“Гідна праця — основа соціального добробуту жителів міста Хмельницького” — такою була тема зустрічі профспілкових лідерів, яку ініціювала Федерація профспілок області. “Гідна праця — основа соціального добробуту жителів міста Хмельницького” — такою була тема зустрічі профспілкових лідерів, яку ініціювала Федерація профспілок області.
На думку Юрія Буздигана, доктора економічних наук, голови наглядової ради інституту соціального партнерства, депутата Верховної Ради другого скликання, який мав слово перед чисельною аудиторією профспілкових активістів, настав час відновити в нашій державі соціальну справедливість. Адже на 20-му році незалежності в країні, як і раніше, людей турбує питання: чому ми так погано живемо? Юрій Олексійович зауважив, що гроші в державі олігархи продовжують заробляти на недоплачених зарплатах та пенсіях. Кожен працівник і пенсіонер щомісячно недоотримує мінімум 600 гривень. За рік набігає чимала сума: 50 мільярдів доларів. За ці гроші варто розпочати серйозну боротьбу, яка, на думку профспілок, об’єднає всю Україну. Але для початку треба озброїти армію найманих працівників необхідними знаннями, розповісти про схеми, за якими їх обдурюють спритні представники бізнесу. На вітчизняних підприємствах, як свідчить статистика, частка витрат на оплату праці у собівартості продукції невиправдано низька і складає приблизно 7%. На підприємствах країн ЄС на зарплату йде понад 45%. Така ситуація — результат заниженого розміру мінімальної заробітної плати, який є основою всієї політики в оплаті праці. За критеріями ЄС, мінімальна заробітна плата має щонайменше вдвічі перевищувати величину прожиткового мінімуму, а середня заробітна плата — в півтора-два рази бути більшою за мінімальну. Сьогодні середня зарплата в Україні після сплати податків сягає подвійного розміру фактичного прожиткового мінімуму. Встановлений у квітні прожитковий мінімум та мінімальна заробітна плата для працездатних осіб — 960 грн. (погодинна — 5,77 грн.), мінімальна пенсія за віком — 764 грн.
На жаль, як зауважив начальник міського управління праці, соціального захисту і охорони здоров’я Словян Воронецький, в цілому по Україні та нашому місті зберігається таке ганебне явище, як заборгованість з виплати заробітної плати. По області у березні вона становила понад 22 мільйони гривень (зростання порівняно з лютим майже на 30%), а у Хмельницькому — 4 млн. 932 тис. грн. Дещо зменшилась вона станом на 1 квітня: по області — 20 млн. 111 тис. грн., в місті — 4 млн. 145,6 тис. грн. Найбільшими боржниками станом на 1 квітня в обласному центрі є ДП “Хмельницьке спеціалізоване будівельне управління “Стальконструкція-129” — 610 тис. грн., ПРАТ “Видавництво “Поділля” — 406 тис. грн., КП “Аеропорт — Хмельницький” — 627 тис. грн., ТОВ “Європа-Експорт Плюс” — 300 тис. грн., ТОВ КВП “Індодяг” — 338 тис. грн., ТОВ “Автотранс-2004” — 190 тис. грн., “Облпаливо” — 99 тис. грн., серед підприємств-банкрутів — ЗАТ “Кондфіл” — 290 тис. грн., серед економічно неактивних — регіональна організація Народного союзу “Наша Україна” — 841 тис. грн.
Спираючись на висновки вітчизняних та міжнародних експертів, профспілки стверджують, що підвищення заробітної плати у два-три рази є необхідною передумовою сукупного споживчого попиту та зростання ВВП країни. Причому, відповідальність за підвищення продуктивності праці лежить, передусім, на роботодавцях, які мають створити належні умови для підвищення кваліфікації персоналу, модернізації виробництва.
У ході зібрання наголошувалось на прагненні Федерації профспілок України згуртувати українців навколо профспілки — виразника інтересів простих людей. Для цього вона ініціює створення трудових шкіл для лідерів (в Україні 100 тисяч профспілкових активістів), які потім підуть у наступ для захисту трудових, соціально-економічних, духовних прав та інтересів людини праці. Такі школи мають з’явитися на всіх виробничих підприємствах нашої держави, аби сприяти побудові економіки справедливості. Профспілки разом з трудівниками повинні добитися, щоб у наглядових радах їм була віддана третина голосів, брати участь в управлінні та розподілі доходів підприємств. Профспілки прагнуть, щоб їм передали фонди соцстрахування, державні, муніципальні та корпоративні програми будівництва соціального житла, а також мати законодавчу ініціативу. Чи зможуть професійні спілки стати рушійною силою українського суспільства — стверджувати складно. Адже народ знає багатьох проголошених лідерів…
Вікторія Стандрійчук