгукнутися згодом багатьма проблемами і навіть призвести до безпліддя. А тому необхідно пам’ятати про культуру статевого життя, методи захисту та, звичайно, відповідальність.
З кінця 1990-х років у життя нашого суспільства секс увірвався з шаленою швидкістю. Виявилося, що “це” існує, “цим” усі займаються, та ще й задоволення отримують. Але якщо в країнах Заходу культура сексуального життя вже мала багаторічні традиції, то у нас молоді люди пробували все методом проб і помилок. І не один та не одна з них потім хапалися за голову, але було занадто пізно.
За шалом, емоціями, бажаннями сексуальних переживань забувається про головне. Адже найважливішим у житті кожного є здоров’я, а неодмінною його складовою — саме здоров’я репродуктивне. Незахищені статеві контакти, часта зміна партнерів можуть відгукнутися згодом багатьма проблемами і навіть призвести до безпліддя. А тому необхідно пам’ятати про культуру статевого життя, методи захисту та, звичайно, відповідальність.
Мовою цифр
Чи знаєте ви, що 18% дівчат і 40% хлопців починають статеве життя у віці до 15 років, 37% — до 18? Серед наслідків — небажана вагітність, інфекції, які передаються статевим шляхом, зокрема і ВІЛ/СНІД. Захворювання на сифіліс та гонорею за останні десять років збільшились у десятки разів, 15% ВІЛ-інфікованих в Україні становлять особи 15-19 років. Майже 45% юнок 15-19 років переривали вагітність. За кількістю вагітностей та абортів серед підлітків нас випереджують хіба що Таджикистан та Росія (59 і 65 випадків на тисячу населення відповідно). Офіційно у нашій країні за минуле десятиріччя щороку проводилося від 200 до 600 тисяч абортів (571479 — у 1997 році й 201087 — у 2008-ому), а неофіційно ця цифра сягає одного мільйона! І як результат — безпліддя, патології при вагітностях у майбутньому, слабке здоров’я новонароджених. За минулий рік від абортів в Україні померло шість жінок, троє з яких переривали вагітність поза межами лікувального закладу. При цьому жінка завжди зостається сам на сам зі своїм рішенням, а психологічна травма залишає відбиток на все життя.
Свідомий вибір молоді
“Захищатися, захищатися і ще раз захищатися, — радить молодим людям лікар-гінеколог, завідуюча жіночою консультацією №1 міста Хмельницького Оксана Трохимович (на фото). — Лише так можна свідомо визначитися, коли стати батьками. Лише так можна зберегти репродуктивне здоров’я, уникаючи хвороб, які передаються статевим шляхом. І лише так не доведеться приймати складне рішення: робити аборт чи ні.
Штучне переривання вагітності — це хірургічна операція, під час якої вміст матки видаляється за допомогою спеціальних інструментів. І хоча сьогодні аборт роблять під дією знеболювальних препаратів, та організм все одно зазнає шоку. Уже з перших днів вагітності зовсім по-іншому починають працювати гормональна система жінки та внутрішні органи, змінюється й склад крові. І раптом відбувається різке штучне втручання у цей природний процес. Особливо це небезпечно для організму молодої дівчини”.
Вчені давно довели, що нормальний гормональний гомеостаз та адекватний місцевий імунітет у жінок формується до 22 років. А стародавні греки казали: дівчата, які зберегли незайманість до цього віку, отримують заступництво богині Венери. Та про яке здоров’я може йти мова після аборту, адже нормальне функціонування організму порушується? А наслідки — жахливі й часом непоправні! Дуже часто у майбутньому в жінок, які штучно перервали першу вагітність, трапляються викидні або взагалі настає безпліддя. А психологічний дискомфорт, почуття провини та емоційний стрес залишаються на все життя.
Фахівці не втомлюються наголошувати, що саме контрацепція є одним із найдієвіших способів профілактики абортів. Як це буває в житті, коли молода жінка не сприймає свою вагітність, не налаштована на неї, ще не готова до появи в її житті дитини, вона наважується на таку серйозну операцію. Отож контрацепція — це метод, який дає можливість молодим жінкам не тільки запобігти небажаній вагітності, а й мати свідомий вибір, відповідальне ставлення до того, коли народжувати, в якому віці і в якому статусі.
“Маленький рятівник”
“Ніхто нікого ні до чого не силує, але знати про методи контрацепції все ж необхідно, — продовжує Оксана Ігорівна. — Вони бувають різними: бар’єрними, гормональними, внутрішньоматковими і навіть природними. Сьогодні виробники конт-рацептивів можуть запропонувати споживачам безліч варіантів. Однак використання тих чи інших засобів захисту залежить, перш за все, від віку та стану здоров’я, тому лише лікар може порекомендувати справді надійний захист.
Ідеальним засобом контрацепції для молодих людей підліткового віку вважається презерватив. Простий і зручний у застосуванні, його завжди можна покласти в сумочку чи до кишені джинсів і скористатися у потрібний момент. Він захищає не лише від небажаної вагітності, але й від захворювань, що передаються статевим шляхом. Проте багато юнаків та дівчат відмовляються від цього “маленького рятівника”. Комусь незручно навіть говорити про таку “гидоту”, комусь під час його застосування бракує відчуттів, а хтось просто легковажить. Ну, а наслідки — самі знаєте! Іноді таки варто переступити через усілякі власні табу, адже це турбота не лише про себе, а й про партнера”.
Все буде ОК!
“99,9% захисту гарантують гормональні контрацептиви, — каже лікарка. — Ці маленькі таблетки є справжнім подарунком для здорових молодих людей, які мають постійних сексуальних партнерів. Головне, щоб за шаленим ритмом життя не забувати приймати одну таблетку раз на день, — і тоді все буде ок!
Щоправда, ставлення до оральних контрацептивів у нашому суспільстві ще досить неоднозначне. Це породжує не лише величезну кількість міфів, але й призводить до неправильного їх застосування. Клінічні дослідження і досвід країн Європи та США довели: оральні контрацептиви є найбільш ефективним методом запобігання небажаної вагітності серед здорової молоді. А сучасним препаратам властиве таке поєднання компонентів, що протизаплідний ефект досягається за мінімального впливу на рівень природних гормонів жінки. Існують суворі вимоги до новітніх гормональних засобів: висока ефективність у мінімальній дозі, нешкідливість для здоров’я, простота у застосуванні, збереження фізіології та психології сексуального життя, цінова доступність.
Сьогодні жінки користуються уже третім поколінням оральних контрацептивів, які неодноразово протестовані. А їх велика кількість дозволяє обрати саме той, який підходить і за станом здоров’я, і за бажанням. Головне — проконсультуватися з лікарем, а не слухати, що рекомендує подруга, чи покладатися на рекламу. Наслідки випадкового вибору можуть бути зовсім непередбачуваними, тому не варто ризикувати.
Протизаплідні таблетки також допомагають вирішити багато проблем молодих дівчат, пов’язаних із порушенням менструального циклу та виглядом шкіри. Адже те й інше безпосередньо залежить від гормонального стану організму, а оральні контрацептиви його збалансовують. Сухі цифри свідчать, що майже кожна десята жінка сьогодні надає перевагу саме протизаплідними таблеткам”.
Замість післямови
“Слово “не” — коротке та рішуче — це завжди єдиний метод конт-рацепції, який гарантує стовідсоткову надійність. Сказаним “ні” ранньому статевому дошлюбному життю одночасно вирішується проблема небажаної вагітності, захворювань, що передаються статевим шляхом, фізичних та душевних страждань. Але обговорити “плюси” утримання від сексу, як і інші питання інтимного життя, краще до початку статевого дозрівання. Контрацепція — це не тільки захист від небажаної вагітності. Це збереження здоров’я і шлях до народження бажаної дитини у найкращий для вас час”, — каже на прощання Оксана Трохимович.
Наш кор.