Майже 416 мільйонів гривень податків та платежів спрямували податківці області до бюджету держави за п’ять місяців нинішнього року — на 118,3 мільйона більше, ніж за цей період минулого року. Вагомим став їхній внесок і до місцевих бюджетів краю — 524,5 мільйона гривень, що на 42,1 мільйона більше запланованих місцевими радами показників. Ці результати голова державної податкової адміністрації в області Костянтин Циркун визначив на спільному засіданні громадської ради при ДПА та узгоджувальної робочої групи союзу промисловців і підприємців та об’єднання організацій роботодавців Хмельниччини як позитивні наслідки змін податкового законодавства…
Майже 416 мільйонів гривень податків та платежів спрямували податківці області до бюджету держави за п’ять місяців нинішнього року — на 118,3 мільйона більше, ніж за цей період минулого року. Вагомим став їхній внесок і до місцевих бюджетів краю — 524,5 мільйона гривень, що на 42,1 мільйона більше запланованих місцевими радами показників. Ці результати голова державної податкової адміністрації в області Костянтин Циркун визначив на спільному засіданні громадської ради при ДПА та узгоджувальної робочої групи союзу промисловців і підприємців та об’єднання організацій роботодавців Хмельниччини як позитивні наслідки змін податкового законодавства. Досягненням податкової служби сприяла і підвищена сумлінність платників податків, яка була особливо відзначена регіональним рейтингом. За підсумками регіонального конкурсного туру, присвяченого 20-й річниці Незалежності України, переможцями стали 11 підприємств області. Серед них — ВАТ “Хмельпиво” і ВАТ ПТК “Мітел” з обласного центру.
Голова ДПА в області проінформував учасників засідання і про зусилля податківців у боротьбі з тіньовою економікою та протидії схемам з ухилення від сплати податків. Так, на Хмельниччині останнім часом була викрита і припинена діяльність трьох потужних конвертаційних центрів, триває активна робота щодо перешкоджання діяльності підприємств, які серед податківців класифікуються як “вигодонабувачі”, “транзитери” і “податкові ями”. Перші спеціалізуються на протиправному формуванні податкового кредиту, другі надають сумнівні послуги з трансформування документів підприємствам реального сектора економіки, треті банально ухиляються від сплати податків різними способами. До цього списку податківці відносять 75 уже відпрацьованих спритників. Завдяки проведеній роботі 13 суб’єктів самостійно відмовилися від використання сумнівного податкового кредиту. Загалом, як було відзначено, “в області прослідковується позитивна тенденція до скорочення кількості платників, які намагаються використовувати інструменти мінімізації сплати податків”.
Учасників спільного засідання особливо цікавила ситуація з відшкодуванням ПДВ підприємствам-експортерам. Серед них чимало таких, які змушені звертатися до судових інстанцій, щоб довести своє право на таке відшкодування. На думку керівника ВАТ “Темп” Івана Праворського, прозорості цього процесу заважають численні посередники, появі яких сприяла сама держава.
Натомість Костянтин Циркун нагадав представникам ХСПП і ООРХО про запровадження в Україні механізму автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Однак його дія розповсюджується лише на підприємства, котрі відповідають визначеним критеріям. Серед них, зокрема, відповідність розміру середньої заробітної плати на підприємстві, який має перевищувати розмір мінімальної зарплати у 2,5 раза. Поки що до переліку всіх вимог не дотягнуло жодне підприємство Хмельниччини, хоча, наприклад, у розмірі зарплати є певні позитивні зрушення. Це, наприклад, стосується ДП “Новатор”, де середня зарплата перевищує мінімальну в 2,6 раза, і підприємства “Європа плюс” (коефіцієнт 2,02). Максимально наближений до права автоматичного відшкодування ПДВ ВАТ “Темп”, чого це підприємство й очікує.
Окремою темою розмови став досвід Хмельниччини у залученні іноземних інвестицій. Показова картина: за статистикою державної податкової служби, наша область за обсягами цих інвестицій є другою в країні, але за вкладанням залучених коштів у реальний сектор економіки — виробничу сферу займає протилежну позицію.
Представники директорату області та керівництво ДПА обговорили і шляхи подальшої співпраці та практичної допомоги виробничникам.
Володимир Разуваєв